Neredeyim, pek önemi yok

Neredeyim, pek önemi yok
https://www.birlikteihracat.com/gorsellere-atif/

Bu satırları, böyle bir şeyi bir sene önce yazacak olsam aklımdan geçmezdi, bir sahil kasabasındaki tatlış bir kafeden yazıyorum. Ne ara geldiğimi hatırlamıyorum ama evet buradayım ve biraz önce bir müşterimle konuştum, şimdi çayımı içip karnımı doyuracağım. Bir az sonra da sahile inip biraz yürürüm.

Nasıl başladı ve nasıl gidiyor

Bugün freelancerlıkta henüz ikinci ayımı dolduruyorum. Henüz genç yaşta bir şahıs şirketi kurup yalnızca kendime çalışmaya başladığım için freelancerlığa geçişim oldukça yumuşak oldu. Önceki çalışma şeklimde müşterilerime uzaktan hizmetler veriyordum ve uzun bir süre boyunca da şahıs şirketim bünyesinde tek başıma çalıştım. Aslında yıllar önce bir lokal olarak bir freelancerlık deneyimim olmuştu, belki geçişimin yumuşak olmasının sebebi budur.

Şu an aktif olarak Upwork üzerinde web otomasyonu ve full-stack geliştirici olarak çalışıyorum. İkinci ayım olmam dolayısıyla profilim henüz yeni yeni oturuyor. Uzaktan çalışmaya alışık olsam da yabancı bir dilde bunu gerçekleştiriyor olmak ilk zamanlarda biraz yorucu oldu. Neyse ki son yılda İngilizce için göstermiş olduğum özveri sayesinde biraz kemküm etsem de müşterilerimle iyi bir iletişim kurabildim. Fakat yine de, dil ve iletişim konusunda, öte yandan da iş yaptığım sektörde bir yandan kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Çalıştığım yazılım geliştiriciliği sektöründe önemli noktalardan biri kendini güncel tutmak. Bunun için de kendini geliştirmeye vakit ayırabilmek gerekiyor. Freelancer olarak çalışmanın bu konuda kişiye şans tanıdığını düşünüyorum, çünkü çalışma saatleri ve sıklığı kişinin kendisi tarafından belirleniyor. Böylece içinde bulunduğum sektör içinde daha önce öğrenmek istediğim ama vakit ayıramadığım yeni teknolojilere vakit ayırabiliyorum ve kendimi bu alanlarda geliştirdikten sonra bu alanlar için hizmet vermeye başlayabiliyorum. Bence freelancerlık bu geçişin yumuşak olmasını sağlıyor.

Dijital göçebelik ve sonrası

Freelancerlığın hayatıma soktuğu kavramlardan biri dijital göçebelik: bilgisayarımı götürebildiğim her yer evimdir. Ekonomik ve fiziksel olarak lokal bağımlılıklardan kurtulduğumda, çok uzun süredir çalıştığım ofis odamda neden hala durduğumu, neden bir arkadaşıma uğrayıp orada çalışmadığımı veya sahile inip orada temiz bir havada çalışmadığımı düşündüm. Bu çalışma şekli alışık olduğum bir şey değil, ki çevremde de bu şekilde çalışan pek kimse yok. Bir arkadaşımın dijital göçebelikten bahsetmesinden sonra küçük bir araştırmayla aslında içinde bulunduğum hayat şartlarının buna uygun olduğunu, hatta bunun olması gerektiğini düşündüm. Şu an akşamları rahatlayayım diyerek biraz yürüyüşe çıktığım ama her defasında daha yorgun döndüğüm kalabalık, kirli ve gürültülü İstanbul'daki mahallemden epey uzakta, bir arkadaşımın deniz kıyısındaki evinden yazıyorum. Haftaya eve döneceğim ama orada daha uzun kalacağımı hiç sanmıyorum, sadece kedim Vanta'yı özledim :')

Bana dijital göçebelikten bahseden arkadaşım da geçen hafta sürekli stresli olmaktan şikayet ettiği maaşlı işinden istifa etti ve iki üç günlük çabası sonucunda ilk işini aldı. Bugün oldukça keyifli gözüküyor.

Hayat düzenim ve bazı planlarım

Bunun hakkında diyebilecek çok şeyim yok aslında. Yaşım henüz genç olduğu için bir kaç faturam dışında düzenli bir giderim veya beni bulunduğum şehre/çevreye bağlayan pek bir şey bulunmuyor. Bunu, hayat düzenini yeni kuran bir gencin hikayesi olarak okumak gerekiyor.

Gelecekle ilgili planlarım burada bir süre yapmayı planladığım bu işi, yurtdışında yapmaya devam etmek. Gezerken çalışmak ve keşfetmek. Eğer lokalde kalsaydım, hiç şüphe yok bunu düşünmeye bile cesaret edemeyecektim. İyi kazansam bile çevrenin getireceği belirsizliklerden dolayı stresli bir iş hayatım olacaktı. En azından şimdi kafam rahat.

Kısaca: freelancer olarak çalışmak, beni ekonomik ve fiziksel olarak bulunduğum çevreden soyutladı. Bunun varacağı nokta ise çok açık: dünya vatandaşlığı ve göçebelik. Ama şimdilik, en azından bir süre için kendi şehrimde bir göçebe olacağım.

Zaten bilgisayarımı götürebildiğim her yer, evim.

Upwork Freelancer
Upwork Freelancer Profile includes information about skills, work experience and samples of work.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.