Özgür olabilmek için çok para kazanmak istiyorum

Özgür olabilmek için çok para kazanmak istiyorum
https://www.birlikteihracat.com/gorsellere-atif/

Ben Faruk Durak, 36 yaşında 2 ejderha (erkek adam) evladı sahibiyim. Gündüzleri Full-time işçi, akşam 21:00 (çocuklar uyuduktan sonra) sonrası ve geceleri Freelancer’im. Henüz tam olarak Freelancer hayata geçiş yapmayı başaramadım. Uçmayı, kaçmayı, aksiyonu ve motosikletleri çok severim. Ancak vakit yetiremediğim için bunların birçoğunu yapamıyorum.

Toplam 14 senelik yazılım geliştirme tecrübem var. İlk 6 yıl C# dilinde, Web ve Windows tarafında uygulamalar geliştirdikten sonra son 8 senedir ERP(Microsoft Dynamics Ax) tarafındayım.

Bugüne kadar birçok internet sitesi girişiminde bulundum, çok tecrübe kazandım ama hiç para kazanamadım Ancak yılmadan, pes etmeden denemeye devam. Şuan Monit Up üzerine çalışıyorum, bakalım neler olacak! Covid-19 sebebi ile evlere kapandığımız dönemde vaktimi boşa geçirmemek adına başladığım bir projeydi. Elimde yapacak işim olmadığı zaman bu projeyi geliştirmeye devam ediyorum.

Employee Monitoring Software | MonitUp
MonitUp, employee monitoring software, helps employees monitor their computer activity and productivity and improves performance. The first 15 days are free.

Özgür olabilmek için çok para kazanmak istiyorum, hangi pozisyon olduğunun bir önemi olmadan, bir firmada çalışan olmak beni çok rahatsız ediyor, kendimi başarısız hissediyorum. İstediğim zaman, istediğim yerde, istediğim işi yapmak istiyorum. Bu nedenle kendi projelerim ve/veya Freelancer olarak çalışmayı hedefliyorum.

Full-time + Freelancer hayat oldukça yorucu, sıkıcı ancak Freelancer hayata yumuşak bir geçiş için gerekli olduğunu düşünüyorum. Hayatım; İşe git, gel, uyuyana kadar çocuklarla oyna, Freelancer işlerini yetiştir ve önceki adımları tekrarla! Diye devam etmekte.

Kendi projelerim üzerine çalışmayı/Freelancer olmayı hep istedim, kısa aralar versem de hep bir şeyler denedim ve denemeye devam ediyorum.

ERP danışmanlığını bıraktığım dönemde yurt dışı için çalışabilir miyim? Diye sorular kafamda dolaşmaya başladı. Bunu nasıl yapacağımı araştırdığımda Upwork ile tanışmış oldum. Ben ilk olarak ERP sektöründe olan firmaların CEO ve teknik tarafındaki kişilere Linkedin üzerinden tek tek mesaj attım. Birçoğu geri dahi dönmese dahi ilgilenen insanlar da olmuştu. O dönemde sadece Kanada’dan ufak bir iş bulabilmiş ve birkaç iş görüşmesi yapma fırsatım olmuştu. UpWork üzerinden uzun soluklu bir proje de bulmuştum ancak işe başlayamadan iptal edildi. O dönemde bu denememde başarısız olmuştum ve elimdeki para bittiği için full-time işe geri dönmek zorunda kalmıştım. Ancak o zamanlar bir hedef ve hedefe ulaşmak için gerekli listesine sahip olmuştum. En büyük eksik İngilizceydi…

Full-time işe devam ederken ufak ufak eksikleri tamamlamak için bir yandan çalışmalar başlattım.

UpWork üzerinden yaklaşık 3 sene hiç iş alamadım, buradan iş alınmaz diye uzun bir dönem hiç girmedim dahi. Son bir senedir iş almaya başladım, ilk işim çok düşük bütçeli bir PHP işi idi. Aslında uzmanlık alanım ile pek ilgisi olmayan bir iş, bir arkadaşımın sorunu çözmesi için yardımcı olmuştum. O da UpWork üzerinden bir ilan açıp oradan ödeme ve yorum yapmak istedi. İlk bu iş ile başlamış oldum.

Sonradan Sudi Arabistan’dan ilk gerçek işimi aldım, küçük bir işti. Sonra yavaş yavaş başkaları gelmeye devam etti. Elimden geldiğince işleri kaliteli yapmaya çalıştım, insanlar iyi yorumlar yaptı. Buda daha fazla işin gelmesine sebep oldu.

İhracatta başarılı olmak için bir işte uzman olmanız gerekiyor, insanların bir sorunu oluyor, bir ihtiyaçları oluyor ve nasıl yapılacağını genelde bilmiyorlar. Sizden, onlara tecrübelerinizden yararlanarak tavsiyeler vermenizi, yol göstermenizi ve işi başarılı bir şekilde teslim etmenizi bekliyorlar. Uzman olmadığınız işler almanız çok iyi sonuçlar vermeyebilir.

Benim eğer bilmediğim bir konu olursa müşteriye bilmediğimi söylüyorum, tabi öncesinde biraz araştırıp yapabilip yapamayacağım bir şey mi diye fikir sahibi oluyorum. Eğer yapabileceğimi düşünürsem, tecrübem olmadığını ama araştırarak yapabileceğimi iletiyorum. Müşterinin riskleri bilmesini istiyorum, hiçbir zaman bir şey saklamıyorum, yalan söylemiyorum, dürüst oluyorum. Müşteri memnuniyetini önemsiyorum.

Bu arada İngilizce sorunlarım devam etmekte, bir seviye iyileştirdim ancak yeterli değil. Yazışmak birinci öncelliğim oluyor. Özellikle toplantılarda çok zorlanıyorum. Yaptığım toplantıların tamamını kayda alıyorum, sonra onları YouTube’a atıyorum. Sonra otomatik alt yazıdan Türkçeye çevirip, toplantı sırasında anlayamadığım kısımları Türkçe olarak okuyup geri dönüş sağlıyorum.

Özellikle dövizin bu kadar yüksek olduğu zamanlarda döviz kazanmak öncelikle kendim, çevrem, mahallem, şehrim ve ülkem için önemli. Tüm tanıdıklarımı Upwork’e davet ediyorum. Ülke olarak çok fazla dövize ihtiyacımız var, daha çok ihracat yapmalıyız.

Freelancer hayata devam etmeyi bir yandan Kendi projelerim üzerine çalışmayı devam etmeyi düşünüyorum. Kendi projelerim için Türkiye’de bir yazılım ekibi kurmak istiyorum, gerçekten yetenekli arkadaşlar ile tüm dünya ya satabileceğimiz projeler çıkarmak istiyorum. Ülkeme ve insanlığa faydalı büyük işler yapmak istiyorum. Çok zor olduğunu biliyorum, çok çalışmak gerekiyor ama ben zoru severim

31.10.2021 saat gecenin 01:40’ı…

Faruk D.
Upwork Freelancer Faruk D. is here to help: Microsoft Dynamics Ax / 365 F&O Technical Consultant

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.