Fiverr Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

Fiverr Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

İster bir üniversite öğrencisi, grafik tasarıcı, yetenekli yazar, yazılım geliştiricisi(yazılımcı) ya da evde para kazanmaya başlamayı düşünen anne olun, internetten para kazanmak için kullanabileceğiniz birçok yol vardır ve bunların çoğu, her ay makul bir gelir elde etmenize yardımcı olacak güvenilir kaynaklardan biri de Fiverr’dan fiverr para kazanmak.

🔗
Eğer Fiverr'a katılmayı düşünüyorsan buradaki affıliate linkini kullanabilirsin.

Fiverr, hizmetlerinizi oluşturduğunuz ve sağladığınız çevrimiçi bir gelir oluşturmak için günümüzün en popüler seçeneklerinden biri, aynı zamanda çevrimiçi gerçek para kazanmaya başlamanıza olanak tanıyan “Gig” olarak da adlandırılır. Sizler için yazdığımız Fiverr rehberi ile Fiverr’da nasıl para kazanılacağını öğrenelim.

Ufak Bir Başlangıç…

Fiverr nedir?

Fiverr, insanlara istedikleri hizmetleri en az 5 dolar karşılığında almalarını veya satmalarını sağlayan küresel bir freelancer platformudur. Fiverr Türkiye'de hizmet vermektedir.

Fiverr, 2009 yılında kuruldu, o zamandan beri insanlara dış kaynak (outsource) kullanımında ve aynı zamanda freelancerların internetten para kazanmasına yardımcı oluyor.

Fiverr’da Gig Nedir?

Fiverr’da Gig Nedir?

Gig, Fiverr’da sattığınız hizmettir. Gig’inizi oluşturmak, yeteneğinizi sergilemek ve Alıcılara sizinle iş yapmaya karar vermelerine yardımcı olmak için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlamak için bir fırsattır. Fiverr'dan daha fazla para kazanmanıza yardımcı olacak en iyi Fiverr Gig’leri sunmaya odaklanırsanız daha fazla müşteri kazanmanıza da olanak sağlayabilirsiniz.

Yani, Fiverr’dan para kazanmaya başlamak için Gig’ler oluşturmanız gerekiyor. Makalemizin devamında Fiverr’da nasıl Gig oluşturabileceğiniz ile ilgili detayları açıklayacağız.

Peki Fiverr’da Ne Satmalısınız?

Her satıştan 4$ almaya başlayacağınız için (ve daha sonra daha yüksek fiyatlı işlere gidebilirsiniz!), çok fazla iş yükü ve zaman gerektirmeyen Gig’ler ile başlayabilirsiniz.

Çünkü Fiverr’daki alıcılar hizmetlerini en kısa sürede istiyorlar. Ayrıca tüm gününüzü tek bir Gig için harcamayacaksınız. Bundan dolayı bir gün içerisinde birden fazla iş teslim edebilirsiniz.

Fiverr ekosisteminde, bireysel alıcılar,  eğlenceli alıcılar ve  işletmeler, şirketler ve kuruluşlar olan başlıca üç tür alıcı olduğunu unutmamak önemlidir.

Hadi biraz da Fiverr alıcı türlerinin her biri hakkında konuşalım.

Bireysel Fiverr Alıcıları

Bireysel Fiverr Alıcıları, ev yaşamlarında veya işlerinde bazı Gig’leri satın alan sıradan insanlardır. Bireysel müşterilerinizi aşağıdaki gibi Gig’ler oluşturarak hedefleyebilirsiniz:

 • “Web siteniz için bir tanıtım yazısı yazacağım”
 • “YouTube videonuzu yazıya dökeceğim”
 • “İşletmeniz için bir logo tasarlayacağım”

Bu tür hizmetler Fiverr’da çok satıyor, ancak bu tür hizmetleri sipariş almak, çok fazla rekabetten dolayı ilk başta biraz zorlayıcı olabilir. İnsanlar iyi eleştiriler veya puanlar alan kişilerin hizmetlerini satın almayı daha çok tercih ediyorlar.

