Belki benim dolarım döne dolaşa senin cebine girmiştir

Belki benim dolarım döne dolaşa senin cebine girmiştir
https://www.birlikteihracat.com/gorsellere-atif/

Ben Özel Yılmaz. Türkiye’nin en nadir adına ve en yaygın soy adına sahibim. Aslen reklam yazarı, simaen reklamcıyım. Şimdi şu an “iletişim tasarımcısı” olarak kariyerime devam ediyorum. Kişi, kurum, kuruluş, şirket, startup ve markalar için iletişim stratejilerini oluşturuyor ve onlara danışmanlık veriyorum. Bu benim TL karşılığı yaptığım iş.

Bir de dolar kazandığım bir hayatım var. Upwork’le başlayan ve devam eden. Freelancer olduğum ama free takılmadığım. Bir iş karakteri oluşturmaya çalıştığım. CEO’su, satışçısı, müşteri temsilcisi, yazarı, muhasebecisi her şeyi ben olduğum. İşi yapmaktan ziyade işi satmanın öğrenildiği yerdeyim.

Zor bir yer. İngilizce bilmen gereken bir yer. Bilmiyorsan ama istiyorsan sana öğreten yer. Doların yeri. Finansal özgürlüğün dili.

Çabuk vazgeçenlerin yeri.

Konfor alanını terk edenlerin ini.

Vazgeçmeyip kendini bulanların evi.

Kendi hayatını yönetenlerin yeri, yurdu.

Yaparsın ya da yapamazsın konumuz bu değil. Ama söyleyeyim, yaparsın. Asıl soru yapabileceğine inanıyor musun?

Çünkü yukarıda yazdıklarımın temel aldığı bir stres kaynağı var: Sabit nakit akışının olmaması. Bu durum, her şeyi daha da zorlaştırıyor. İş yapmayı, işin kalitesini, süresini, müşteri iletişimini, zaman yönetimi derken kaybolup gidebiliyorsun. O yüzden benim bu yazıyı okuyan herkese ilk tavsiyem:

Freelancer olacaksan, sevdiğin işin freelancer’ı ol. Para kazanacağın işin değil. Profesyonel olduğun işin değil. Yapmaktan keyif alacağın iş ile başla. Diğer tüm zorluklarla baş etmenin en kolay yolu bu.

Sevdiğin işe zaman ve enerji ayırmak.

Buradan sonrasında şöyle ilerleyeceğim: İlk dolar kazancımı anlamlandırarak! Ben “Creative Copywriter” ve “Communication Designer” olmanın yanında “Brand Creator” uzmanlığına da sahibim. İşletmelere, şirketlere, ürünlere, yeni marka adaylarına isim bulmayı (Naming) seviyorum. Bununla ilgili referanslarım ve geçmişim var. Bu işi yapmaktan keyif alıyorum. The Upwork’te de bu işi yapıyorum ve burada kazandığım ilk para $40 idi. Azı çoğu yok, mantık açık: platformda yeniyim ve bir yerden başlamalıyım. Kendime uygun bir iş buldum ve parasına bakmadan başvurdum. Kabul edildim. Tamamladım. Ve freelancer olarak ilk dolarımı kazandım. 40 Dolar.

Ozel Y.
Upwork Freelancer Ozel Y. is here to help: Brand Naming Specialist for Business, Product, App, and SaaS

Hikâyemin bundan sonrasına soru-cevap şeklinde ilerleyeceğim ve vereceğim her bir yanıt max 40 kelime olacak.

40 kelimede freelancer ol, 41 kere maşallahın olsun. 🧿🧿🧿

Başlıyoruz.

Çalışma masandan fotoğraf alabilir miyiz?

var olduğu her yer çalışma masam.

Neden para kazanmak istiyorsun? Hayallerin neler?

Sadece paranın sana verebileceği şeyler var. Mal, mülk, deneyim. Deneyim hoşuma gidiyor, bazı deneyimler çok para istiyor. Bazı deneyimleri ben çok istiyorum. Onlar için.

Freelancer olarak geçirdiğin gününü tarif eder misin?

Elimde iş yoksa iş bakıyorum. İş varsa iş yapıp daha az iş bakıyorum. İş bitince teslim edip tekrar iş bakıyorum. Tüm bunlara 8 saatten fazla ayırmıyorum.

Freelancer olmaya ne zaman karar verdin?

Sektörün sevmediğim işlerini sevmediğim insanlarla yapmaya zorlandığım vakit freelancer olmaya karar verdim. Freelancer olarak dolar kazanmaya Haziran’ 21'de başladım. İlk işimi platforma girdikten bir hafta sonra aldım.

Alanındaki yeni mezunlara/yeni başlayacaklara tavsiyelerin neler?

İngilizce öğren. Akıcı öğren. Bilene sor, merak edene sarıl. Bilip de öğretmeyeni hayatından çıkar. Usta—çırak ilişkisi kurabileceğin biri, bir kurum, ajans, ortam varsa direkt dal. Deneyimle! İngilizce öğren. Freelance platformlarına gir. Portfolyo oluştur. Önem ver. Özen! İngilizce öğren.

