10 Adımda Etkileyici Upwork Profili Oluşturun

10 Adımda Etkileyici Upwork Profili Oluşturun

Upwork’teki başarın için profesyonel bir profil gerekli olacaktır. Potansiyel müşterilerinle tanışman, dikkat çekmek ve kendini rekabetten ayırmak için önemli bir fırsattır – yalnızca tekliflerinin bir parçası olarak değil, aynı zamanda profilini keşfedebilecek potansiyel müşteriler için de. Birçok müşteri, ihtiyaç duydukları becerilere sahip freelancerları arar ve onları iş ilanlarına bakmaya davet eder; işletmelerin proje ihtiyaçlarını daha hızlı ve başarılı bir şekilde karşılamana yardımcı olabilecek proaktif bir yaklaşımdır.

Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.

Daha fazla bilgi al

Profilini tamamlamak, müşterilere ihtiyaç duydukları bilgileri vermekle sınırlı kalmaz. Ayrıca, Upwork’ün seni alakalı projelerle eşleştirmesine de yardımcı olur ve bu Rising Talent statüsüne veya Top Rated statüsüne ulaşmak istiyorsan gereklidir.

Yazının konusuna gelmeden önce freelancer çalışmak mesleğine ve yeteneklerine uygun olup olmadığına göz atalım mı?

Mesleğin Upwork’e uygun mu?

Upwork’de kimler iş yapabilir sorusu bana çok geliyor. Ben data-analistim. Kullandığım çok basit bir formül var. Sen işini evden çıkmadan bilgisayar başında yapabiliyor musun ve yaptığın iş tek başına bir anlam ifade edebiliyor mu? Bu iki soruya da cevabın evet ise sen iş yapabilirsin. Örneğin çeviri yapıyorsan, uygulama geliştiriyorsan, dijital pazarlama yapıyorsan. Öğretmen isen online eğitim verebiliyorsun. Mimar isen 3D Tasarım yapabiliyorsun. Bu insanlar da masa başı çalıştıkları için çok rahat çalışıyorlar. Örneğin fotoğrafçıysan, özel çekimlere gitmen gerekiyorsa sana uygun olmayabilir.

İyi profil nasıl oluşturulur göstermeden önce biraz daha işin felsefesine girmek istiyorum. Profil seni ilk defa tanıyan birisinin seni anlama noktası. Ona belirli birkaç şey veriyorsun, ona bakarak seni anlamaya çalışıyor. Hedef kitleyi anlamak gerekiyor. Upwork’te seni hiç tanımayan birisi hesap geçmişin yoksa sana çok çok kapsamlı bir iş vermez. O yüzden ilk dönemde görece düşük işlerin ön plana çıkması gerekiyor. Upwork Linked-in değil. Yani bütün geçmişini yazmamalısın. Bir işveren core işini yaptırmaz. Hatalı olsa da kabul edebileceği bir işi yaptırır. İlk başta biraz kırabilir fakat bu işin doğası bu. Mümkün olduğunca ücreti düşük ve halihazırda deneyiminin yüksek olduğu işi ön-plana çıkart. İlk defa seni tanıyacak birisinin görmesini istediği şeyleri yaz. Zaten o kişiye bir iş yaptıysan ve bir güven oluştuysa o kişiyle uzun süre çalışabiliyorsun.

Bu yazıda şunları inceleyeceğiz:

 • Becerilerinizi sergilemek için profilinizin her bir bölümünü nasıl kullanabilirsin?
 • Profesyonel bir profil resmi seçmeyle ilgili ipuçları,
 • Uzmanlığını nasıl sergileyebilirsin?
 • Olağanüstü bir tanıtım videosu nasıl oluşturulur
 • En iyi çalışmanı vurgulamak için ipuçları
 • Sertifikalarını listelemeyle ilgili tavsiye
 • Geçmiş deneyimlerini de dahil etmenin önemi
 • Eğitim geçmişini ve diğer deneyimlerini nasıl birleştirebilirsin?
 • Profilini incelerken göz önünde bulundurman gereken ek ipuçları

1. Becerilerini Listele

Becerilerini ve deneyim seviyeni yansıtan saatlik bir oran belirle(saatlik ücret). Benzer serbest çalışanların ücret aralıklarına dair bir fikir edinmek için Upwork’te arama yapabilirsin. Ardından, profilini geliştirmene yardımcı olmak ve deneyimini ve uzmanlığını en iyi şekilde sergilemesini sağlamak için bu ipuçlarını göz önünde bulundur.

