Yaz tatilimi Upwork kazancım finanse etti

Yaz tatilimi Upwork kazancım finanse etti
https://www.birlikteihracat.com/gorsellere-atif/

Selamlar, Ben Serhat. Marmara Ekonometri mezunuyum. Ne istediğimi bildiğim andan itibaren toplam çalışma tecrübem yaklaşık 5-6 yıl, toplam iş hayatı tecrübem 11-12 yıl. Upwork’ de ise 1 yıldır varım.

Şu an finans piyasasında aktif olarak yer alan bir şirkette çalışıyorum, finansal varlıklar konusunda oldukça bilgili ve tecrübeliyim. Çalışmış olduğum alanda keyif aldığım en büyük konu, finansal verilere dayalı hesaplamalar, karşılaştırmalar, vs. yapmak. Bu yüzden Excel/ Google Sheet gibi alanlarda oldukça bilgiliyim.

Neden Part Time Freelancer çalışmak istedim?

Herkes gibi miyim? Yoksa bana özel mi? Bilmiyorum.

Upwork maceram, pandemi sonrası arzın hızla azalması ve buna bağlı olarak işsiz kalabilme endişesiyle "Yeteneklerimi kullanarak uzaktan iş yapabilir miyim?" Sorusunun aklıma gelmesiyle başladı. Sonrasında bir kaç günlük araştırmalar sonucu Upwork’ü buldum ve hesap açtım. Bu başlangıç süresince profil oluşturmayı çok ciddiye almadığımdan, basit ve güven vermeyen bir profilim oluşturmuştum doğal olarak da hiç iş alamadım. Daha sonra Zekeriya’nın Twitter’da bir paylaşımını gördüm ve hemen YouTube’daki videolarını izledim. Videolarında tarif ettiği gibi profilimi yeniden güncelledim (oluşturdum) ve sonrasında başvurulara başladım.

İlk iş deneyimim.

Ilk işim Amerika’da yaşayan birine basit bir Excel işi yapmak oldu. Sabit fiyatlı 25$’lık bir işti. İşi tamamladığımda ilk 5 yıldızımı da almıştım ve bundan sonrası daha kolay olacaktı ve oldu da. 1 yılın sonunda 23 iş aldım.

Upwork’de Bulunma Amacım

Upwork ile ilk tanışma sürecindeki sahip olduğum işsiz kalma endişesi şimdilik artık yok. Sevdiğim bir işim var ama hayat neler getirir bilmediğimden ve kendimi sürekli geliştirme ve yeni şeyler öğrenme isteğimden dolayı Upwork’ de bulunmaya devam ediyorum. Çünkü konfor alanımda, talepler ve imkanlar kısıtlı. Upwork bana bu sınırların ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Power BI denen bir programın varlığını Upwork sayesinde öğrendim. Ortak sektörde iş yaptığım Hollandalı biri sayesinde, şirketleri, fonları, yatırım kararları alırken nelere dikkat ettiklerini, bizim kullandığımız araçlardan farklı olarak neleri kullandıklarını bu sayede öğrendim.

Bunların yanı sıra tabii ki ek gelir de olmuş oluyor. 2021 yılı yaz tatilimi Upwork’ den elde ettiğim kazanç ile finanse ettim :)

Hedefim

Excel’e dayalı almış olduğum işleri geliştirerek, tecrübelerimi de kullanabileceğim, daha yüksek getiriler elde edebileceğim işlere zaman ayırmak. Ve yakın gelecekteki hedefim uzun süreli bir iş partneri bulup, freelancer olmanın faydalarını da kullanıp istediğim ülkede, şehirde çalışmak.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.