Freelancer Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Freelancer Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Kendi patronunuz olurken kendi kurallarınız belirleme lüksüne sahipsiniz. Freelance bir kariyere başlamak, korkutucu olandan güçlendiriciye kadar çok çeşitli duygulara ev sahipliği yapabilir. Profesyonel yolların en kolayı olmasa da, kendi grafik tasarım işinizi yürütmek, her kuruşunuzun kendi sıkı çalışmanız ve becerileriniz yoluyla kazanıldığını bilerek, bir memnuniyet ve başarı hissini garanti eder. Kendi işinizi kurma yolculuğunuzda size yardımcı olmak için, kendi işinizin patronu olurken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerin bir listesini hazırladık. Bir web sitesi oluşturmaktan hangi yeteneklere ihtiyacınız olduğuna ve avantaj dezavantaj seçeneklerine kadar daha bir çok inceleme yapacağız.

Hangi Yeteneklere İhtiyacın Var?

Hangi Yeteneklere İhtiyacın Var?

1. Dijital Tipografi

Bu, başlamak için harika bir başlangıç noktası. Estetik görünümün temellerinden biri olan tipografi, ürünün geneline büyük ölçüde katkıda bulunabilir veya ürünün değerini azaltabilir. Doğru yazı tipini, boyutu ve aralığı kullanarak grafik sanatçıları yalnızca görsel deneyimden daha fazlasını etkileyebilir.Bu unsurlar aynı zamanda tüm pazarlama mesajının etkinliğini de belirler. Sonuç olarak, satışları, dönüşümleri ve diğer ölçülebilir KPI'ları etkileyebilirler.

2. Renk Teorisi

Dikkat çekilecek bir başka teorik bilgi alanı da renk teorisi olacaktır. Basit bir ifadeyle, bu, tasarımcıları tüketicilerle niyetini iletmenin en iyi yollarına yönlendiren ve çekici renk şemaları oluşturmalarını sağlayan bir dizi kural ve yönergedir. Felsefi, kültürel ve bilimsel bilgiye dayanan renk teorisi, ürünleri şekillendirmeye, mesajları iletmeye veya dikkat çekmeye yardımcı olabilir.

3. Tasarım Yazılımı

Yüksek kaliteli tasarımlar oluşturmaya giden temel teoriye aşina olduğunuzda, kullanacağınız yazılımı tanımaya başlamanın zamanı geldi. Genel olarak konuşursak, Adobe Creative Suite öğrenciler ve profesyoneller arasında popüler bir seçimdir. Çevrimiçi bir kursa kaydoluyorsanız, kesinlikle Adobe Photoshop, Adobe Illustrator ve Adobe InDesign'da çalışmanın temellerini kapsayan bir kurs arayın. Ek olarak, biraz daha çok yönlü bir program seçmek isteyebilirsiniz. Örnek olarak, SkillCrush'ın Görsel Tasarım kursu , standart Adobe paketine ek olarak Figma eğitimini içerir. Tüm yazılım çözümlerinin her şeyi yapabilecek kapasitede olmadığını unutmayın, bu nedenle seçeneklerinizi her zaman açık tutmak en iyisidir.

4. Görüntü Düzenleme

Bir grafik tasarımcı olarak çeşitli görsellerle çalışacaksınız. Ancak, tüm kariyeriniz boyunca karşılaşacağınıza güvenebileceğiniz tür, imajlardır. İstediğiniz efekti elde etmek için bir fotoğrafı temizlemeniz veya bir katman eklemeniz gereksin, bir çekimden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı bilmeniz gerekir. Ve elbette, bunu kendi başınıza nasıl yapacağınızı bilmek oldukça faydalıdır, bu nedenle işinizin bu kadar önemli bir bölümünü dışarıdan temin etmek zorunda kalmazsınız. Bunu akılda tutarak, resim düzenleme becerilerinizi geliştirmeye başlamak kötü bir fikir değil. Adobe Lightroom gibi bir yazılımla başlamayı deneyin .

