Yeni Başlayanlar İçin Freelancer Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Freelancer Rehberi
Photo by Standsome Worklifestyle / Unsplash

Gazetecilikten tasarıma kadar hemen hemen her sektör iş deneyimi gerektirir. Ama ticareti öğrenmenin ve para kazanmanın sırrı nedir? Freelancer olmak. İşte nasıl başlayacağın!

Çoğu zaman, seçtiğin sektörün kapısından bir adım atabilmek için zorlu ve maaşsız staj yapman gerekir. Az maaşlara çok fazla iş yükü ile karşı karşıya kalman da diğer bir etmen.

Daha iyi bir alternatif arıyorsan, bu konu dikkatini başlı başına çekebilir. Biraz kararlılıkla, globale makaleler çıkarabilir, animasyonlar yapabilir, uygulamalar oluşturabilir veya başka herhangi başka bir niş alan için maaşını kendin belirleyeceğin bir freelancer olabilirsin.

Globale çalışıyor olman özgeçmişin için harika bir deneyim olmakla sınırlı kalmaz, aynı zamanda doğru proje için doğru ödeme de oldukça makul ve cezbedici olabilir. İşte başarılı bir freelancer olma yolunda nihai kılavuzun.

Artıları ve Eksileri

Kabul edelim: Yataktan kalkma, dizüstü bilgisayarınıza gülünç derecede hızlı bir şekilde gidip gelme ve işe başlama fikri mutluluk kaynağı gibi geliyor Ancak, evden çalışmak, göründüğü kadar kolay olmayabilir ve her avantaj, dezavantajlarla dengelenmiştir. Freelancer olarak çalışmanın en iyi ve en kötü kısımları şunlar;.

Artıları

 • Esnek çalışma saatleri – Çalışma saatlerini sen seçersiniz, evden kendi konforunda çalışırsın.
 • İyi iş-yaşam dengesi – Kural olmadan düzenli molalar verebilir ve arkadaşlarınla ya da ailenle zaman geçirmek için dışarı çıkabilirsin.
 • İş yükünü kontrol edebilmek – Hangi görevleri üstleneceğin konusunda seçici olabilirsin, bu nedenle bir iş çok uzun sürerse veya yeterince iyi ödeme söz konusu değilse, reddetmenin bir zararı yoktur.
 • Uluslararası müşteriler – Freelance çalışmanın çoğu online olarak yapıldığından, freelancerlar dünyanın her yerinden insanlarla çalışabilir.
 • Çok para kazanma potansiyeli – Doğru itibarla, kazanabileceğin para miktarı sınırsızdır.

Eksileri

 • Vergiye ayak uydurmak – Öz değerlendirme vergi beyannamelerini doldurmak kafa karıştırıcı olabilir, ancak bu rehber yardımcı olabilir.
 • Değişken gelir – Geç ödemelerle uğraşmanız gerekebilir ve komisyon kesintisi her zaman cazip değildir.
 • Evde odak sorunu – Kendi saatlerini seçtiğinde işlerini ertelememek veya yatakta çok uzun süre kalmamak öz disiplin gerektiren bir şeydir.
 • Rekabet – Pek çok insan seninle aynı projelere başvuracak, bu nedenle deneyim kazanmak ve başvurunu öne çıkarmak için çok çalışman gerekecek.
 • Kendi başına çalışmak – İşinin çoğu evde laptop üzerinde yapacağından, yalnızlık çekebilirsin. Çalışırken rahatlayıp sohbet edebileceğin diğer insanları bulmak adına Facebook veya başka platformlarda freelance çalışan grupları aramak iyi bir fikir olabilir.
 • Sürekli ev ortamında kalıp odaklanma sorunu yaşarsan, devam etmek için bir kafeye gitmen ve bulabileceğin ücretsiz WiFi erişiminden en iyi şekilde yararlanmanı öneririm. Kütüphaneler de çalışmak için harika yerlerdir.
 • Görevlerini küçük parçalara bölmek ve çalışma alanını günde birkaç kez değiştirmek, taze ve yaratıcı kalmana yardımcı olacaktır.

