Freelancer olmak konfor alanından çıkmak demek

Freelancer olmak konfor alanından çıkmak demek
https://www.birlikteihracat.com/gorsellere-atif/

Selamlar, ben Berke. Güncel olarak tamamen freelance çalışan bir yazılım geliştiriciyim. Yaklaşık 10-11 yıl önce (o kadar olmuş mu ya?) başladığım yazılım serüveninde dönem dönem çeşitli freelance işler yapsam da kendimi “freelancer” kategorisine pek koymuyordum. Ek olarak bu yaptığım işler hep Türkiye içi işlerdi. Şu an sadece yurt dışı işler alıyorum, malumunuz ülke ekonomisi.

Ağırlıklı olarak Upwork üzerinden çalışmakla birlikte doğrudan çalıştığım birkaç firma daha var. Ana odağım -şimdilik- Upwork.

Freelancer olmaya ne zaman karar verdin, ne zaman başladın, ilk işini ne zaman aldın?

Yukarıda bahsettiğim gibi aslında freelancer olmaya karar vermeyip, freelancer olarak başladım sayılır sanırım. Sonra birkaç kurumsal deneyimim oldu. En sonunda çeşitli sebeplerden dolayı benim için en iyisi freelancer olmak diye karar verip tekrar freelancer olmaya döndüm.

Geçmişteki parça parça deneyimleri kenara bırakırsak, kesintisiz olarak freelance çalışmaya 2020 yazında başladım, Upwork üzerinden ilk işimi o yaz aldım. 2021 Nisan başından itibaren de tamamen freelance çalışmaya odaklandım.

Bu kararı verirken kafandaki en büyük engel neydi? Nasıl atlattın?

Benim kafamdaki en büyük engel/endişe maddi olarak düzenli bir gelir sağlayıp sağlayamamaktı. İş bulmak, işi yapmaktan daha zor oluyor ilk aşamada. Muhtemelen birçok kişinin de en büyük çekincelerinden bir tanesi budur. Maddi geliriniz sadece sizi değil, ailenizi de ilgilendirdiği zaman kendinizden ziyade asıl onlar için endişeleniyorsunuz.

Bu bence gayet haklı ve doğru bir endişe. Çünkü gördüğüm kadarıyla çoğu kişi ilk defa kendi işini yapmaya, freelance çalışmaya başlıyor. Bu doğal olarak yanında riskleri getiriyor. Her ne kadar deneyimli olursanız olun, ilk işleri almak genellikle zor. Rekabet fazlasıyla yüksek. İşinizi bilmek kadar, müşteriye kendinizi gösterebilmek de önemli. Ayrıca ilk işleri almak da aslında düzenli bir gelir elde etmek anlamına gelmiyor.

Bu noktada benim tercihim hep uzun dönem işler oldu. Upwork üzerinden sadece ilk aldığım iş kısa sürdü, diğerlerinin contractları hala açık ve devam ediyor. Kısa, ufak işler almak vakit-gelir açısından verimli olabilse de bir düzenlilik sağlamak açısından bana zor gözüktüğü için doğrudan uzun süreli işler almaya odaklandım. Bu durum tabii ki çok kişisel bir tercih. Sizin alanınız, yapmak istediğiniz işler vb. sebepler sizin için tam aksini mantıklı kılabilir.

Freelancerlığa ilk başlayacaklara tavsiyelerim

Freelancer olmak aslında herkese göre bir şey değil gördüğüm kadarıyla, ben kendimi bildim bileli kendi işimi yapayım istediğim için benim açımdan iyi olan bu.

Eğri oturalım doğru konuşalım, freelancer olmak demek biraz konfor alanından çıkmak demek. Normal mesaili bir işin rahatlık sayılabilecek alanlarını yitiriyorsunuz, en azından ilk aşamada.

Freelancer olmak aslında tüm pozisyonlarda sizin olduğunuz küçük bir şirket olmak demek. Müşteri bulacaksınız, projeyi netleştireceksiniz, ücret kısmını planlayıp anlaşacaksınız, işi yapacaksınız ve teslim edeceksiniz. Bu sorunsuz bir sürecin sadece çok genel bir özeti. Yoksa farklı farklı uğraşacağınız bir çok konu var.

Bu yazıya denk geldiyseniz, muhtemelen freelancer olmak ile alakalı merakınız var. Bence deneyin, size uygun olup olmadığını görün. Denemeden bilemezsiniz. Bu noktada Zekeriya birçok içerik üretiyor ve paylaşıyor, onları inceleyin, Birlikte İhracat’a gelin insanlarla tanışın.. Fakat -bence- kolay bir süreç olacağını beklemeyin. İlk aşamada böyle olmanız olası:

Özetle

  • Freelance çalışmayı merak ediyorsanız, istiyorsanız deneyin.
  • İlk başlarda zorlanmanız doğal, ben yapamıyorum herhalde demeyin. Biraz sabır ve azim gerekiyor.
  • Size uygun olmadığını düşünürseniz bu tamamen doğal. Herkesin tercihleri, hayatları çok farklı.
  • Ülkenin güncel ekonomik koşullarını düşünerek, biraz daha güvenli ilerlemeye çalışın. Doğrudan kendinizi freelance çalışacağım ya da çalışmam lazım diye şartlamayın. Benim tavsiyem ilk aşamada freelance çalışmayı boş vakitlerinize koyun, bu bir dönem total olarak çok çalışmanızı gerektirecek ama en azından maddi açıdan güvenli ilerlemenizi sağlayacak.

Bu deneme sürecinden sonra zaten az çok freelance çalışmanın ne olduğunu temel olarak deneyimlemiş olacaksınız. Sonrasında devam edip etmemeye deneyiminizden yola çıkarak karar verebilirsiniz.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.