İşini teslim edip arkana yaslandığında yüzünde gülümseme olmalı

İşini teslim edip arkana yaslandığında yüzünde gülümseme olmalı
https://www.birlikteihracat.com/gorsellere-atif/

Merhaba, ben İbrahim, 26 yaşındayım ve mimarlık mesleğini sürdürüyorum. Tam zamanlı freelancer olma yolculuğum hakkında bir şeyler anlatmak istedim :)

Hemen uzatmadan konuya gireyim. Olay aslında 2018 yılına kadar uzanıyor. 2018 İspanya’da yaşamıştım ve biraz gurbette yaşamanın verdiği his ve idealist düşüncelerle Türkiye dönüp burada çalışmak istedim. 2019 yılı Türkiye’de inşaat sektörü için hiç iyi bir yıl değildi, bir de üzerine Covid-19 pandemik faciası ile bambaşka bir boyuta taşındı. Bu süreçte herkes evden çalışmayı deneyimledi ve bu süreçte freelance olma ilgili araştırma yaparken aslında mesleğimde de en sevdiğim şey olan 3D görselleştirme ve 2D mimari çizimin ilgi gördüğünü farkettim. Böylece 2021 de başlangıcı yapmış oldum.

İlk İşi Almak

Bundan sonraki adım tabiki ilk işi almak :) Şimdi bu kolay oldu diyemem ama etkili bir taktik ile ilk işimi aldım. Bu taktik aslında çok basit, iş yaptığım müşterime bu iş için en doğru aday olduğumu anlatan bir iş başvurusu yapmak oldu. Daha önce yaptığım benzer işlerin dökümanını paylaşınca ‘’çileye dönen’’ ilk iş alma serüvenini başarı ile tamamladım. Bu süreçte 80 den fazla iş başvurusu yapmıştım. İlk işi başarıyla tamamladıktan ve sonra 5 yıldız ve güzel bir inceleme yorumu aldım.

Ne tarz projeler yapıyorum?

Bundan sonra herşey istediğim gibi mi gitti hayır elbette iş alamadığım dönemler, aşırı baskı altında çalıştığım projeler elbette oluyor. Ama bu iş hayatında karşılaştığımız şeyler, önemli olan bize ne kadar geliştirdiği. Freelancer olmak dünyaya açılan bir kapı, dünyaca ünlü bir olimpiyat sporcusu ile de çalışabilirsiniz, çok az kişinin yaşadığı bir adada bir proje yapabilirsiniz. İç mekan tasarımı, mimari görselleştirme, mimari çizimler,peyzaj tasarımları gibi birçok farklı uzmanlık alanında projeler yapılabilir. Bu disiplinlerde uzmanlığı olan herkes freelancer olarak çalışabilir. Yeni şeyler öğrenmekten keyif alıyorsanız, yeni insanlar ve yeni kültürler tanımaktan mutlu olacaksınız freelance olmak tam da size göre :)

En son çalışmam

Bu da son projemden, Grönland’da ufak bir adada bir restoran tasarladım :) Oranın yerel kültüründen esinlendiğim bir tasarım var. Bu çalışma en keyif aldığım projelerden biri oldu.

Mimari olarak eleştirilebilir, üzerinde tartışılabilir ama araştırmak, öğrenmek ve bunu deneyimlemek çok güzel. Teslim edip arkana yaslandığına yüzünde bir gülümseme oluyorsa bu çoğu şeyden güzel. Ee bir de üzerine para kazanıyoruz daha ne olsun :)

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.