Uzay mühendisliği okumayabilmek için freelancerım

Uzay mühendisliği okumayabilmek için freelancerım
https://www.birlikteihracat.com/gorsellere-atif/

Merhabalar ben Sedat, Part time Öğrenci, Part time çalışan, Part time freelancerlık yapıyorum. 18’e birkaç ay önce girdim. Uzay mühendisliği okumak isteyen bir lise son öğrencisiyim. 5 yıl önce lise için istanbula taşındım ve 4+ yıldır yazılım ile uğraşıyorum. Bu 4 yılda zamanla öğrendiklerimin paraya dönüşebildiğini fark ettim ve Upwork ile tanıştım.

Kişilik olarak çok kurumsal bir insan değilim. Para meraklısı biri de değilim ama üniversiteyi yurt dışında okumak istiyorum ve kur bu halde iken TL ile üniversite için para biriktiremiyorum. Bu da Freelancerlık ile yolumu kesiştirdi. Bu arada son olarak tam bir motor sporları delisiyim. Kısaca ben Serdar. Hadi hikayeye geçelim.

Upwork 1.0

1.5 yıl kadar önce Upwork ile tanıştım. Çok kötü bir başvuru ile red yedim. Daha sonra Birlikte Ihracat'a katılıp başvurdum ve bu sefer red yemedim. Ama bu sefer de beni başka sorunlar bekliyordu. Birkaç ay geçti ve ilk işimi aldım. Müşteri memnum kaldı ve ilk 5 yıldızımı da aldım.

Daha sonra Upwork benden doğrulama istedi. Tabi ki dedim tam doğrulama yaparken Upwork bana sen üye olamazsın çünkü 17 yaşındasın dedi. Ve 18 yasında tekrar hesap açabilme imkanıyla hesabım kapatıldı.

10 ay sonra Upwork 2.0

18 e girmeme birkaç hafta kala tekrar Upwork hesabı açtım. İlk işi alınca doğrulama istiyor ve doğrulama süreniz 1 hafta. Bu yüzden erken açtım. Yine bir tökezleme dönemi ardından ilk işimi tekrar aldım. Neyseki Upwork bu sefer sorun çıkartmadı ve doğum günümde doğrulamadan geçtim.

Biraz da ben ne yaparım ne ederim ondan bahsetelim.

Sabahları okul akşamları iş-Freelancerlık genelde bu şekilde ilerliyor benim için. Ofisim Çalışma masam vs yok. Sadece sırt çantamla çıkıp her yerde çalışmayı sevenlerdenim bu yüzden günlerim aşırı değişik olabiliyor.

Zaten freelancerlıöğın bu yönünü seviyorum hem her zaman çalışıyorum hem de hiçbir zaman çalışmıyorum. Zaman yönetimi bana kalıyor ve okulda derste bile bir şeyler yapabiliyorm. Ayrıca Türkiyede’de müşterimlerim oldu ve gözlemim şu ki müşteri kalitesi çok çok daha yüksek ve kazandığınız para en az 3 katı. Ayrıca kazandığınız para değer kaybetmiyor.

Profilim

Profilimi direkt geçmiş işlerimle doldurdum. Özellikle kendi portfolyomu beğenmiyorum ve güncellemeye çalışıyorum. Giriş cümlelerimi çok düşünüyorum, nasıl daha etkileyici olabilir diye.

Bunların yanında İngilizce ve profesyonel davranış çok çok önemli. Uni sınavlarından dolayı ingilizcem iyi denebilecek düzeyde.

Bunun haricinde müşteriye yaklaşım ve profesyonellik ile ilgili hemen hemen her şeyi Birlikte Ihracat,tan öğrendim. Çok kısa birkaç şey söyleyecek olursam.

Düşük fiyat verme, %30 altı hire rateli işlere perfect match değilsen başvurma, 100 dolar altı iş alma.

Ilk işim

Bir ilan açılmıştı 200 dolarlık iş birkaç dakikalık bir şey cover letter’a direkt çözümü yazıp çok basit zaten işe almanıza bile gerek yok buyrun çözüm dedim. 3 gün sonra müşteri menüyü açamadığını söyledi sebebini söyledim direkt(sık yaşanan bir sorun).

Daha sonra “ Bilmediğim tonlarca şeyden sadece biri dedi”. Benim için sen yapar mısın dedi teklif gönderdi ve gitti. Daha sonra destek oldum. Hemen hemen işin yarısını kendisi yaptı. Ben yapayım diye teklif ettim ama kabul etmedi hesap bilgisi paylaşmak istemeyip. Ben de YouTube'dan tutorial gönderdim. Senle çalıştığıma sevindim dedi 5 yıldız verdi tekrar benle çalışmak istersen daha yaptıracak işim var dedi ve gitti. Çok güzel bir deneyimdi.

Türkiye'de verdiğim ücretin yaklaşık olarak 4 katını kazandım aynı sürede o işten.

Çalışan vs Freelancer

Bence ikisininde ayrı güzellikleri var. Ben şu an iksini de yapıyorum. Düzensiz gelir bence freelancerların tek kötü yanı. Çünkü düzenli gelir müthiş bir şey. Ama yine de kaliteli bir freelancer biraz çalıştıktan sonra düzenli olarak minimum belirli bir gelire ulaşır.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.