Para bir araç

Para bir araç
https://www.birlikteihracat.com/gorsellere-atif/

Merhaba ismim Burak, dünya tatlısı eşim, çılgın bir oğlum ve çeşitli evcil hayvanları olan babayım. Aslen ticaret meslek lisesi mezunu olup elektrik ve elektronik mühendisliği bitirdim. Ardından çeşitli pozisyonlarda 10 sene yakın mühendislik yaptıktan sonra radikal bir değişim ile eticaret ve dijital pazarlama alanında eşim ile birlikte kendi firmamızda çalışmaya başladım.

2020 itibariyle Türkiye müşterilerim ile vedalaşarak ve eposta pazarlaması alanında global firmalara hizmet vererek kariyerime devam ediyorum.

Neden para kazanmak istiyorsun?

Açıkçası para bir araç! ailem ile birlikte olduğum her an benim için değerlidir. Bu amaç ile büyükşehirden ayrılarak daha küçük bir şehirde daha mutlu bir hayat yaşamaya başladım. Çalışma saatlerimi istediğim gibi düzenleyerek aileme daha çok vakit ayırabiliyorum. En büyük hayalim ise hem kendisine hem ülkesine faydalı olabilecek oğluma ve Türkiye gençlerine destek olabilmektir.

Daha çok Avrupa ve Amerika saatlerine göre çalıştığım için Öğlene kadar kahvaltı ve günlük işlerin yapılması ile geçiyor. Sonrasında ise uzun bir maraton koşucusu gibi işlerime odaklanıyorum. Bazen gece yarısını geçen çalışma zamanlarım da olabiliyor.

Freelancer olmaya ne zaman karar verdin?

Freelancer kariyerime herkes gibi 2020 yılında Zekeriya’nın attığı tweet serisi ile başladım. Ağustos 2020 de ilk $20 kazanarak başladım :-) Çok küçük bir paraydı ancak benim için çok önemli bir adımı başarımış hissetmemi sağlamıştı.

Alanımdaki yeni mezunlara/yeni başlayacaklara tavsiyelerin neler?

Elbette bu işin olmazsa olmazı İngilizce olup biraz desteklendiğinde harika işler çıkartabileceklerine inanıyorum.

Benim de en büyük engelim İngilizce idi. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için ücretsiz olarak uzun saatler danışmanlık vermenin akıllıca olduğunu düşündüm. Ben hem pratik yapıyordum hem de müşterilerimin saha sorunlarını ilk elden inceleyerek anlık olarak çözüm sunmaya çalışıyordum. Çok faydasını gördüm.

Beni freelancer olmaya iten sebepler

Mekana ve sınırlı bir zaman dilimine bağlı kalmadan çalışabilmek en çok istediğim konu idi. Dijital dünya ve covid etkisi ile işler çok çabuk hızlandı. Bugünün şartları ile freelancerlık konusu çok uyumlu ve değerli. Çünkü, ailem ile birlikte çok daha fazla vakit geçirebiliyorum.

Global bir piyasada bitmek bilmeyen ihtiyaçlara çözüm olabilmek ve bunun yanında hizmet ihracatı yapabilme becerisi kazanmak çok değerli geliyor bana.

Profilimi hazırlarken dikkat ettiğim konular

Freelancer olarak Upwork ve Fiverr üzerinden iş alıyorum.

Alanımda çalışan çok değerli freelancerların profillerini inceleyerek işe başladım. Sunacağım hizmetler ile müşterilerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak içerik ve sorular ile hiç bir şey bilmeyen müşterinin anlayabileceği şekilde oluşturdum.

Sektör açısında kabul edilmiş performans değerlerine göre işlerimi düzenleyerek müşteriye ne kadar faydalı işler yaptığımı göstererek portfolyomu oluşturdum.

Hangi ise başvuruyorum?

Uzun dönemli ve görev bazlı işlere başvuruyorum. İşin tanımı gereği ne istediğini bilen bir müşteri ile daha verimli çalışıyorum.

Çalıştığı freelancer lara değer verdiğini ve ne istediğin bildiğini düşündüğüm müşteriler ile çalışıyorum. Mutlaka benden beklentisini ve bu iş için nasıl bir çalışma ön gördüğünü işe başlamadan öğreniyorum.

