Freelancer Yazılımcı Nasıl Olunur?

Freelancer Yazılımcı Nasıl Olunur?

Freelancer Yazılımcı olmakla ilgileniyorsanız, dikkate almanız gereken ilk şeylerden biri ne kadar eğitime ihtiyacınız olduğudur. Freelancer Yazılımcılarının %67,2'sinin lisans derecesine sahiptir. Yüksek öğrenim seviyeleri açısından, Freelancer Yazılım Geliştiricilerinin %20,4'ünün yüksek lisans derecesine sahip olduğunu gördük. Çoğu Freelancer Yazılımcı üniversite diploması olmasına rağmen, yalnızca lise veya üniversite derecesine sahip olmak mümkündür.

Nasıl Freelancer Yazılımcı olunacağını araştırırken doğru bölümü seçmek her zaman önemli bir adımdır. Bir Freelancer Yazılımcı için en yaygın ana dalları araştırdığımızda, bunların en yaygın olarak Lisans Derecesi veya Yüksek Lisans Derecesi kazandıklarını gördük. Freelancer Yazılımcı özgeçmişlerinde sıklıkla gördüğümüz diğer dereceler arasında Önlisans dereceleri veya Diploma dereceleri bulunur.

Diğer işlerdeki deneyimin, Freelancer Yazılımcı olmanıza yardımcı olacağını görebilirsiniz. Bu arada, birçok Freelancer Yazılımcı, Yazılım Mühendisi veya Kıdemli Yazılım Mühendisi gibi rollerde daha önce kariyer deneyimine sahiptir.

Ve bir iş arıyorsanız, şu anda en çok işe alım yapan en iyi beş freelancer sitesi şu şekildedir:

Hangi Yeteneklere İhtiyacın Var?

Hangi Yeteneklere İhtiyacın Var?

Kariyer olarak freelancer yazılımcı olmayı seçerseniz yapmanız gereken bazı ipuçları ve püf noktaları şunlardır:

 • Bir iş içinde rekabet etmek veya uzmanlaşmak, genelci olmaktan her zaman daha iyidir. Uzak yazılım mühendislerini işe almak için orada olan çoğu insan, genel uzmanların olay yerine nispeten yeni olduğunu düşünüyor.
 • Kendinizi son derece iyi pazarlamanız gerekiyor. Yeni başlıyorsanız, güçlü bir portföyünüz ve biraz da kendi markanız olana kadar danışmanlık platformlarına kaydolabilirsiniz.
 • Başlamadan önce her zaman kapsamlı bir proje planlayın ve süreci düzene sokmak ve bu endişe seviyelerini düşürmek için günlük görevler yapın.
 • İletişim anahtardır. Müşterinizden farklı bir sayfada olma hatasına düşmemelisiniz.
 • Bir şeyler ters gittiğinde her zaman kariyerinizi ve itibarınızı güvence altına alacak bir sözleşme imzalayın.
Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Önünüze çıkan tüm işleri kabul etmeyin. Tabağınıza kaldırabileceğiniz kadarını aldığınızdan emin olun, son teslim tarihlerini kaçırmak veya yanmak size yarardan çok zarar verir.

Ayrıca müşterinizi keşfederken kendinize daha fazla güvenin, ancak müşteriye göre fazla/eksik ücret almayın. Fiyatlandırmanız her zaman bir projeyi tamamlamak için gereken işin/saatin kalitesini yansıtmalıdır.Sonuç olarak, orada kalın. Başlangıçta zor olacak ve devam etmek çok fazla öz disiplin gerektirecek, bu yüzden yeterince öz disiplinli olmanız en önemli şarttır.

Avantajlar ve Dezavantajları

Avantajlar ve Dezavantajları

Tam zamanlı yazılım geliştiricilerin maliyeti bazen serbest çalışan meslektaşlarından çok daha yüksektir. Ve daha bir çok sebepten ötürü freelancer yazılımcı olmanın avantajları vardır.

Avantajlar

Freelance uygulamalar oluşturmaya yönelik yatırımlar aslında çok daha düşük bütçeli olabilir. Ayrıca, işletme sahipleri, tam zamanlı geliştiricileri işe alırlarsa, şirket tarafından ödenen faydalar (örneğin sigorta, ücretli izin veya istihdam eğitimi vergisi) veya genel masraflar gibi diğer maliyetlerle yüzleşmek zorundadır. Bu nedenle, freelance hizmetleri kullanmak daha uygun maliyetlidir.