Yazarlık ve Çeviri

Freelance çalışmaya nasıl başlayacağını merak ediyorsan, yazma ve çeviri işi muhtemelen yapmaya başlamak için en erişilebilir iştir – özellikle de kompozisyon yazmaya dayalı bir bölüm okuyorsanız ya da okumuşsanız günlerinin çoğunu yine de yazarak geçiriyorsan.

Bu alandaki freelance işler oldukça çeşitlidir. Blog postları, e-kitaplar, online mağazalar için ürün açıklamaları ve hatta Facebook gönderileri ve tweetleri yazmanız istenebilir. Freelance gazetecilikte, dergilere, gazetelere ve diğer yayınlara dersler yazarak bile şansını deneyebilirsin.

Ayrıca, başka bir dilde akıcı isen, çeviri çalışmaları sana uygun olabilir. Bazı diller sana diğerlerinden daha fazla kazandırabilir – bir dil sana $50.000 ‘dan fazla kazandırabilir! Freelance bir yazar veya çevirmenin arzu edilen nitelikleri dilbilgisi konusunda titiz olmaları. Yeni, rastgele şeyler öğrenmeyi seviyorsan da bu alan senin için harika bir seçim olabilir.

Grafik Tasarım

Tasarım, freelance olarak başladığında diğerlerine nazaran biraz daha zorlu bir sektördür. Yalnızca endüstri standardı bir yazılıma sahip olman gerekmez, aynı zamanda onu tam potansiyeliyle kullanmak ve müşterilerinin taleplerini karşılamak için en iyi becerilere ve yaratıcılığa ihtiyacın olacaktır.

Yeni bir start-up şirketi için bir logo oluşturuyor, videoları yapıyor, şık PowerPoint sunumlarını gösteriyor veya hatta gazete ve dergilerde görünecek reklamlar üzerinde çalışıyor olabilirsin. Freelance bir grafik tasarımcının arzu edilen nitelikler ayrıntılara karşı iyi bir gözün, bilgisayarlar için bir ustalığın ve harika tasarım becerilerinin olmasıdır.

Proglamlama ve IT

Programcılar, hepimizin her gün kullandığı web sitelerinin ve uygulamaların arkasındaki beyinlerdir. Tipik bir müşteri için iyi tasarlanmış ve kullanımı kolay bir yazılım oluşturmakla görevlidirler ve bunun gerçekleşmesi için genellikle satırlar ve kod satırları yazmaları gerekir.

Bunun yanı sıra, sanal IT desteği de sunabilirsin. Tipik projeler, web sitelerine arama motoru optimizasyonlarında (SEO) yardımcı olmayı içerir; bu, web sitelerini arama motoru sonuçlarında daha görünür kılmayı içerir. İstatistikleri analiz etme ve veritabanlarını yönetme fırsatları, freelance sitelerde de yaygındır.

Freelance bir programcı veya IT uzmanının arzu edilen nitelikleri İnternetin nasıl çalıştığını anlıyorlar ve beyin fırtınasında harikalar. HTML, CSS ve JavaScript gibi dilleri bilmek de bir artıdır (daha fazla bilgi edinmek için niteliklere sahip ücretsiz çevrimiçi kurslar alabilirsin).

Sanal Asistanlık

Bu sektörde şiddetli bir rekabet var. En popüler görevlerden biri deşifre olarak adlandırılır ve bu, konuşmaların kayıtlarını dinlemeyi ve yazmayı içerir. Hatta yarı zamanlı uzaktan kişisel asistan olabilirsin – etkilemek için takım giymek yerine kapüşonlu ve jogger giyiyor olabilirsin.

İyi bir sanal asistanın rolleri ve sorumlulukları arasında müşterilerden gelen telefon çağrılarını yanıtlamak, patronun programını planlamak ve seyahat düzenlemelerini ayarlamak veya referansları için hafif araştırmalar yapmak yer alır.