 • En iyi becerilern en ustte olmali
 • 4 ila 6 arası beceri
 • Upwork beceri testlerini geçmelisin

Becerilerini sergilemek için profilinin her bölümünü kullan. Upwork, güçlü yönlerini hızla belirlemene ve seni ilgili projelere bağlamana yardımcı olabilecek kapsamlı bir standartlaştırılmış beceriler listesine sahiptir. Bu beceriler ayrıca müşterilerin seni daha kolay bulmasına yardımcı olur, bu nedenle uzmanlıklarını yansıtmalıdır: Yalnızca iş veya istihdam geçmişin, portföyün, eğitimin gibi diğer profil bölümlerinden birinde yedekleyebileceğin becerileri listele.

2. Profil fotoğrafı seç

Müşteriler, bir proje için onlarla meşgul olmadan önce bir serbest çalışmaya güvenebileceklerini hissetmek isterler ve profil fotoğrafın denklemin önemli bir parçasıdır.

Bir işe gittiğinizde insanların size söylediği ilk şeylerden biri, iyi bir ilk izlenim bırakmaktır. Aynı mantık, çevrimiçi platformlar için de geçerlidir ve siz profil resminiz aracılığıyla bu, müşterilerin profilinizde gördüğü ilk şeylerden biridir.

İyi bir ilk izlenim bırakmak için profil fotoğrafının yüzünüzü net bir şekilde gösterdiğinden emin olun, böylece müşteriler sizin tam olarak kim olduğunuzu bilir. Ayrıca, yüksek kaliteli ve gülümsediğiniz bir resim yükleyin ve kullanın.

Gülmeyen, grenli ve kalitesiz bir resim yalnızca profesyonel olmadığınızı ve hiçbir müşteri profesyonel olmayan kişilerle çalışmayı tercih etmeyeceğinden önemlidir.

Ayrıca profesyonelce giyindiğiniz yerde hoş bir gülümsemeyle yüksek çözünürlüklü bir vesikalık fotoğraf kullanın.

Profesyonel Fotoğrafın

 • Dostça bir ifade
 • Düz arkaplan
 • Şık bir kıyafet

3. Unvanına karar ver

Bir başlık bulmak basit görünebilir, ancak bu, genellikle freelancerlar tarafından gözden kaçırılan potansiyel güçlü bir araçtır. Neden bu kadar önemli? Çünkü bir müşteri aramada profilini bulduğunda görecekleri ilk şey unvanın yani başlığındır.

Doğru Başlık

 • Kişisel deneyimi
 • Kısa ama etkili olmali

Genel bakışınız, biri profiline göz atana kadar tamamen görünmez, ancak profilinin en üstünde olduğu için pazarlamanın da oldukça görünür bir parçasıdır. Kendini ve hizmetlerini tanıtmak için kullan.

4. Tanıtım videosu oluştur

Bir giriş videosu, özellikle birçok freelancerın bu, isteğe bağlı bölümü atladığı için parlamana ve öne çıkmana yardımcı olabilir. Video oluşturmak göz korkutucu görünebilir ama öyle olmak zorunda değil! Kim olduğunu, üzerinde çalışmak istediğin projelerin türünü ve uzmanlık alanlarını açıklayan harika bir senaryoyla başla.

5. Portföyünü geliştir

Portfolyon potansiyel bir müşterinin dikkatini çekmesi için pratik olarak garanti edilebilir: Bu, işinin kalitesini ve uzmanlığının değerini gösterme de bir şanstır.

Nişini yansıtan ve uzmanlığını kanıtlamaya yardımcı olan parçaları seç. Becerilerin özellikle görsel değillerse, her örneğin arkasındaki zorluğu ve çalışmanın nasıl bir etkisi olduğunu açıklamanın yaratıcı yollarını bulmaya çalış.