5. Markalaşma

Bir grafik tasarımcının bir şirketin geleceğinde oynayabileceği en etkili rollerden biri, markasına katkıda bulunmaktır. Görsel açıdan tasarım, bir organizasyonun arzu edilen kimliğini inşa etmeyi ve sunmayı amaçlar. Bir şirketin logosu, dijital varlıkları ve tüm kanallardaki tutarlı görsel yönergeler, tüketicilerin kuruluşu hatırlamasına ve tanımasına yardımcı olur. Bununla birlikte, harika görsel markalaşmanın çok daha ileri giden bir etkisi vardır. Uzman bir tasarımcı, insanları bir şirketten satın almaya zorlayacak güven sinyallerini nasıl ve nereye vereceğini bilir.

6. UX / UI

Son olarak, freelancer bir grafik tasarımcı olmak istiyorsanız geliştirmeniz gereken son zor beceri UX/UI tasarımıdır. İstatistiksel veriler, tüketicilerin %90'ının zayıf UX nedeniyle bir uygulamayı kullanmayı bırakacağını, %88'inin ise aynı nedenden dolayı bir web sitesine geri dönmeyeceğini gösteriyor. UX'in bir işletmenin başarısı için ne kadar etkili olduğunu bilen harika bir grafik tasarımcı, tüketici ihtiyaçlarını nasıl tahmin edeceğini ve karşılayacağını bilmelidir. Ve kullanıcı deneyimi ve arayüzü hakkında bilgi edinmek, bunu yapmanın en etkili yoludur.

Avantajlar/Dezavantajlar Nelerdir?

Avantajlar/Dezavantajlar Nelerdir?

Herkesin oldukça merak ettiği diğer bir başlık ise freelancer grafik tasarımcı olmanın avantaj ve dezavantajlarıdır. Sizin için aşağıda bunları listeledik!

Avantajları

 • Grafik tasarımcıları iyi para kazanabilir
 • İç mekanda grafik tasarımcı olarak çalışabilirsiniz.
 • Grafik tasarımcılar iş yerinde yaratıcı olabilir.
 • Birçok farklı şirkette çalışabilirsiniz.
 • En son teknolojilerle güncel kalabilirsiniz.
 • Grafik tasarımcılar için uzaktan çalışma genellikle mümkün olacaktır.
 • Başka seçeneklerden önemli paralar kazanabilirsiniz.
 • Grafik tasarımcılar hafta sonları çalışmak zorunda değildir.
 • Dijital kanallardan yararlanabilirsiniz.
 • Grafik tasarımcı olarak çalışmak o kadar da stresli değil.
 • Ağır fiziksel işlerden kaçınabilirsiniz.
 • Gelecekte iyi grafik tasarımcılara da ihtiyaç duyulacaktır.

Dezavantajları

 • Bütün gün bir bilgisayarla çalışmak zorundasın.
 • Birçok grafik tasarım işi gelecekte dışarıdan temin edilebilir.
 • Grafik tasarımcı olarak çalışmak için bir dereceye ihtiyacınız var.
 • Oldukça sınırlı promosyon seçenekleri
 • İş yerinde yalnız hissedebilirsiniz.
 • Uzun vadede tembelleşebilirsin.
 • Sonuçları genellikle hızlı bir şekilde görmezsiniz.
Hangi Freelancer Sitelerinde Çalışabilirsin?

Hangi Freelancer Sitelerinde Çalışabilirsin?

Kötü haber şu ki, freelance çalışma bulmak  sizin açınızdan biraz çaba gerektiriyor. Ancak iyi haber şu ki, bir grafik tasarımcı olarak çevrimiçi freelance işleri güvence altına almak oldukça kolay. Birçok tasarımcı, mevcut platformların ve web sitelerinin çok sayıda olması nedeniyle süreçten bunalmış hissediyor.

Hızlı bir Google araması, size ürkütücü olabilen yüzlerce freelancer platform sunabilir. Dolayısıyla, bir sonraki işinizi arayan bir freelancer çalışan iseniz, en iyi platformlar ve tasarımcılar için en iyi freelance çalışma sitelerinin bir listesini hazırladık.