Ama endişe konusu bu değil. Rekabetin olduğu yerde, BÜYÜK paralar da vardır anlamını çıkarabiliriz, bu yüzden herkes için yeterli olacaktır. İkincisi, rekabet için endişeleniyorsanız, o zaman başarılı olmakta güçlük çekebilirsiniz. Sadece kendinize bir şans verin ve bir yanıt alıp almadığınızı kontrol edin.

Eğlence için Gig Alanlar

Eğlence için Gig alanlar genellikle eğlence veya komiklik için Gig satın alırlar. Bir arkadaş için komik bir video Gig’ine veya bir bekarlığa veda partisi için bir astroloji Gig’ine bir kaç dolar harcamayı umursamıyorlar:

 • “Seni Harry Potter karakteri gibi çizebilirim.”
 • “Mesajını kumsaldaki kumlara yazabilirim.”

Bu Gig’lerin iyi bir pazarı var çünkü Fiverr’da yapabileceğiniz ve satabileceğiniz birçok farklı şey var. Kendinize eğlenceli ve farklı işler araştırarak yapabileceğiniz ilginç ve eğlenceli işler konusunda birçok fikir edinebilirsiniz.

Kuruluşlar / Şirket Gig Alıcıları

Bu alıcılar bireysel alıcılara benzer, ancak bu alıcılar genellikle uzun vadeli alıcılardır .

Yapılan bir çok ankette, şirket, işletme ve kuruluş alıcılarının satıcılarıyla uzun bir ilişki sürdürme eğiliminde olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla, işiniz herhangi bir şirket veya profesyonel bir ekip tarafından sipariş edilirse, onlarla birlikte gelecekteki projeleri de alabilirsiniz. Bu nedenle, bu tür alıcılarla iyi iletişim kurmak çok önemlidir.

Sadece bu değil, bu alıcılar işinizi toplu olarak sipariş edebilir. Ancak daha iyi bir yanı ise, bu kuruluşların güçlü bir sosyal çevreye sahip olmalarıdır. Dolayısıyla, hizmetinizden etkilenirlerse, bunu müşterileri ve diğer insanlarla paylaşabilirler. Böylelikle kazancınızı artırabilirsiniz.

Sonunda, Fiverr’daki satıcı profilinizde ilerleme kaydettiğinizde, Fiverr’da daha da büyümek ve daha fazla satış yapmak için daha fazla Gig eklemek önemlidir.

Fiverr’da Satış Yapan Gig Nasıl Oluşturulur?

Fiverr’da Satış Yapan Gig Nasıl Oluşturulur?

Yeni Fiverr Gig Başlığı Oluşturma

Başlık, Gig’inizin en önemli yönlerinden biridir, başlıklarınızı kısa ve çekici kılmaya çalışın. 1 kelimeyi büyük harflerle kullanabilirsiniz.

Gig görüntünüzle birlikte, alıcılara sunduğunuz hizmetleri tam olarak söylemek için ilk şansınız. Bir alıcının ne aradığını düşünün ve bu ihtiyacı karşılayabileceğinizi gösteren başlıklar yazın.

Sadece “logonuzu tasarlayacağım” demek yerine, “Kurumsal markanız için bir logo tasarlayacağım” yazmanız daha avatajlı olacaktır. Gig’lerinize biraz daha odaklanmış ve niş bir şekilde girmeyi düşünün. Fiverr’da nasıl satış yapılacağına dair güzel püf noktalarından biri de müşterinin aradığı bu uzun kuyruklu iş isimlerini bulmaya çalışmasıdır.

Başlığınızda anımsatıcı bir dil kullanın  - “Blog yazıları yazacağım” demeyin, “Güzel, güçlü blog yazıları yazacağım” deyin.

Potansiyel alıcılarınızın aradığı terimleri kullanın. Google Trendler ve Google Adwords Anahtar Kelime Aracı, onları karşılaştırmak ve hangilerinin en popüler olduğunu görmek için belirli terimlerle yazmanıza izin verir.

Fiverr Gig Açıklama Bölümü

İlk Fiverr Gig oluşturduğunuzda yazdığız açıklama olması gerekenden çok daha uzun olması bir sorun olabilir. Çünkü bu tavsiye edilen bir uygulama değildir, alıcılar her şeyin kendilerine ayrıntılı ama yoğun bir şekilde açıklanmasını isterler.