Freelance bir yönetici asistanının arzu edilen nitelikleri İnsanları iyi organize ederler-  toplantıları planlamakla yükümlüdürler. Ayrıca detaylara ve zaman tutma becerilerinde de çok dikkatlidirler.

İlginç Freelance İşler

Görünüşe göre hemen hemen her konuda freelance çalışabilirsin. Online alışveriş konusunda çok yetenekliysen, Instagram’da ünlülerin modasından para kazanan kişilerden ilham alabilirsin. Ya da kendini bir Aşk Tanrısı olarak görüyorsan, birinin Tinder koçu olabilirsin. Alternatif olarak, neden bir popüler kültür koçu olup insanlara en sevdiğin dizi ve filmleri önermiyorsun?

Bir Freelancer olarak nasıl para kazanırım?

Freelance çalışma dünyasında, ödeme almanın iki yolu vardır – saatlik veya her proje için sabit bir ücret.

Ne yazık ki, konu uzaktan çalışma olunca, başvurduğun proje için rakiplerin genellikle dünyanın dört bir yanından gelecek. Ve yaşamanın çok daha az maliyetli olduğu gelişmekte olan bir ekonomide yaşıyorlarsa, fiyatları ile rekabet etmek ve yine de asgari ücreti almak imkansız olabilir.

Kalabalıktan sıyrılmak ve hak ettiğin oranı kazanmak için sürükleyici bir uygulama veya adım oluşturman gerekir. Nadir veya gelişmiş becerilere sahipsen, bunları potansiyel müşterilere vurgulamalısın.

Ancak, kazanabileceğin fazladan parayla ilgili gerçekçi beklentilerinin olduğundan emin ol (ne yazık ki, çoğu müşteri saatte 500 sterlin ödemek istemiyor) ve büyük serbest çalışma sitelerindeki mevcut işlere göz at.

UYARI: İş bulmana yardımcı olmanın karşılığında, freelance şirketler kazançlarından bir pay alır. Ödeyeceğin komisyonun farkında olduğundan emin ol ve bir müşteriye verdiğin teklifin üzerine bu masrafları ekle.

Freelance siteleri dışında sana ödeme yapmak isteyen müşterilerle çalışmaktan kaçınmak en iyisidir (onları kişisel olarak tanımadığın sürece). Faturayı ödemeden uzak diyarlara göç etme ihtimallerini kolaylaştırmış olursun ve dahası komisyondan kaçmaya çalıştığın için freelancer sitesi tarafından yeni işlere başvurman yasaklanabilir ya da profilin kalıcı şekilde kapatılabilir.

Upwork | The World's Work Marketplace for Freelancing

Upwork

2014’ün başında, en tanınmış freelance web sitelerinden ikisi olan Elance ve oDesk, Upwork’ü oluşturmak için birleşti. Upwork’ün 12 milyondan fazla kayıtlı freelancerı ve beş milyon müşterisi var ve bu da onları kendi türünün en büyük hizmetlerinden biri yapıyor. Yeni başlayanlar ile saatlik ücretli işlerden, bazı ciddi yüksek profilli müşterilerle daha büyük projelere kadar her şeyi barındırıyorlar.

Web sitesi gerçekten açık ve gezinmesi kolay. Ayrıca, müşterilerin ilanlarda aradıkları hakkında bol miktarda bilgi alınabiliyor, bu da başvurunu yazmayı çok daha kolay hale getiriyor.

En büyük avantaj: Upwork, yaptığınız iş için her zaman size ödeme yapılmasını sağlayan güvenli bir ödeme koruma sistemine sahiptir. Müşteriler iş başlamadan önce Upwork’e ödeme gönderir ve şirket parayı güvende tutar, böylece iki taraf da diğerinin izni olmadan paraya erişemez. İş bittikten ve onaylandıktan sonra, nakit hesabına gelir.