Çalışma masam

 • Masa: Deryawood
 • Koltuk: JARVFJALLET - İkea
 • Monitör: Samsung 27"
 • Curve Kamera: Sony DSLR 6100
 • Kulaklık 1: Jabra Evolve 2 65
 • Kulaklık 2: Jabra Evolve 20
 • Kulaklık 3: Anker Soundcore HiFi
 • Pc: Macbook 2017 16Gb 512Mb SSD
 • Klavye: Apple A1243 -
 • Mouse: Logitech G502
 • İnternet: Superbox
 • Hoparlör: Edifier R1280DBs
 • Konsol: Xbox Series S

Yaşadığım zorluklar

Türkiye’den çıkmış freelancer lık deneyimi zayıf olduğu için Birlikte İhracat öncesi çok fazla zorluk bulunuyordu. Ancak, grubun bize sağladığı bilgi paylaşımı ve harika örnekleri gördükçe karşıma çıkan zorlukları kolaylıkla aşabiliyorum. Benzer vizyonu paylaştığım insanlar ile beraber olmak benim daha güçlü ve daha motive yapıyor. Ortak bilgi paylaşımını çok değerli buluyorum. Burada ki insanların tek odağı ihracat yapmak ve ben aynı aracın içerisinde olmaktan çok memnunum.

Hatta Strava üzerinden de bir araya gelerek birbirimize challenge da yapıyoruz. Eğer katılmak isterseniz bir mesaj atmanız yeterlidir.

Freelancerliga ilk başlayacaklara tavsiyelerim

Ideal freelancerı "zamanını en iyi değerlendiren kişi" olarak tanımlamak istiyorum.

Eğer yaptığınız işe güveniyorsanız gerisinin kolayca geleceğini bilmenizi isterim. Öğrenmeye açık olmanız ve müşteri iletişiminizdeki şeffaflık işlerinizin sürdürülebilir olması açısında çok değerli görüyorum. Eğer ortadan bir dil bariyeri var ise hemen vakit kaybetmeden kabul görmüş öğrenim metodlarını disiplinli bir şekilde uygulayarak sorunu sahada çalışarak (yabancı müşteriler ile görüşerek) çözmeniz yönünde tavsiye verebilirim.

İlk işimin hikayesi

Müşterim bir kitap yazarı idi. Eticaret sitesinde eposta gönderme problemi olduğu düşünerek Upwork üzerinden iş ilanı açmıştı. İşe başvurur iken direk olarak çözümü yazarak gönderdim ve anında işi alarak ilk ihracatımı yapmış oldum.

Moralim bozulduğunda ne yapıyorum?

Bilgisayardan uzaklaşmak ve spor yapmak bana iyi geliyor. Hem kendim ile ilgilenmiş hem de kafamdakileri boşaltmak için birebir bir reçete..

Müşteri iletişiminde kullandığım taktikler

Müşterileri darlamaktan hoşlanıyorum :-) olan bitenden haberdar etmek, gelişmeleri aktarmak ve şeffaf olmak konusunda disipliyinlimdir. Herhangi bir aksilik olabilir ve bunu doğru bir şekilde karşı tarafa aktarmak sorunsuz bir iletişimin sürdürülebilir olması için çok değerlidir.

Düzensiz gelir stresini nasıl aşıyorum?

Eğer freelancerlığa girişi 1 den 5 e kadar seviyelendirecek olursak düzensiz geliri aşmayı ise 6-9 a kadar seviyelendirebilirim. Kolay değil ancak ulaşılabilir kılmak tamamen sizin elinizde.

Hizmetinizi ürünleştirme ve çeşitli platformları amacına uygun kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Gelecek hedeflerim

Satabileceğim hizmet saatim kısıtlı olduğu için bu işi ölçeklenebilir ve hedeflenebilir bir işleyişe döndürmek istiyorum. Bu yolda yürür iken beraber yürüdüğümüz insalara da destek olmak temel gayelerimden de biridir.

Burak T.
Upwork Freelancer Burak T. is here to help: Email Deliverability Expert, Top Rated Problem Solver

Twitter | Fiverr | Zpam

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.