Bir Gig satın alırken ne tür bir açıklama okumak istersiniz? Cevap basit. Gig alıcısının ondan alacağı değer hakkında kısa ama ayrıntılı ve kesin açıklamalar yapın.

Gig ile ilgili olmayan diğer konuları eklemeyin. Ayrıca, önemli anahtar kelimelerinizi kalın hale getirin ve gerektiğinde metni vurgulayın. Metni vurgularken de, açıklamanızı farklı çok kalın metinler ve altı çizili sözcüklerle süslemeyin.

Fiverr Gig Tanıtım Videosu

Tanıtım videosu eklemek Fiverr tarafından da tavsiye edilen  bir yöntemdir. İşiniz için alıcılar elde etmek çok önemli bir faktör çünkü videolar etkileşimi %40’a kadar artırıyor.

Ayrıca gerçekten önemli olan başka bir şey de yapıyor – güven yaratıyorlar. Güven, çevrimiçi satış yapmanın en önemli yönlerinden biridir ve Fiverr’da kendinizi satarsınız. Videolar, doğrudan müşterinizle konuşmanıza, ne yapacağınızı ayrıntılarıyla anlatmanıza ve bir bağlantı kurmanıza olanak tanır.

Videonuzda ele almanız gereken temel alanlardan bazıları şunlardır:

 • Kendinizi tanıtın ve karşıdaki kişiye teşekkür edin.
 • İzleyicinize doğrudan “Siz” ifadeleriyle hitap edin.
 • Onlara bu özel Gig’in onlara nasıl yardımcı olacağını ve faydalarını anlatın.
 • Deneyiminizi, uzmanlığınızı ve yaklaşımınızı listeleyin.
 • Sipariş vermelerini isteyerek bitirin.

Bu doğru bir tekniktir. Çünkü alıcıya ihtiyaç duyan iş sağlayıcı hizmetiniz var, ve alıcılar da bu konuda ciddi olduğunuzu anlayarak bu hizmete daha çok yakınlık. Fiverr’da paralarını çok dikkatli kullanan bazı alıcılar vardır. Dolayısıyla, ne sattığınızı ve gösterinin bazı özelliklerini anlatan 60 saniyelik bir videonuzu izlerlerse, alıcılar diğer satıcılara kıyasla sizin Gig’lerinizi sipariş edeceklerdir.

Resim ve Portfolyo

İşinizle ilgili resimleri yükleyin. Paint veya diğer basit yazılımları kullanarak kendi resminizi oluşturun. Ayrıca, yapacağınız işinizin başka resimlerini de yükleyin.

Portfolyonuz alıcılar için çok önemlidir.

Kullanma ve yükleme hakkına sahip olmadığınız resimleri asla kopyalamayın. Görsellerinizin benzer resimlerini aramak için Google görsellerini kullanın ve ardından etiket hakları filtresini açın.

Etiketler

Etiket kullanırken işiniz ile alakalı etiketler kullanın. Fakat bunlar İşiniz ile alakalı gereksiz etiketler olmasın. Fiverr ile düzgün bir şekilde nasıl para kazanacağınızı öğrenmek istiyorsanız,gereksiz etiket kullanımının profilinizin silinmesine yol açabileceğini bilmelisiniz. Çünkü Fiverr bunu spam olarak değerlendirecektir.

Ayrıca, sadece kötü hedefleme ve Fiverr iç sistemlerine yaptığınız işi kötü olarak “işaretleyecektir”. Çünkü işin gerekli olmayan yerlerde gösterileceği için muhtemelen bir sipariş almayacaksınız.

Rekabetin Az Olduğu Başlıklar Seçin

Fiverr'da rekabet çok yüksektir. Alanınızı seçerken arama çubuğunda küçük bir arama yapmak önemlidir. Örneğin video editor olarak. Gig açacağınız alanı aratmakta fayda var. O keyword üzerinde 20000+ ilan açılmışsa bütük ihitmalle gig'iniz çok az kişi tarafından görülecektir.

Ancak gig açağınız konu 500-3000 arasındaki ilan büyüklüğüne sahipse, bulduğunuz konuda öne çıkma ihtimaliniz yüksektir. Bu sayede daha çok satış yapabilirsiniz.