Bu freelance çalışan web sitelerinden birkaçı öncelikle farklı türdeki tasarımcılar içindir, diğerleri ise genel iş fırsatları sağlar. Birkaç tanesine kaydolursanız ve en iyi projelerinizin bir portföyünü oluşturursanız, bu freelance web sitelerinden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

 • Dribbble (Pro Business)
 • FlexJobs
 • Upwork
 • AIGA Design Jobs
 • Fiverr
 • Working Not Working
 • Toptal
 • Coroflot Freelance Design Hotline
 • Authentic Jobs
 • If You Could
 • Freelancing Females
Ne Kadar Kazanabilirsin?

Ne Kadar Kazanabilirsin?

Peki en nihayetinde bir portföy oluşturmuş hatta bir anlaşma sağladığımız takdirde ne kadar kazanabiliriz?

İster bir tasarımcı işe almak ister tasarımcı olmak istiyor olun, grafik tasarımcıların ne kadar kazandığına dair temel bir anlayışa ihtiyacınız olacak. Yaşamak için sanat yapmak kesinlikle çekici bir yaşam tarzıdır, ancak gelecekteki finansmanınız için pratik beklentileri dikkate almak önemlidir. Bu beklediğiniz kadar basit değil.

Peki bir grafik tasarımcının ortalama maaşı ne kadar? Orta düzeyde deneyime sahip bir tasarımcı, ABD'de ortalama olarak 45.000 ila 55.000 ABD Doları arasında kazanır. Ancak beceri seti, deneyim ve sorumluluk düzeyi, grafik tasarımcı maaşlarında büyük rol oynar.

Bu yüzden  PayScale,  Glassdoor ve SimplyHired gibi kaynaklara göre grafik tasarımcı maaşları yaklaşık 30K ile 80K arasında değişkenlik gösterebiliyor! Bunun sadece “grafik sanatçıları” için bir ortalama olduğunu unutmayın ve maaşların da tasarım alanınıza bağlı olarak önemli ölçüde değişebileceği ortaya çıkıyor (özellikle bir web tasarımcısı veya sanat yönetmeniyseniz). Neyse ki, sürekli değişen maaş skalasında tam olarak nereye uyabileceğinizi bulmanıza yardımcı olmak için buradayız.

Burada sadece Amerika maaşlarından bahsettik çünkü, amacımız dünyanın neresinde olursa olsun herkesin eşit ise eşit ücret kazanması. Pratikte birebir aynı ücreti kazanmak zor olsa da bu ücretin en azından %80'ine ulaşmak hedefimiz olabilir.

Deneyimin kazanca etkisi nedir?

Önce deneyimin grafik tasarımcılar için ortalama ücret tahminlerini nasıl etkilediğine bir göz atalım (not: buradaki araştırma logo, web vb. gibi tüm tasarım alanlarındaki ortalamaları yansıtmaktadır).

0-2 YILLIK DENEYİM
Bu, freelance çalışmaya yeni başlayan, bir tasarım okulundan yeni mezun olmuş veya bir tasarım şirketi veya firmasına yeni başlayan tasarımcıları içerir. Bu yelpazedeki tasarımcılar tipik olarak çeşitli tasarım programlarında yetkin olacaklar, ancak henüz stillerini bilemediler veya profesyonel olarak kendileri için bir isim yapmamıştırlar. Bir firmada, bu tasarımcıların bir süpervizörden düzenli talimatlar almasını beklersiniz.

Salary.com, bu tasarımcı kategorisi için yıllık maaşın yaklaşık 49.000 $ (veya saatte yaklaşık 24 $) olduğunu tahmin ederken, PayScale.com giriş maaşlarının 40.000 $'a (veya saatte yaklaşık 20 $) yakın olduğunu tahmin ediyor.

2-5 YILLIK DENEYİM
Bu düzeyde deneyime sahip tasarımcıların hem yeterliliği hem de kişisel stilini yansıtan eksiksiz portföylere sahip olmasını bekleyebilirsiniz. Freelancer çalışanlar olarak, genellikle freelance çalışma için net uygulamalar ve şartlar içeren profesyonelce yapılmış bir web sitesine sahip olacaklardır. Bir firmada, genellikle ekip oluşturma ve iletişim gibi ek becerilere sahip olacaklar ve denetçilerden daha az talimat alacaklar.

