Fiverr Gig/İş Nasıl Oluşturulur?

Fiverr Gig/İş Nasıl Oluşturulur?

Fiverr, becerilerinizden para kazanmak, yeteneğinizi satmak, müşteri kazanmak ve çevrimiçi para kazanmak için en iyi freelancer platformlarından biridir . Ancak bunu yapmak için alıcıların görüntüleyebileceği ve satın alabileceği Gigler oluşturmalısınız.

🔗
Eğer Fiverr'a katılmayı düşünüyorsan buradaki affıliate linkini kullanabilirsin.

Önceki makalelerimizde de anlattığımız gibi, Gig, Fiverr’da sattığınız hizmetler için kullanılan bir terimdir . Fiverr üzerinde çalışırken çoğunlukla daha önce hiç tanışmadığınız alıcılarla ilgilenirsiniz.

Bu yüzden sizi keşfetmelerinin ve işinizin kalitesini analiz etmelerinin tek yolu, oluşturduğunuz Giglerdir. Bu nedenle Fiverr’da profesyonel bir Gig yapmak için zaman ve çaba harcamalısınız.

Fiverr’da bir Gig yayınlamak için gereken adımlar şunlardır:


Bölüm 1

Yeni Bir Gig Yarat

Bir Gig oluşturmak için önce bir satıcı olmanız gerekir. Nasıl yapılacağını bir önceki yazımızda anlatmıştık. Makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Ancak, halihazırda Fiverr’da bir satıcıysanız, Gigler seçeneğine gidip Yeni Gig Oluştur düğmesini tıklayarak bir Gig oluşturabilirsiniz.


Bölüm 2

Gig Başlığı Yaz ve Kategori Seç

Gig başlığını 80 karakterle tamamlamanız gerekiyor. Basit, kısa ve öz bir başlık yazın. Giglerinizi tanımlamak için akılda kalıcı sıfatlar kullanın ve diğer Gigler arasında öne çıkmasını sağlayın.

Kategori ve Alt Kategori Seç

Fiverr, yazacağınız Gig başlığına göre size otomatik olarak bazı kategoriler ve alt kategoriler önerecektir. Gig için doğru kategoriyi ve alt kategoriyi seçin.

İlgili Etiketleri Gir

Etiketler, alıcıların belirli bir hizmeti ararken genellikle aradığı terimlerdir. Giglerinize  sadece 5 etiket ekleyebilirsiniz. Biraz araştırma yaparak hizmetinizle ilgili en sık kullanılan terimleri buraya ekleyin.

Tüm bölümleri doldurduktan sonra bir sonraki bölüme geçmek için Kaydet ve Devam Et düğmesine tıklayın.


Bölüm 3

Gig İçin Fiyat ve Paketleri Belirle

Bir Gig oluşturmanın ikinci bölümü fiyatlandırmadır. Hizmetinizi alıcılara satmak için farklı fiyatlarla üç farklı paket sunabilirsiniz.

Paketler için varsayılan adlar şunlardır:

  1. Temel
  2. Standart
  3. Ödül

Bu alan aşağıdaki bölümleri içerir:

Paket İsimleri

Paketleri tanımlamak için kendi adlarınızı seçebilirsiniz. Her üç paketi de kullanmanız gerekli değildir, ancak alıcılara ihtiyaçlarına en uygun olanı satın alabilmeleri için üç farklı teklif sunmak iyidir .

Bunun yanında paketlerinizi isimlendirirken anlam ifade eden dikkat çekici kelimeler kullanın. Aralarındaki farkın net olduğundan emin olun. Bronz, gümüş ve altın gibi isimler seçebilirsiniz.

Paketlerin Açıklaması

Her paketin kısa bir açıklamasını yazın. Burada 100 karakterlik bir sınırınız var, bu yüzden çok kesin ve yaratıcı olun. Paket teklifini olabildiğince açık hale getirmeye çalışın.

Teslimat süresi

İşin kapsamına bağlı olarak her paket için uygun bir teslimat süresi belirleyin. Bir alıcı Gig satın aldığında yerine getirilmesi zor olacak gerçekçi olmayan son tarihler belirlemeyin.

Revizyonlar

Alıcının projesinde kaç kez değişiklik yapacağınızı belirtin. Bazı satıcılar sadece siparişleri almak için sınırsız revizyon sağlar, ancak daha sonra alıcılar birkaç değişiklik istediğinde hayal kırıklığına uğrarlar. O yüzden sınırsız revizyon önermek bence iyi bir fikir değildir.