Fiverr Gelir Akışını Korumak için İpuçları

Fiverr Gelir Akışını Korumak için İpuçları

Emir alıyorsanız, gelirinizi korumanız gerekir. Daha fazla sipariş almaya devam etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde, ana gelir akışınıza ve hatta zamanla ana para gelir kaynağınız oluşturmak için harika bir katkı olabilecek Fiverr’den pasif gelir elde edebilirsiniz. Şimdi ise bunu yapmak için bazı ipuçlarını ele alalım.

İletişim

Alıcılarınıza karşı nazik olmak ve iyi bir sohbet etmek her zaman önemlidir. Asla yanlış dil kullanmayın veya müşterilerinizle kaba konuşmayın.

Alıcılarınız hizmetinizden memnunsa, daha fazla siparişle tekrar gelebilirler veya Gig’lerinizi başkalarına da yönlendirebilirler. Fiverr yolculuğuna nasıl başlayacağınız konusunda çok önemli bir unsurdur bu.

Gig’lerinizi Koruyun

İşiniz iyi satıyorsa ve bazı ekstralar eklediyseniz, düzenlemelerinizde büyük değişiklikler yapmayın. Alıcıların işinizi sevdiğini düşünüyorsanız ve ekstralarınızın (varsa) fiyatını arttırmanın size yardımcı olacağını düşünüyorsanız dikkatli olun. Uzun vadede Fiverr’da nasıl kazanılacağını öğrenmek için, fiyatlandırma ve ekstralarınızı dikkatlice uygulamanız gerekir. Fiyat değişikliğinde yalnızca küçük değişiklikleri deneyin ve müşterilerinizin nasıl tepki vereceğini görün ardından bu sonuçlara göre fiyat politikanızı yönetin.

Yeni Gig’ler Oluşturun

Asla sınırlı sayıda Gig’lere takılıp kalmayın. Her zaman alıcılarınıza daha fazla hizmet sunmaya çalışarak gösterilerinizi genişletin ve işinizin farklı revizyonlarını oluşturun.

Seviye 1 ve Seviye 2’ye olabildiğince hızlı bir şekilde seviye atlamaya çalışın. Satış için daha fazla Fiverr Gig’i eklemenize izin verecek ve profilinizi alıcılar için daha güvenilir bir kişi olarak konumlandıracaktır.

Fiverr satıcı seviyelerinin ne olduğunu bilmiyorsanız, bunu açıklayalım ve Fiverr’da nasıl para kazanılacağını anlamanıza yardımcı olur.

Gig’inizi Tanıtın

Fiverr’ı nasıl kullanacağınıza dair en önemli kurallardan biri, ilk birkaç Gig’inizi siparişlerinizi almak için arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişime geçip sadece topu tekmelemek ve bazı incelemeleri yuvarlamaya başlamak 1. ve 2. seviyeyi hızlı bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi işlerinizi sosyal medya kanallarında tanıtarak da kaynağınızı dahada aktif hale getirebilirsiniz.

Yazarsanız, bir blog başlatabilir ve onu Fiverr sayfanızı tanıtmak için kullanabilirsiniz. Yazmaktan ve konuşmaktan hoşlanmıyorsanız, bir podcast başlatabilir veya video oluşturmayı seviyorsanız, düzenli olarak Google Hangouts yapabilir ve YouTube kanalınızı kullanabilirsiniz. Eğlenmeye, cana yakın olmaya ve eğlenceli içerik oluşturmaya veya paylaşmaya odaklanmayıda unutmayın.

Yukarıda belirtildiği gibi, Fiverr işinizi tanıtmanın en iyi yollarından biri de, Fiverr Gig’lerinizi  tanıtmanın yanı sıra portföyünüzü kolayca oluşturabileceğiniz bir web sitesi oluşturmaktır. Ayrıca sadece Fiverr Gig’lerinizi tanıtmakla sınırlı değil, aynı zamanda kendi tanıtımınızı da portföyünüzü de oluşturuyor. Blogunuzu Fiverr hesabına da bağlayabilirsiniz.