Bu kararı verirken kafandaki en büyük engel neydi? Nasıl atlattın?

Benim için bu engel değil tercihti. Sevdiğim işi sevdiğim şekilde yapabildiğim için buradayım. Sevmediğim müşteriyle çalışmıyorum. Sevmediğim brief ile ilgilenmiyorum. Sevmediğim enerjinin parçası olmuyorum. Ben burada iş karakteri inşa etmek için varım. Değer yaratıp paranın onu takip etmesini sağlamak için.

Neden ihracat?

Zekeriya yüzünden. Birlikte yapılma fikrini sevdim. Bu konuda gösterdiği inada ve çabaya saygı duydum. İhracatın içinde olmak ve katkı sunmak istedim.

Çalıştığım freelancer platformları neler?

Upwork.

Profilimi hazırlarken dikkat ettiğim konular?

Ne yapıyorum? Neler sunuyorum? Ne katıyorum? sorularına açık, dürüst ve kısa cevaplar. Madde madde (bullet-point) anlatımlar. 10+ kariyerin, kıdemin varsa bunu da uygun bir yere iliştir. Mümkünse kendini anlatma, seni anlatan referanslar ekle.

Upwork’te %100 Dolu Profil Oluşturma Rehberi
Upwork profili oluşturma hem platforma kabul edilmenizi hem de ilk işlerinizi alma konusunda kritik öneme sahip. Size bugün her yönüyle Upwork profilinizi nasıl oluşturacağınızı anlatacağım. Yazı çok uzun, üşenenler için kısa bir özetle başlayalım: En az 5 adet portfolyo ekle.Seninle aynı sektörde o…

İngilizce iletişim?

Türkçe düşünme. Grammarly kullan.

Doğru müşteri seçim taktiklerim?

Direkt fiyat sorana daima yol ver. Acil iş isteyenden acilen uzaklaş.

Hangi işe başvuruyorum?

Uzmanı olduğum ve sevdiğim işe. Yapmaktan keyif aldığım. Zaman ayırmaya değer bulduğum.

Freelancerlık sürecinde yaşadığım zorluklar?

Private Feedback” denilen ve harika bir işin sonunda bile müşterinin seni sırtından bıçaklamasına izin veren sistem beni motivasyon olarak zorluyor. Ve bu konuda Upwork’un müşteri tarafını tutması, freelancer’ı pek de korumaması canımı sıkıyor. Kalan her şey çözülür.

Freelancerlığa ilk başlayacaklara tavsiyelerim?

İngilizce öğren. Akıcı öğren. Portfolyo yap. Basit yap. 10 liralık iş al, 10 milyonluk iş gibi teslim et.

Moralim bozulduğunda ne yapıyorum?

İşe başvurmuyorum. İş bakmıyorum. Moralimi bozan müşteriyse onunla iletişimi en az 8 saat kesiyorum. Moralimi bozan iş alamamak ise, düzenli iş alanlara ulaşıp bu konuda bana yardımcı olmalarını rica ediyorum. Özel hayatımda moralim bozuksa, işe dönüyorum.

Müşteri iletişiminde kullandığım taktikler?

  1. Referans göstermek. Benzer işi daha önce yapmadıysam, çok istemediğim sürece, o işe başvuru yapmam.
  2. İşi almaya çalışma, işe değer katmaya çalış. Böylece sen işi değil, müşteri seni işe alır.
  3. Müşteriye dokun.
Basit iletişimin zorluğu: Dokunmak
Anlaşılmak ve satmak üzerine kısa bir sohbet.

Birlikte Ihracat topluluğunun benim için faydası?

Aynı davayı güden bir grup güzel insanın enerjisi, bilgisi, birikimi, paylaşımı ve desteği. Daha ne olsun.

Aramıza Katıl
Biz kimiz?Biz uluslararası arenada bireysel ihracatı birlikte öğrenen bir grup freelanceriz. 14 Şubat itibariyle $3.2 milyon değerinde ihracat yaptık. Freelancer olduğumuz için bu gelirin %90’ini kar olarak düşünebilirsin. Amacımız müthiş derecede büyük olan dünya ticaretinde birlikte hareket etmek.…

Düzensiz gelir stresini nasıl aşıyorum?

Aşamıyorum. Stres aşılabilecek bir şey değil ama baş edebilirsin. Gelirin düzensiz ise giderini düzenli planla.

Ideal freelancer tanımım?

“True job security is knowing you can work somewhere else.”

Gelecek hedeflerim?

İşten arta kalan zamanda değil, kızımdan arta kalan zamanda iş yapmak. Vaktimi satmaktan vazgeçmek. Freelancer olmak, geleneksel zaman-para takasının sadece farklı bir yolu. Önemli olan 1 üretip 10 satmak! Hani şu uyurken para kazanmak dedikleri.


Not: Başlığa anlam veremeyenler bu harikulade düeti dinleyerek günün geri kalanına anlam verebilir.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.