Artık duygusal olarak daha rahatım

Artık duygusal olarak daha rahatım
https://www.birlikteihracat.com/gorsellere-atif/

Veri Analizi ve Görselleştirme alanında çözümler sunuyorum. Uzmanlaştığım alan farklı disiplinlerde aldığım eğitimleri bir arada çözüm olarak sunabilmemi sağlıyor.

İlk olarak UI tasarımları, sonrasında HTML kodlama, ASP/PHP ile dinamik web siteleri ve WordPress temaları derken yolum Avrupa'lı bir şirket ile kesişti. Bu sayede uzun bir süre freelance olarak hem öğrencilik hem de free mover olarak Avrupa’da birkaç ülkede yaşama/gezme imkanım oldu. Ancak, master eğitimi için tekrar Türkiye’ye dönünce freelancer'lık geçmişte yaşanan bir dönem olarak kaldı.

Eğitim, ardından kurumsal hayatın getiri ve götürleri ile geçen yılların ardından ortaya çıkan stres, mutsuzluk ve bir şeyler eksik hissi neticesinde 2020 yılının sonlarında çeşitli adımlar atmaya başladım. Elbette ilk adım işyerini bu süreç konusunda bilgilendirmek ve yazılı onay almaktı. Sonrasında ise müşteri edinimi, ürün fikirlerinin oluşturulması, çalışma alanlarının netleştirilmesi gibi süreçler geldi. Tüm aşamaların netleştirilmesinin ardından orta kademe yönetici olduğum şirketten 2021 yılının Eylül ayında ayrıldım.

Bu adımlar geçmiş freelancer dönemin artılarının korunup eksilerinin kapatıldığı, akademik ve kurumsal edinimlerin de dahil edildiği bir biçimle Ocak 2021 itibariyle de şahıs şirketine evrildi.

Upwork ve öne çıkan diğer freelancer platformları bu sürecin önemli aktörlerinden elbette. Bu sayede hizmet sunduğum alan ve çözüm sağladığım problemlerin global ölçekte karşılığa sahip olduğunu görmek ve buna yönelik planlar yapabilmek büyük bir avantaj. Ancak, tek başına yeterli değil.

Kurumsal hayat içerisindeki maaş freelancer olunduğunda yerini ödemelerin takip edilmesi, müşteri süreçlerinin yönetilmesi, bağkur ve vergi gibi konularda da bilgi edinilmesi gibi konulara bırakmakta. Dolayısıyla, istatistiki olarak daha fazla ve daha uzun sürelerde çalışmak durumunda kalınmakta. Ancak, bu süreç çalışan olarak geçirilen döneme kıyasla bilgi-beceri ve duygusal olarak çok daha olumlu ve yoğun.

Sonrasında kişisel marka inşaası, ürün geliştirme, mesleki tanınırlık ve güvenilirlik gibi süreçlerin deneyimlenmesi geldi.

Şu anda veri analizi, verilerin görselleştirilmesi başlıkları altında hizmet veriyor ve ürünler geliştirmeye çalışıyorum. Planım hizmetleri belirli başlıklar altında net bir çerçeveye oturtmak, ürünleştirilebilir olanları ürünler ve mümkünse SaaS olarak sunabilmek. Bu amaçla zamanımı para kazanmanın yanı sıra eğitimler için efektif bir şekilde kullanmaya özen gösteriyorum. Kurumsal iş hayatı ile kıyaslandığında freelancer olarak zamanı daha esnek bir şekilde yönetebilmek mümkün ancak çalışılan müşterilerin bulundukları zaman dilimleri, nadiren de olsa öngörülemeyen durumlar ve benzeri şeyler bazen kısa zamanda çok daha yoğun bir şekilde çalışmayı da gerektirebiliyor.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.