6. Sertifikalarını listele

Kazandığın sertifikaları listelemek, özellikle müşterilerinin arayabileceği belirli sistemler veya yazılımlarla ilgiliyse, belirli bilgi veya becerilerini kanıtlamanda yardımcı olabilir.

İpucu: Anadilin olmayan dil becerilerini arayan müşterilerle bağlantı kurmana yardımcı olmak için, o dildeki yeterliliğini yansıtan sertifikalar eklemeyi düşün.

7. Deneyimlerini ekle

İstihdam geçmişinle ilgili ayrıntıları eklemek, müşterilerin Upwork içinde ve dışında geçmişini anlamalarına yardımcı olabilir.

Önceki rollerindeki sorumluluklarının ve başarılarının kısa bir açıklamasını ekleyerek başlayabilirsin; Şu anda aradığın proje türleriyle ilgili projelere özellikle dikkat et.

Freelance işiniz büyüdükçe, güvenilirliğini yeniden teyit etmene yardımcı olması için en etkileyici projelerinden birkaçı için yeni girişler eklemeyi düşün.

Geleneksel bir istihdam geçmişin yoksa, freelance çalışmanın odak noktasını özetleyen kısa bir açıklama ile tek bir satır öğesi şeklinde eklemeyi düşün. Başarıları vurgulamak ve uzmanlığını göstermek için madde işaretleri kullanabilirsin.

8. Eğitim geçmişini unutma

Bilgin yalnızca önceki iş deneyiminden kaynaklanmıyor! Eğitimin ve diğer etkinlikler – örneğin gönüllü işler, mentorluk programları, çevrimiçi kurslar ve diğer ders dışı etkinlikler – ne yaptığını ve kendinizi online olarak nasıl sunacağını şekillendirmende yardımcı olabilir.

En yenisinden başlayarak, kurumun adını ve programını kronolojik sırayla listeleyerek her bir ilgili eğitim öğesinin ayrıntılı bir açıklamasını dahil etmeyi düşün.

Ayrıca “Diğer Deneyimler” bölümüne gayri resmi eğitim ve etkinlikler de ekleyebilirsin. Bu, değerini göstermeye yardımcı olabilecek araştırma projeleri, yarışmalar veya diğer ilgi alanlarını içerebilir.

9. Profilini incele ve analiz et

Diğer freelancerların profillerinden ilham alabilirsin, ancak seninkini orijinal ve benzersiz yapmayı unutma. En iyi profilleri görebileceğin bir link var. Browse Top Freelancers by Category – Upwork

Bütün alanlara hakim değilim ama burada kendine uygun bir alan bulursan o alandaki top 20-30 profili görebiliyorsun. Profillere bakarken bazı noktaları gözünden kaçırmamanı rica edeceğim. Herkesin yolu ayrı. Freelancerlar çok fazla ve birkaç kişiden şey duydum. “Bu kadar iyi freelancer var, beni neden seçsinler?”

Freelancer’dan çok işçi-arayanlar var. Bu profillerden bir kopyala-yapıştır yapma. İncele, detaylarına gir. Sadece esinlen. Kendi deneyimin ne ise, hayat seni nereye sürüklediyse ona uygun bir profil oluştur. İnan burada seninle rekabet eden 100 kişi varsa 1000 farklı iş var. Ayrıca en yüksek freelancer genelde meşguller ve iş alamıyorlar.. Bu senin için bir avantaj. [YouTube]

Aşağıdaki ek ipuçlarını göz önünde bulundur:

 • Müşterilerin hakkında profil oluştur. Onlara nasıl yardım edebilirsin?
 • En güçlü becerilerinde tutarlı ol ve becerilerini (unvan, beceriler, genel bakış, iş geçmişi) yedeklemek için tüm profil bölümlerinden yararlan.
 • Tüm bölümleri tamamlayarak güven oluşturmada yardımcı ol.
 • Kendi dilinde kısa ve anlaşılır ol.
 • Her bölümü dikkatle oku ve profilini düzenli olarak güncelle
 • Etkin olmayan sözleşmelerle ilgili işlem yaparak JSS puanın üzerinde daha fazla kontrol uygulayarak itibarını takip et.
 • Etkinlik olmaması nedeniyle profiliniz “özel” olarak değiştirildiyse profil görünürlüğünüzü güncelle.
 • Upwork’ün seni işlerle daha iyi eşleştirmesine yardımcı olmak için profil ayarlarındaki diğer profesyonel hesapları bağla.
 • Davetlere ve mesajlara hızlı bir şekilde yanıt vererek mükemmel bir yanıt verme puanı elde et.
 • Profili müsaitliğini güncelle, böylece daha fazla davet alırsın. Yanıt veremeyecek yoğunlukta olduğunda, yanıt verme puanına zarar verme riskine girmemek için profilini “uygun değil” olarak ayarla.

Profilini yayınlamadan önce arkadaşlarından sana geri bildirimde bulunmalarını da isteyebilirsin. Bir başka iyi taktik de profilini yüksek sesle okumaktır: Profil yazılarının iyi akıp akmadığını, güzel bir ritmi olup olmadığını ve senin gibi gözüktüğünü görmenin harika bir yoludur.

10. Sabırlı ol

Freelancerlık bahsedildiği ya da dışarıdan gözüktüğü kadar ‘’rahat’’ bir meslek grubu değil. Yükselmiş bir freelancer, dışarıda çalışan herhangi bir kişiden çok daha iyi durumdadır, bu aşikar. Lakin o hedefe gidene kadar düştüğün belli başlı patikalardan geçeceksin. Hiç kimse yeni bir freelancera çok fazla sorumluluk ya da yüksek paralar teklif etmez. Kendini bu yolda geliştirip, basamakları adım adım çıkarsan sonucunda mutlu sona doğru ilerlemiş olacaksın. Sadece sabırlı ve azimli olma kozlarını asla hafife alma, daha çok çalış ve kendi işinin patronu ol.

Bonus: Ya profilin onaylanmazsa?

Upwork daha popüler hale geldikçe, kimlerin iş başvurusunda bulunabileceği konusunda da daha seçici hale geliyor.

Bunun can sıkıcı olabileceğini biliyorum. Bu yüzden bugün, profilinizin Upwork tarafından onaylanma şansını artırmak için kamera arkasında test edilen ve kanıtlanmış stratejileri paylaşacağım.

 • Upwork’e ciddi bir profesyonel olduğunu göster – en başından itibaren
 • Yapabileceğin HER ŞEYİ profilinde anlat
 • Asla tek bir iş alt kategorisi seçme
 • Başlığının çok belirsiz veya çok spesifik olmadığından emin ol
 • Profil genel bakışında özenli ol
 • Evet, istihdam geçmişiniz var. Öyleyse ekleyin!
 • TÜM eğitiminizi dahil edin (sadece üniversite değil)
 • Profilinize bir özgeçmiş gibi davranın
 • Profilinizi birkaç portföy parçasıyla güçlendirin (veya hiç yoksa hızlıca oluşturun)
 • Diğer profesyonel hesaplarınızın size “kefil” olmasını sağlayın
 • Profilinizi geliştirmeye devam edin ve tekrar deneyin

Profilin ilk seferinde onaylanmazsa paniğe kapılma. Bazı değişiklikler yaptıktan sonra tekrar gönderebilirsin.

Daha fazla deneyim eklemeyi ve farklı beceriler, alt kategoriler ve oranlarla denemeler yapmayı dene. Geçmişte gönderdiğin çeşitli kombinasyonları takip ettiğinden ve Upwork tarafından sağlanan geri bildirimleri dikkate aldığından emin ol.

Upwork’te profilini kaç kez gönderebileceğin konusunda bir sınırlama olmadığını unutma, bu yüzden cesaretin kırılmasın. Bir kitaptan, işinizden veya online olarak mevcut tüm ücretsiz bilgilerden yararlanarak repertuarına yeni beceriler eklemeye devam et.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.