Upwork iş başvurusu nasıl yapılır?

Upwork iş başvurusu nasıl yapılır?

Bu videonun konusu işe nasıl başvurmalı. İnternette jenerik bir çok örnek var ama ben direkt kendi başvurduğum işlerden size örnekler vereceğim. Herkesin yolu ve yöntemi farklı ama kendi yaşadığım ve kendi deneyimlediğim örnekleri size aktarmak bana çok daha doğru geliyor. İlk aldığım işte google spreedsheet’de bir proje yaptırmak istiyordu. Contact centre var burada google spreedsheet ve earnings üzerinden çeşitli hesaplamalar yaptırmak isteniyordu. Bende benzer earnings olmasa da başka algoritmalarla bu çalışmaları yapmıştım. Google sheet ve data studiodan expert olduğumdan bahsettim. Zaten endüstri mühendisi olduğumdan ve bu tarz hesaplamaları daha önce yaptığımdan bahsettim.

Üniversitede yaptığım bir hesaplama vardı sanırım bu hesaplamanın ekran görüntüsünü paylaştım. Bu kadar cover letter yazarak o işi aldım. İlk aldığım iş buydu. Bundan önce o kadar çok hata yaptım ki birbirine çok benzeyen cover letterlar gönderdim. Sadece bir kısmını değiştiriyordum ve işe uygun hale geldiğini düşünüyordum ama öyle bir olay yok hiçbir şekilde işe uygun hale gelmiyor. Her iş için ayrı bir cover letter yazmak gerekiyor.

İkinci işim ise e-mail marketing ajansınaydı ve yapmak istedikleri şey klaviyo üzerinden bir analiz ve dashboard çıkartmak istiyor. Cover letterda “ben” demedim o kadar çok “ben” demiştim ki “ben” demeyeceğim dedim. “You will have a solid Google Sheets look like a product” dedim yani cover letter olarak bir video gönderip aşağıdaki videodaki gibi e-mail pazarlama eforlarının çıktılarını çok daha rahat görebileceğin istatistik ve analiz de içeren bir google sheete sahip olacaksın yazdım. Bu video önceki yaptığım işlerden birisiyle alakalıydı. Sadece bu kadar. Upuzun bir cover letter yok sadece bu kadarlık bir cover letter ile 1000 dolarlık bir iş aldım.

Sonraki işim 45 dolarlık bir iş, ben bunu aldığımda 50 ya da 55 dolarlık bir işti. Amerika San Antonio’da bir iş. İşte membership-based şirketi olduğundan bahsetmiş ve daha büyük bir pencereden bakmak istediğini belirli bir processleri olduğunu en temel analizlerini örneğin MixPanel biliyor mu Google Analytics biliyor mu bunu soruyor. Sanırım bu benim gördüğüm en güzel ilanlardan biriydi çünkü çok güzel şeyler vardı. Bu işte benim yaklaşımım birebir benzer çalıştığım bir blutv işi vardı o işi örnek olarak gösterdim ama mesela BluTV de yapılan bir işi örnek olarak vermedim. Ben işlere başvurmak için yaptığım işlerden ekran görüntüleri aldım bunları güzelce blurladım, kapattım çoğu yerini ve bir klasör içerisine attım. Klasör içerisinde 15-20 tane dosya var ve tamamen jenerik içeriklere sahip. Hangi proje hangi işe uygunsa onlardan eklenti yaparak cover letterlarımda gönderiyorum. Ben hiçbir şekilde müşterinin datalarını paylaşmıyorum çünkü şöyle düşün senin yanında başkasının dedikodusunu yapan başkasının yanında senin dedikodunu yapar. Sen bir datayı müşterinle paylaşıyorsan o müşteri diyecek ki benim datamı bu kişi başka bir yerde paylaşır. O yüzden kimsenin müşteri datasını kimse ile paylaşmayın. Ben her seferinde karşı tarafı, ilanı anlamak için zaman ayırdım ve en yakın hissiyatım ne ise o şekilde başvurdum. O yüzden çok standart başvurularda bulunmayin, kısa başvurularda bulunmayın, kendinizi çok açıklamayın. Odağınız tamamen karşıda olsun ve onların problemlerini anlayıp çözmeye çalışın sanırım en iyi iş alma yöntemi bu.

RSS Bot

Olayın taktiği biraz daha hızlı şekilde başvurmak o yüzden ben ilan düştüğü gibi görmek istiyorum. Bu nasıl mümkün? RSS Bot denen güzel bir eklenti var. Bu eklenti FIPLAB tarafından çıkmış. Tarayıcınızda aratınca direkt bulabilirsiniz. Mac’te kullanımı gayet basit. Peki bu ne işe yarıyor? Yeni bir ilan geldiğinde bana 5 dakika içinde bildirimi geliyor. Aslında tek tek refresh atıp yeni ilan geldi mi diye bakmanın önüne geçiyor. Güzel bir otomasyon.

Loom Taktiği

İlanlara başvurdunuz ve sonuç gelmiyor. Moral bozmadan önce yapacağınız bir şey var. O da Loom Taktiği. Önce sizin coverletterlarınızı açıp okuyorlar mı yoksa açıp bakmıyorlar mı?

Bunun için ben Loom kullanıyorum. Bu eğitim videolarını çekerken de Loom kullanıyorum. Örneğin işe başvururken Coverletter’da birkaç şey yazıyorum ve o işle alakalı bir Loom videosu çekip Coverletter’ın içinde paylaşıyorum. Daha sonra birisi izlerse Loom üzerinden bildirim alıyorum. Her videonun başlığı belirli bir şekilde paylaşırsanız bu sefer hangi ilanınızdaki cover letter okunuyor bunu anlayabilirsiniz. 50 yere başvurdunuz, 5 kişi izledi ve hiç görüşme olmadı. O zaman problem sizde. Fotoğrafınıza bakmanız gerekebilir, title’a bakmanız gerekebilir. Loom bize kendi profilimiz mi yoksa cover letter üzerine mi çalışmamız gerekiyor bilgisini veren yegane araç.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.