En büyük dezavantajlar: Upwork, bir müşteriyle olan ömür boyu kazancınız 500 $ ‘ın altında olduğunda% 20, ardından 10.000 $’ a kadar ömür boyu kazanç için% 10 ve bunun üzerindeki rakamlarda% 5 hizmet ücreti alır. , bunlar en iyi fiyatlar değil.

Ayrıca saatlik ücretli işler için işe alan müşterilere tuhaf bir ‘hizmet’ sunuyorlar – paraları için çalıştıklarından emin olmak için her 10 dakikada bir freelancerların ekranlarının anlık görüntüsünü gönderiyorlar. Tepeden bakma olduğu söylenebilir.

Türkiye Freelancer.com'da Avrupa'nın En Büyük Pazarı - Sosyal Medya

Freelancer

Freelancer, kullanımı oldukça basit bir web sitesidir. Kaydolmak kolaydır ve kaydolduktan sonra becerilerinin en fazla 20’sini listeleyebilirsin. Ardından, yeteneklerine uygun işleri aramaya başlarsın.

En büyük avantaj: Bir projede çalışmak için ne kadar kişinin teklif verdiğini tam olarak görebiliyor olman – bu, genellikle diğer sitelerde görülmeyen bir özelliktir (Upwork plus üyeliğinde de diğer teklifleri görebilme özelliği mevcut). Rekabetçi olmana ve deneyimli rakiplerin genellikle ne kadar ücret aldığını görmene olanak tanır.

En büyük dezavantaj: Yine – ücretler! Freelancer, saatlik ücretinizin% 10’unu ve sabit fiyatlı proje ücretlerinizin% 10’unu alır. Ayrıca, müşterilerin bir proje için birden fazla gönderi aldığı ve yalnızca beğendikleri için ödeme yaptıkları ‘yarışmalar’ düzenlerler. Alıcılar için harika görünse de, serbest çalışanlar ödülsüz ve çok fazla iş yapma riskini taşıyor. Üstelik bu yüzden yapmış olduğun işi boşa yapmış bile sayılabilirsin.

People Per Hour | How To Make Money From Home

PeoplePerHour.com

PeoplePerHour.com süper arkadaş canlısı bir şirkettir. Bir noktada serbest çalışanları ofislerindeki masaları kullanmaya bile davet ediyorlardı – oldukça hoş değil mi?

PeoplePerHour’da sık sık müşterilerin bir proje için ne kadar harcamak istediklerini belirttiklerini göreceksin. Ücret genellikle fena değildir ve bir zamanlar bir şirket için yeni bir slogan uydurmayı içeren bir iş vardı. Bütçeleri mi? Harika bir £ 287.

En büyük avantaj: Orta veya yüksek kazançlı biriysen, çok fazla komisyon ödemezsin. 250 sterlin ile 5.000 sterlin arasındaki kazançlar için,% 7,5’lik bir ücret vardır ve bunun üzerindeki tüm kazançlar yalnızca% 3,5’lik bir ücrete tabidir.

En büyük dezavantaj: Düşük gelirli projeler için ücretler oldukça yüksektir. Bir müşteriden 250 £ ‘dan daha az ödeme aldığınızda,% 20 ücret ödersiniz.

Fiverr Nedir – Nasıl Çalışır – Nasıl Kazanılır — TUYLAS | Teknoloji Haberleri

Fiverr

Yukarıdaki üç site muhtemelen serbest çalışma arayışınızdaki ana rakiplerdir. Ancak kesinlikle bahsetmeye değer son ve ilginç bir site var – o da Fiverr.

Bu site, dünyanın dört bir yanındaki insanların hizmetlerini (veya ‘gösterileri’) 5 $ ‘lık temel bir tutar karşılığında sunabilecekleri bir pazar yeri olarak başladı. Örneğin:

 • “5 dolara sinematik bir film fragmanı hazırlayacağım”
 • “5 dolara su altında bir mesaj yazacağım”
 • “Avustralyalı bir erkek veya kadın olarak 5 dolara 100 kelimelik bir seslendirme yapacağım”.

