Upwork Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Upwork Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Pandemi sürecinde ‘’evden çalışma’’ yani remote dediğimiz kültür Türkiye’de de yaygınlaşmış bir kavram haline geldi. Aslında freelancerlık, halihazırda dünyada oldukça tercih edilen bir meslek dalı. Lakin Türkiye’de yeni yeni yer edinmeye başlayan bir kavram aynı zamanda. Güvenilirlik ve diğer platformlara göre daha az kesinti sağlayan en gözde freelence sitelerinden biri de Upwork.

Döviz kazanmak, globale çalışmak bunlar hayali kavramlar değiller. Sen de freelancer olma yolunda ilerlemek istiyorsan göz atabileceğin birçok freelance platformu var. Bu yazıda en gözde olanından söz edeceğim; o da Upwork!

Upwork Nedir?

Upwork, işletmelerin ve bireylerin iş yapmak için bağlantı kurduğu bir Amerikan serbest çalışma platformudur. Upwork şu anda Santa Clara ve San Francisco, California’da yerleşiktir, ancak dünyanın her yerinden müşterilere hizmet vermekte.

Upwork’ün on sekiz milyondan fazla kayıtlı serbest çalışanı ve beş milyon kayıtlı müşterisi var. Her yıl 1 Milyar Doları aşan üç milyon iş ilanı yayınlanıyor ve bu da Upwork’ü dünyanın en büyük serbest meslek platformu yapıyor.

Upwork sunduğu site ayrıcalığıyla sana dünyanın her yerinden, her alan için envai çeşit iş ilanı şansı sunmakta. Bu platformdan çalışacağın bir müşteri, diğer potansiyel müşterine doğru ilerlemende bir yol haritası görevi görüyor çünkü; yaptığın işler sonucunda müşterinin sana bırakacağı bir puanlama sistemi mevcut. Aynı şekilde, sen de çalıştığın müşteriye bir puan bırakıyorsun. Her iki taraf için de oldukça adil bir sistem.

Proje Değerlendirmeleri

Bir freelancerın geçmiş iş değerlendirmeleri hayati önem taşıyor, aynı şekilde bir müşteri için de aynı şey geçerli. Profili kötü deneyimlerle dolu bir freelancer müşteri açısından seçilmesi  daha düşük ihtimalli olabilir ya da aynı şekilde geçmiş deneyimleri kötü olan bir müşteri de, bir freelancerdan teklif almadan önce oldukça şüpheyle yaklaşılan bir duruma düşebilir.

Kazancın Garantisi

Bir Upwork profili açtığında bu kesin bir şekilde dolar kazanacağın anlamına gelmiyor elbette; Upwork böyle bir garanti sunmuyor. Lakin bir kontrat başlatılmışsa, müşteriden işin ücretinin parasını direkt olarak alıyor. Böyle freelancerlar mağdur duruma düşmemiş oluyorlar. Aynı şekilde iki tarafın onayıyla birlikte para Upwork hesabından, freelancerın hesabına geçiyor. (Müşterinin dönüş yapmaması durumunda, iş tesliminden 14 gün sonra Upwork parayı freelancerın hesabına direkt olarak yatırıyor.)

Upwork’ün kestiği kesintiler sebebiyle bazı freelancerlar ödemeyi Upwork platformu dışında almak hatasına düşebiliyor ki, bu Upwork kurallarında ki kırmızı alarmları çalan banlanma sebebidir. 1000 küsür kişilik freelancer topluluğumuzda da bu senaryoyu asla önermiyoruz çünkü Upwork dışında alacağın ücretin garantisi asla olmuyor. Tamamen müşterinin insiyatifine kalmış bir durum oluyor. Tüm projeyi bitirip teslim etmişken, ortadan kaybolan bir müşteri fikri kulağa pek hoş gelmiyor değil mi?

Upwork Kesintileri

Upwork sana, arada herhangi bir aracı olmadan globale iş yapma fırsatı sunan bir platform. Upwork dışında bu network’ü oluşturmak yıllarını alacak bir süreç olurdu. Böyle bir imkan sunmuşken kesilen komisyonlar aslında senin açından sorun teşkil etmemeli.

Eğer bir müşteriyle $500 üstüne çıkmışsan, o iş için %20’lik komisyon %10’a düşüyor. Eğer bir müşteriyle $10.000 kazancın olmuşsa, o işin komisyonu bu sefer de %5’e inmekte. Ne kadar çok iş, o kadar az kesinti ve ödeme garantisi. İşte bu yüzden Upwork diğer platformlardan daha çok öne çıkıyor.

Süreç kafanda biraz oturduysa gelelim…

Nasıl Üye Olurum?

Upwork’ün kendi websitesine giderek e-mail adresinle bir hesap oluşturmak oldukça kolay. Devamında Upwork ekibi profilini inceliyor ve hesabını onaylıyor. Hesabın onaylandığı anda iş teklifi alabilir, connect(Upwork’de işe başvurma hakkın)lerini dilediğin iş için harcayabilirsin.

Upwork bazı alanlar için yoğunluk sebebiyle profilini bekletebilir ya da onaylamayabilir. Genelde profil bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamladığında bu sorunla karşılaşılmıyor. Fakat aksi senaryoda Upwork Support ekibine mail ile ulaşabilirsin. Hızlı dönüş sağlayan bir destek ekipleri var.

Profilini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldur, güvenilirlik Upwork platformu için altın kuraldır. Freelance kariyerin için adımını attığına göre, diğer blog yazılarından süreç hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.