Tecrübem olmadığı için freelancer konusunda inat yaptım

Tecrübem olmadığı için freelancer konusunda inat yaptım
https://www.birlikteihracat.com/gorsellere-atif/

Merhaba. Bir üniversite öğrencisiyim. Hikayeme başlarken, freelance olarak /çalışmaya çalışan acemi bir grafik tasarımcıydım diyebilirim. Bir yere girip çalışacak kadar tecrübem ve cesaretim olmadığı için freelance olarak bir şeyler üretme konusunda inat yapmıştım. Kendi kendime marka oluşturup bu konu hakkında tasarımlar hazırlayıp portfolyoma ekliyor ve kendimi geliştirmeye çalışıyordum.

Genel olarak sosyal medya tasarımları, web banner ve reklam tasarımları oluşturuyorum. Foto manipülasyon, düzenleme gerektiren işleri ise özellikle kovalıyorum. Şimdilerde paket ve etiket tasarımlarına merak saldım, o kısımda da kendimi geliştiriyorum. Tasarımını yaptığım ilk ürün raflarda yerini alırsa onu da güncelleme ile burada belirtirim belki :)

Upwork Keşfim

Upwork’ü ilk keşfettiğimde pandemi dönemiydi. Youtube da ki bir vlog videosundan bu sitenin ismini duydum ve araştırmaya koyuldum. Çok bir umudum olmasa da hemen bir üyelik açtım. O birkaç gün içinde Birlikte ihracatı keşfettim ve o muhteşem kısa video serilerini izleyerek umudumu yeşertmeye çalıştım. Discord grubuna da girdim. Sınırlı connect ile birkaç işe başvuruda bulundum. Şimdilerde bana basit gibi gelse bile, o zaman hiç tecrübe etmediğim ve yapmadığım işlerdi. Connectler bitince sekmeleri kapattım ve sanırım bir hafta Upwork’ü hiç açmadım. Çünkü umudum yoktu. Herhangi bir mail veya bildirim de gelmemişti.

İlk İş ve İlk Umudum

Bir hafta gibi bir süre geçmişti. Discord grubuna girip neler dönüyor diye bir göz atmak istedim. Orada ki motive eden şeyler ile karşılaşınca tekrar bir gazla upworke girdim. Bir de ne göreyim. Mesaj kutusunun yanında o muhteşem bildirim ikonu ve o muhteşem Upwork yeşili : ) Üzerinden bir hafta geçmiş olmasına rağmen o müşteri ile anlaşmış ve çalışmaya başlamıştık. Sanırım artık yeteri kadar motivasyona sahiptim.

Discord grubunda daha çok vakit geçirip daha fazla şeyler öğrenme isteğim artmıştı. İlk müşterimden kazandığım miktar ile connect satın alıp farklı işlere de başvuruda bulundum. Mucize gibi görünen dolar kazanma heyecanı gerçek olmuştu. Her gece yatmadan önce açar tekrar tekrar hesabıma bakmak benim için bir hobi olmuştu.

İnancım Nasıl Arttı?

Tüm bu Upwork maceramın başlangıcından önce aklıma takılan bazı şeyler vardı. Freelance ile hayatımı kazanabilir miyim? Takip ettiğim ve araştırdığıma göre buna cesaret edemeyeceğimi düşünmüştüm. Çünkü belirsiz bir kazanç düzeni, düzenli olarak yapılan zamlar hayat pahalılığı… Freelance olarak çalışıp her ay farklı müşterilerin peşinden koşmak biraz ürkütüyordu.

Tam freelance çalışma hayaline inancımı kaybettim derken Upwork macerasını tadınca, tüm kırmızı ışıklar bir anda yeşile döndü. Ve evet, bunu yapabilirdim! İnancımı toparladım, yapmak istediğim mesleğime daha çok tutundum ve kendimi bu vesile ile daha çok geliştirdim.

Dil Bilmemek

Dil bilmiyorum. Portfolyomun beğenilmesine rağmen alamadığım işler oldu. Aldığım işleri anlayıp yapmakta zorlandığım, geceleri dördü beşi bulan süreçler oldu. Çünkü metni defalarca tekrar tekrar çeviri yapıp okumam, anlamam ve istenen işi yapmam gerekiyordu. Genel olarak müşterilerin ilk seçeneklerinden birisinin de bu olduğunu fark ettim. İyi ingilizce konuşabilen! Bu yüzden mesleki becerinin yanında dil öğrenmek için de artık daha güçlü bir sebebim var. Birlikteihracat içerisinde olmasaydım muhtemelen dil öğrenmeyi amaç olarak edinecek motivasyonu kendimde bulmazdım. Bu farkındalığa kazanamayıp ihracat yapma hayallerine ilk haftadan sırt dönebilirdim.

Geldiğim Nokta

Bu yıl son sınıfım. Upwork’ü ilk keşfettiğim halimden çok daha iyi şeyler yapabiliyorum ve kendimi geliştirdim. Şimdiden sonra ki hedefim dil sorununu ortadan kaldırmak. Çünkü bunu artık herhangi bir not için ders için değil, mesleğim için yapmam gerekiyor. Daha iyi projelerde çalışabilmek için bunu yapmam gerektiğini öğrendim. Yolumu, ne şekilde ilerlemem gerektiğini biliyorum. İlk zamanlarda ki o puslu hava yok. Her ne kadar Upwork iş akışım yoğun olmasa bile önümü görebildiğime inanıyorum ve neler yapabileceğimi, fırsatları biliyorum.

Bunları yazarken Fiverr’da gigleri açtıktan aylar sonra ilk işimi de aldığımı söylemek isterim. Pes etmemek, umut kesmemek, nasibini beklemek. Bun değerleri öğreten ve düzenli olarak hatırlatan Birlikte Ihracat’a teşekkürler..

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.