Fiyat

Paketlerinizin fiyatını 5$ ile 995$ arasında ayarlayabilirsiniz. Temel paket en düşük fiyata, ardından standart paket orta derece fiyata, ve premium paket yüksek fiyata sahip olmalıdır ve tersi olmamalıdır.

Yeni bir satıcı olarak, Gigleriniz için çok yüksek fiyatlar belirlememelisiniz. Giglerinizin fiyatını istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, bu nedenle ilk günlerde düşük fiyatlar (çok düşük değil) belirledikten sonra ilerleyen zamanlarda fiyatını arttırabilirsiniz.

Gig Ekstralarım

Gig ekstraları, paketinizle birlikte sunabileceğiniz ekstra işlerdir. Fiverr zaten hizmetinizle ilgili bazı ekstra seçenekler sunuyor, böylece paketlerinize eklemek istediklerinizi seçebilir ve her biri için fiyat belirleyebilirsiniz. Ayrıca Gig Ekstralarım’ın altındaki Gig Ekstraları Ekle bağlantısını tıklayarak kendi Gig ekstralarınızı da ekleyebilirsiniz .

Her şey bittiğinde, Kaydet ve Devam Et’i tıklayın .


Bölüm 4

Gig Açıklaması ve SSS ekle

Belirsiz veya net olmayan bir açıklama yazmak, olumsuz yorumlara ve mutsuz alıcılara yol açabilir. Bu nedenle, bu bölümde yazdığınız her kelime önemlidir.

SSS Ekle düğmesini tıklamanız ve alıcıların işinizle ilgili sorabileceğini düşündüğünüz tüm önemli soruları ve yanıtları eklemeniz yeterlidir.

Gig başlığından sonra, Giglerinizdeki en önemli ikinci şey ise açıklamasıdır. Bu bölümde paketlerinizin tüm detaylarından bahsetmeniz beklenmektedir. Alıcıların hizmetiniz hakkında bilmesi gerektiğini düşündüğünüz tüm önemli bilgileri buraya ekleyin.  Alıcıların hizmetinizle ilgili tüm sorularını yanıtlayabilecek etkileyici ve profesyonel bir açıklama oluşturun.

Sonrakine geçmek için Kaydet ve Devam Et düğmesini tıklayın.


Bölüm 5

Gig Gereksinimlerinden Bahset

Çalışmanızı tamamlamak için gerekli özel gereksinimleriniz varsa, bunları buraya yazabilirsiniz.

İşinizi tamamlamak için belirli belgelere veya dosyalara ihtiyacınız varsa, alıcıdan bu dosyaları buraya eklemesini isteyebilirsiniz.

Gereksinimlerin zorunlu olup olmadığına karar vermek size kalmış. Gereksinimleri isteğe bağlı tutmak istiyorsanız, “Cevap Zorunludur” onay kutusundaki işareti kaldırabilirsiniz .

Sonraki bölüme atlamak için Kaydet ve Devam Et’e tıklayın .


Bölüm 6

Gig için Resim Galerisi Oluştur

Gigleriniz arama sonuçlarında gösterildiğinde, Gig başlığınızı ve Gig resminizi içerir. Hizmetinizin niteliğine bağlı olarak resim, video veya PDF ekleyebilirsiniz.

Gigleriniz için yüksek kaliteli görseller tasarlamanız sizin için daha faydalı olacaktır. Alıcıların çoğu, içinde çekici resimler veya videolar bulunan Giglerinizi satın alır.

Unutmayın, eklediğiniz resim/video/PDF ne olursa olsun, sunduğunuz hizmetle alakalı olmalıdır. İçeriğin telif hakkı içermediğinden emin olun, aksi takdirde Gigleriniz onaylanmayacaktır.
Not: Hizmetinizi gig olarak girerken video ve resim kullanmaya özen gösterin. Müşteriler bilgisayarlarına bir PDF indirmek istemeyeceklerdir.

Kaydet ve Devam Et’i tıklamayı unutmayın .


Bölüm 7

Gigini Yayınla

Bu, Giginizi oluşturmanın son ve en kolay adımıdır. “Gigi Yayınla” düğmesini tıklamanız yeterlidir; Giginiz artık hayata geçmiş olacaktır. Giglerde değişiklik yapmak istiyorsanız, istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz.

Giginiz yayınlandıktan sonra, alıcılar satın alabilir ve sipariş verebilir. Onaylama süresi genellikle 15 dakika ile 1 saat arasında değişir.

Birlikteİhracat.com olarak bugünkü “7 Adımda Fiverr’da Gig/İş Nasıl Oluşturulur?” rehberimizden bu kadar. Fiverr ve diğer freelancer platformları hakkında daha fazla bilgi almak için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.