Kişisel blogunuzda aşağıdakileri ekleyebilirsiniz:

 • Gig’lerinizde ne sunuyorsunuz?
 • Müşteriler neden sizi işe almalı?
 • Fiyatlandırma paketleriniz.
 • Önceki satıcı puanlarınız ve yorumlarınız.

Daha  fazla gelir elde etmenize ve kullanım alanlarınızı ve Fiverr’ın pasif para akışını artırmanıza olanak sağlayacaktır.

En çok satanların profillerini kontrol edin

Fiverr profiliniz güncelse ve sizin ile ilgili her şeyi içeriyorsa, bu iyi bir başlangıçtır çünkü profiliniz, Fiverr’da satışa nasıl başlayacağınız konusunda çok önemlidir. Harika bir Fiverr biyografisi yazmaya özen gösterin. Fakat kendinizle ilgili sahte bilgi veya beceri yazmayın. Sadece ne olduğunuzu etkili ve efektif bir şekilde yazın.

Ayrıca profil resminizi de yüklemeyi unutmayın. En çok satanların profillerini kontrol edin. Profillerini neyi ve nasıl sunduklarını göreceksiniz. Profilinizi buna göre düzenleyebilir veya nasıl bir profil oluşuturacağınız konusunda da fikir edinebilirsiniz.

Sonuç

Son olarak ilk Fiverr satışınızda size yardımcı olabilecek birkaç hızlı ipucu:

 • Gig’lerinizde ve alıcılarla yaptığınız konuşmalarda uygun İngilizce ve gramer kullanın.
 • Stok görüntüleri kullanmayın ve telif hakkı içeren görsel vs gibi şeylerden kaçının.
 • Gig hizmetinizde ne sunduğunuzu açıklayın.
 • Fiverr konseri alıcısının ne elde edeceğini ve bundan onun için tam değeri açıklayın.
 • Olumsuz geribildirime olumlu yanıt verin.
 • Niş ve iş konunuzla alakalı gig anahtar kelimeleri kullanın.

Birlikteihracat.com ailesi olarak “Fiverr Nedir? Nasıl Kullanılır” adlı rehberimizden bugünlük bu kadar. Frelancer dünyasından daha fazla ve güncel bilgiler edinmek için bizi takipte kalmayı unutmayın.

Sık sorulan Sorular

Sık sorulan Sorular

Fiverr Satıcı Seviyeleri nelerdir?

Fiverr’daki tüm satıcılar, 7 aktif Gig’e, ile arasında 10 aktif Gig’e sahip olan satıcıya Seviye 1 , 20 aktif Gig’e sahip satıcıya Seviye 2 ve 30 Gig’e sahip ve çok daha fazla seçeneğe sahip olan ölçeğine göre (fiyatlandırma, VIP desteği, özel teklifler ve daha fazlası) derecelendirmiş satıcıya ise Top Rated Seller denir.

Fiverr ana sayfasında yer almak için genellikle en az 2. Seviye satıcı olmanız gerekir, Bu nedenle, olabildiğince hızlı bir şekilde 2. seviye satıcı olmaya çalışın. Bu gerçekleştikten sonra müşteri portföyünüzü oluşturmaya başlayacaksınız.

Seviye 1’e ilerlemek için 10 ayrı siparişi tamamlamanız ve 60 gün boyunca 4,7 yıldız puanını korumanız gerekir ve Seviye 2 için 50 ayrı sipariş tamamlamanız gerekir burada farklı unsurlar ve bazı gereksinimler de vardır, ama Fiverr’ın nasıl talimat satacağını öğrendikten sonra bunlara daha çok odaklanabilirsiniz.

Mevcut Gig’inizde Nasıl Daha Fazla Sipariş Alınır?

İşte promosyonun bir parçası geliyor. Fiverr Gig’lerinizi tanıtmak için kişisel bir YouTube kanalı oluşturun. Birçok kişi, hizmetleri hakkında bir blog oluşturarak ve bunu tanıtarak hizmet sunar. Ancak en yararlı kısmı  sosyal medyadır.

Gig’lerinizi tanıtmak için Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer sosyal medya web sitelerinde bir hayran sayfası oluşturun. Fiverr gruplarına katılın ve işinizi tanıtın. Böylelikle iş alabilme olasılığınız artacaktır.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.