Upwork'te Etkili Cover Letter Nasıl Yazılır?

Upwork'te Etkili Cover Letter Nasıl Yazılır?

Mükemmel işi buldun veya daha da iyisi, birinci sınıf bir müşteri sana ulaştı. Öyleyse, “Teklif Gönder” düğmesine basmanın, fiyat belirlemenin ve cover letterın üzerinde çalışmaya başlamanın zamanı geldi. Ancak klavyeni konuşturmadan önce bir iki saniye durakla.

Çünkü bu taktikler işine yarayacak…

Çoğu freelancer, cover letter üzerinde fazla düşünmez ve bu büyük bir yanlıştır. Tipik bir işe başvuran düzinelerce, hatta bazen yüzlerce freelancer arasından, göze çarpan bir giriş bulabilmek inanılmaz hayati ve iş bitirici bir adımdır.

Bu yazıda, bu mücadelede, cover letterını öne çıkaracak ve kazançlı sözleşmeleri kapmana yardımcı olacak beş pratik adım vereceğim.

1.Müşteriye adıyla hitap et

Gönderilen cover letterda müşterinin adı geçmiyor ise, cover letterın genelde okunmayacağı anlamını çıkarabilirsin demektir (eğer bırakılan feedbacklerde müşterinin adı geçiyor ise.)

Müşteriye hitap ederek cover letter yazmak, gönderiyi okuduğunu, müşterinin yorumlarını okuduğunu ve hazır bir yanıt kullanmadığını bilmelerini sağlamanın basit ve kesin bir yoludur.

2.İşle ilgili beğendiğin şeylerle başla

Müşteriler coşkuya değer verir. Bazen deneyim ve niteliklerden daha fazla iş görür. Üçüne de sahipsen – deneyim, nitelikler ve doyurucu bir coşku dozu – zaten başvuranların büyük çoğunluğundan daha iyi durumdasın demektir.

İş ilanını neden beğendiğine dair bir veya iki cümle ile başla:

Merhaba Bay Gates,
Yeni bir işletim sistemi oluşturma konusundaki yazınızdan çok etkilendim. Microsoft kulağa heyecan verici bir başlangıç ​​gibi geliyor ve dikkate alınmayı çok isterim.

Aşırıya kaçmadan sadece ilgi çekecek birkaç şeye ihtiyacın var. En fazla bir veya iki cümle ile sınırla.

3.Şaşırtmaktan kaçın

Kelime dağarcığının Shakespeare’i utandıracak kadar geniş olduğundan şüphem yok. Ama şimdi kullanmanın zamanı değil.

İş yazmanın asla aklından çıkmaması gereken bir ilkesi varsa, o da şudur: İşleri basit tut.

Uzun, çok heceli kelimeler kullanmak seni zeki göstermez. Müşterilerin kafasını karıştırır ve mesajını sulandırır. Ve birisinin teklifleri hızlı bir şekilde filtrelemesi gerektiğinde, bir sözlüğe başvurmayacaklarından emin olabilirsin.

4.Çok kısa tut

Freelancerlar arasında konu cover letter olduğunda aşırıya kaçma eğilimi mevcut oluyor. İşle sadece biraz alakalı olan ya da tamamladıkları her bir projeyi cover lettera ekliyorlar.

Müşterilerin zaman sıkıntısı çektiğini unutmamalısın. Onlara “önemli noktalarını” ver – yalnızca en alakalı deneyim ve portföy parçalarının iki veya üçüne dair bağlantılar ekle. Birkaç kısa paragraf ve işine yarayan bazı bağlantılar. Daha fazlasına gerek yok. Müşterilerinin, mutlak en iyi çalışmanıza dayanarak becerilerinin bir resmini oluşturmasına izin ver.

Fazladan talepte bulunurlarsa güzel bir “İstek üzerine daha fazla bilgi ve portföy parçaları göndermekten memnuniyet duyarım” ile bitirin.

5. Tekrar okumayı unutma!

Lisedeyken, müdürümüz bir keresinde bize bir hikaye anlatmıştı. “Ne zaman yeni bir öğretmenlik işi ilanı versem,” dedi sınıfa, “düzinelerce özgeçmiş alıyorum.

“Hepsini okudum. Ama tek bir yazım hatası görürsem, doğrudan çöp kutusuna atıyorum. Bir öğretmen özgeçmişini gözden geçirme zahmetine katlanamıyorsa, gerçekten asi çocuklarla dolu bir sınıfta onlara güvenmemi mi bekliyorlar?”

Bunun biraz sert olduğunu düşünebilirsin. Ama bir anlamı var. Bir iş başvurusunu düzeltmeye zahmet etmeyen birini işe alır mıydın? Profesyonellikten uzak,yazım hatalarıyla dolu, yanlış yerleştirilmiş noktalama işaretleri ve zayıf dilbilgisi olan bir başvuru kadar kötü olan başka bir şey üşünülemez bile.

Cover letterını yüksek sesle oku. Grammarly üzerinden check etmek de işe yarar. Ve sonra tekrar yüksek sesle oku.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.