Salary.com, bu tasarımcı kategorisi için yıllık maaşın yaklaşık 57.000 $ (veya saatte yaklaşık 27 $) olduğunu tahmin ederken, PayScale.com kariyer ortası maaşlarının 45.000 $'a (veya saatte yaklaşık 22 $) yakın olduğunu tahmin ediyor.

5-10 YILLIK DENEYİM
Bu seviyede, freelancer meslek sahibi olarak kabul edilen veya tasarımcı ekiplerini yönetecekleri bir şirkette kıdemli grafik tasarımcı pozisyonunda bulunan deneyimli tasarımcıları bekleyebilirsiniz. Tasarımdaki teknolojik ilerlemeler, tasarım dünyasındaki değişiklikler veya eğilimler ve belirli bir hedef demografi için nasıl etkili bir şekilde tasarım yapılacağı konusunda sağlam bir anlayışa sahip olacaklardır.

Salary.com, bu tasarımcı kategorisi için yıllık maaşın yaklaşık 71 bin (veya saatte yaklaşık 34 dolar) olduğunu tahmin ederken, PayScale.com kariyer maaşlarının 51.000 dolara (veya saatte yaklaşık 25 dolar) yakın olduğunu tahmin ediyor.

Bu tahminlerden ücret artışlarının yalnızca deneyimden değil, aynı zamanda beceri gereksiniminden ve sorumluluk düzeyinden de kaynaklandığını görebilirsiniz.

Yeni Başlayan Grafik Tasarımcılara İpuçları

Yeni Başlayan Grafik Tasarımcılara İpuçları

Peki başarılı bir freelancer grafik tasarım kariyeri nasıl oluşur? Herkesin kendi tasarım stili ve kişisel markası olsa da, çoğu insan tasarıma girerken iki yoldan birini seçer – kurum içi veya freelancer çalışma . Esneklik, yaratıcı kontrol ve finansal özgürlük gibi avantajlar ve son zamanlarda küresel olarak uzaktan çalışmaya geçiş nedeniyle , giderek daha fazla tasarımcı ikincisini tercih ediyor. Yeni başlayanlar için izlemesi gereken bir kaç adımı şu şekilde derledik:

 • Bağlayıcı tasarımlar yapın.
 • Kendinizi çevrimiçi pazarlayın.
 • Olabildiğince çok çalışın.
 • Öğrenmeyi asla bırakma.
 • Portföyünüzü çeşitlendirin.
 • Sabırlı ve profesyonel olun.
Freelancer Grafik Tasarımcılar Hakkında SSS

Freelancer Grafik Tasarımcılar Hakkında SSS

Serbest grafik tasarımcı olarak nasıl başlayabilirim?

 1. Değerli müşteriler bulun. (Upwork ve Fiverr'dan başlayabilirsiniz)
 2. Şirketinizin markası üzerinde çalışın.
 3. Bir portföy oluşturun.
 4. İlk müşterilerinizle ilgilenin.
 5. Teklif ve fatura yapmayı öğrenin.
 6. Başlarken çok seçici olmayın.
 7. Ağınızı kullanın.
 8. Daima yeni müşteriler arayın.

Yeni başlayan biri olarak grafik tasarım becerilerimi nasıl geliştirebilirim?

 • Tasarım teorisini inceleyin.
 • Geri bildirimden nasıl daha fazlasını alacağınızı öğrenin.
 • Bir yan proje başlatın.
 • Deneyin.
 • Diğer tasarımcılarla konuşun.
 • Kitap okuyun.

Serbest grafik tasarımcılar para kazanıyor mu?

Bu günlerde, tam zamanlı grafik tasarımcıların çoğu, freealance çalışarak para kazanıyor. Ancak basit gerçek şu ki, tam zamanlı olarak freelance çalışırsanız, bir grafik tasarımcı olarak neredeyse kesinlikle daha fazla para kazanacaksınız. Freelance çalışma size zamanla daha iyi ve daha iyi müşteriler bulma ve oranlarınızı buna göre yükseltme yeteneği verir.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.