Gördüğün gibi, bazı görevler oldukça şaşırtıcı, ancak bu harika çünkü yaratıcı olmanı sağlıyor.

Site ilk kurulduğundan beri, birçok insan hizmetleri için 5 dolardan fazla ücret almaya başladı. Bir Fiverr satıcısı olarak, farklı hizmet veya hız seviyelerine sahip Temel, Standart ve Premium paketleri kullanabilirsin.

Hizmetlerinin en temel seviyesini 5 $ karşılığında sunmak en iyisidir. Buradan, 20 ABD doları karşılığında hızlı bir geri dönüş veya daha uzun bir video veya makale gibi istediğin herhangi bir fiyat için eklentiler sunabilirsiniz.

En büyük avantaj: Fiverr, hemen hemen her alanda, akla gelebilecek neredeyse her şeyi yaparak serbest işler yapmanıza olanak tanır.

En büyük dezavantaj: Bu sitenin ücreti% 20’dir – bu nedenle, bir iş için 50 sterlin öderseniz, 10 sterlinini doğrudan Fiverr’e geri vermeniz gerekir.

En çok parayı hangi Freelance siteleri ödüyor?

Diyelim ki ayda $800 kazandın. En büyüğünden en küçüğüne, dört özellikli freelance sitesinin her birine ücretini ödedikten sonra senin eline ne kalacağını burada görebilirsin:

 • PeoplePerHour.com: $ 740
 • Freelance* : $ 720
 • Upwork** : $ 720
 • Fiverr: $ 640.

* Sabit fiyatlı projeye göre % 10 ücret

**500 $ ‘dan yaklaşık 380 £’ a döviz kuru; tek bir müşteriden elde edilen kazançlara dayalı ücret

PeoplePerHour.com bu kazançlar için en düşük ücretleri alsa da, ücretlerini (Upwork gibi) bir vergi sistemi gibi parantez içinde hesapladıklarını unutma. Bu nedenle, hangi sitede iş bulacağını seçmeden önce ne kadar çalışmayı planladığını düşünmeye değer.

Lütfen, Fiverr’in% 20’lik sabit oranının gerçek bir kapanış gibi görünmesine rağmen, sitenin potansiyel olarak ücretlerden daha ağır basacak avantajları olduğunu unutma. Daha ilginç bir hizmet satıyorsan, muhtemelen gidilecek en iyi yer Fiverr’dır, bu nedenle getirebileceği ekstra iş buna değer olabilir.

What Is an Online Payment Gateway & How Do the Best Ones Work

Freelancerlar için en iyi ödeme yöntemleri

İşini tamamladığında, bu kazandığın parayı çekmek isteyeceksin. Çoğu freelance site sana çok sayıda seçenek sunar, ancak her birinin artıları ve eksileri vardır. İşte kazançlarını çekerken kullanılacak en yaygın ödeme yöntemleri:

PayPal

Ödeme oldukça hızlıdır ve PayPal ekstra bir güvenlik katmanı sunar. Ancak dolar cinsinden ödeme alıyorsan, döviz kurları oldukça acımasız olabilir. Buna rağmen, bir ülke mili ile en az güçlük, en güvenli ve en hızlı olduğu için tavsiye edilebilir. (Türkiye’de PayPal kullanılmıyor.)

Wire Transfer

Paranın doğrudan bankanıza gönderilmesi mümkündür, ancak PayPal’ın kurulması kadar basit değildir ve bazı siteler her para transferi yaptığınızda sizden ücret alır.

Payoneer

En sık kullanılan yöntem. Elbette, ekstra masraflardan kaçınmış oluyorsun(küçük bir miktar kesinti oluyor), ancak yalnızca paranın lokal bankana gelmesini beklemek zorunda değilsin (bu, uluslararası müşterilerden aldığın ücretler için zaman kazandıracaktır), ayrıca Payoneer kart sipariş ederek direkt olarak kullanım da sağlayabilirsin.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.