Sık Sorulan Sorular

Topluluk ve freelancer olmak ile alakalı genel soruların cevaplarını burada cevaplamaya çalıştık.

Eğitim mi satıyorsunuz?

Kesinlikle hayır. Topluluğa girdiğinde Udemy eğitimlerini tamamen ücretsiz olarak izleyebiliyorsun ve sana hiç kimse bir şey satmaya calışmıyor. Amacımız daha fazla profesyonel freelancer ihracatçıya ulaşmak ve birlikte daha büyük projelere girmek.

Upwork nedir?

Upwork, freelancer çalışan kişiler için güvenli ve profesyonel bir pazar yeridir ve Upwork aracılığıyla tüm dünyaya kendi yeteneklerinizi ulaştırabilirsiniz. Bu platform sizi işverenlerle buluşturur ve onların problemlerini çözerek $ kazanmanıza aracı olur.

Kazanç garantisi veriyor musunuz?

Hayır. Burası hayal satan bir topluluk değil. Yeteneklerini dünyaya satan profesyonel freelancer’lardan oluşan bir topluluk. Biz birbirimizle tecrübelerimizi paylaşarak destek oluyoruz. Bu nedenle işin çok büyük kısmı sende bitiyor.

Topluluk neden ücretli? İndirim yapıyor musunuz?

Ücretli olmasının 4 nedeni var. Topluluğa sadece ihracat konusunda ciddi olanların gelmesini istiyoruz. Toplulukta ücretli olarak çalışan 5 kişi var. Onların giderleri bu gelirden karşılanıyor. Çesitli araçlara aylık ücret ödeniyor. Topluluk içinden danışmanlık alınıyor. Örnek: SEO ve Emailing konusunda destek alındı.

Topluluğa katılmasam ne kaybederim?

Ücret vermek istemeyenler için freelancer.guide sitesini ayağa kaldırdık. Neredeyse bütün içeriklere oradan ulaşabilirsiniz.

Dolar kazanmak istiyorsan ve gerçekten buna niyetliysen düşe kalka birkaç ayda bu süreci kendin öğrenebilirsin. Udemy / YouTube / Google üzerinden çoğu şeye ulaşabiliyorsun.

Topluluk, yapılan hataları görmende yardımcı olur. Sana özel bir durum olursa destek de olur ama en önemlisi seni GAZA GETİRİR. Burada sürekli dolar kazanan kişilerle bir aradasın.

İngilizcem yok. İhracat yapabilir miyim?

Topluluk içerisinde sadece Google Translate kullanarak ihracat yapanlar var. Niyetin $100 ve altı kazanmak ise sorunun cevabı evet, yapabilirsin. AMA düzenli ve yüksek gelir elde etmek istiyorsan en az orta seviye Ingilizce şart. Sana iş verecek kişi seninle konuşmak isteyecektir.

Hangi iş para kazandırır?

Her iş kazandırır. Önemli olan işinde iyi olman ve güven vermen. İlk işlerini alma sürecin çok zor ama aldıktan ve işlerini doğru teslim ettikten sonra işveren sana güvenecek ve yeni işler vermeye başlayacak. https://www.upwork.com/hire linkinden kendine uygun yetenekler var mi goz atabilirsin.

Yeni mezunum, dolar kazanabilir miyim?

Eğer upwork.com/hire adresinde yer alan yeteneklerin varsa mezun olmadan bile dolar kazanmaya başlayabilirsin ki YouTube kanalıma bakarsan örneklerini görebilirsin. AMA bu yeteneklerin yanında müşteri iletişimi ve İngilizce konuları da çok önemli.

Bu işi tek başıma yapamaz mıyım?

Tabii ki yapabilirsin. Bu süreçte yapılan çoğu hatayı sen de yaparak yanlış yollara girmeyi göze alacaksan. Bu topluluk sana doğru yolu göstereceğinden size zaman kazandıracaktır.

Yazılım bilgim yok. İhracat yapabilir miyim?

Üyelerimizin sadece %25 yazılım bilgisiyle ihracat yapıyor.

Kazançlar için gelir vergisi ödemek gerekiyor mu?

Kesinlikle. Bu konuya ilk işini aldıktan sonra değineceğiz. Freelancer olarak gelir elde etmek istiyorsan mutlaka bu işi kitabına uygun yapmalısın. İş almadan genel kültür elde etmek istersen buradaki içeriğe göz atabilirsin: https://freelancer.guide/frelancerin-sirketlesme-rehberi

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.