Dış kaynak yazılım şirketlerine benzer şekilde, freelance çalışanlar müşterilerinin temel iş işlevlerine daha fazla odaklanmasına yardımcı olabilir. Özellikle farklı programlama becerilerine sahip yazılımlar geliştirmek onların gücü değilse, işe alma, geliştirme sürecinde beklenmedik masrafların oluşmasını önleyebilir.

Yalnızca ABD'de beş platformdan (örn. Guru, Upwork, LinkedIn, Indeed'in Özgeçmiş Kurulu ve Peopleperhour) 88.457 freelancer yazılım çalışanı incelendi ve henüz diğer freelance yazılım geliştirme sitelerinden söz edilmedi. Bu, bu bağımsız freelancerlarla çalışmanın, teknoloji endüstrisindeki profesyonel uzmanlarla tanışmanız ve farklı projelerde işbirliği yapmanız için büyük bir şanstır.

Esnek bir programa göre kendiniz için çalışırsınız. Böylece hizmetlerinizi daha kısa sürede teslim etmek için daha motive olabilirsiniz.

Dezavantajlar

Bağımsız çalışmak iki ucu keskin bir kılıçtır. Verilen faydaların yanı sıra, serbest çalışanlar, nihai sonuçları zamanında teslim edemediğinde zaman zaman vaktinizi çalabilir. Bu sorunun nedenleri değişebilir. Bazı Freelancer çalışanlar aynı anda birçok projeyi üstlenir veya mevcut olanı sıkıcı ve zorlu buluyor olunabilir. Sonuç olarak, kendilerine verilen görevleri zar zor tamamlıyorlar ve sonunda projeleri yarıda bırakıyorlar.

Bu nedenle, şirketlerin her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için bağlayıcı şartlar ve maddeler içeren ifşa etmeme sözleşmeleri imzalamaları gerekir; veya freelancer çalışanların projeleri iyi bitirememesi durumunda B Planı gereksinimi duyarlar.

Yalnızca deneyimli freelancer çalışanların istihdam edilmesi, yazılım geliştirme çalışmalarının üretkenliğini garanti etmek için yeterli değildir. Yapabileceklerinden daha fazla projeden sorumlu olmalarını isterseniz veya her iki taraf da zayıf iletişim kurarsa, sonuç olarak düşük kaliteli hizmetler vereceklerdir.

Bir dış kaynak şirketi genellikle ayrıntılı bir plan ve zaman çerçevesi üzerinde çalışır. Freelancer çalışanlar da bunu yapabilir, ancak bazıları bunu yapmaz ve çalışma süreçlerini pek iyi organize etmezler. Daha sonra hiçbir son teslim tarihini karşılamazlar. Bu nedenle, herhangi bir bağımsız geliştiriciyle çalışırken, onlara tam zamanlı çalışanlar gibi davranmalısınız. Bu, onlardan eksiksiz bir eylem planı tasarlamalarını ve izlemelerini ve varsa ifşa etmeme sözleşmelerine özel maddeler eklemelerini istemek anlamına gelir.

Bu tüm şirketlerin en büyük sorunu olabilir. İşletmelerin hayatta kalması büyük ölçüde gizliliğe dayanır ve hiç kimse iş bilgilerinin veya kullanıcıların özel verilerinin ihlal edilmesini istemez. Bu nedenle bir freelancer çalışanı istihdam etmek daha yüksek risklerle gidebilir.

Yazılımcı Olarak Çalışabileceğiniz Freelancer Yazılımcı Websiteleri

Yazılımcı Olarak Çalışabileceğiniz Freelancer Yazılımcı Websiteleri

Stack Overflow

Stack Overflow, kullanımı kolay, teknolojiye özel bir iş ilanı sitesidir ve genellikle en iyi teknoloji yeteneklerini bulmak için en iyi iş ilanlarından biri olarak kabul edilir. Günde 1.000 geliştirici CV ile büyüyen bir veritabanına sahip olduğunu iddia ediyor.

İş ilanlarınız için “Öne Çıkan İlanlar” veya “En İyi Noktalar” satın alabilirsiniz. İlki, işlerinizi ana sayfaya koyar ve iş arama sonuçlarının en üstüne yakın bir yerde vurgular. İkincisi, işlerinizi Stack Overflow'ta banner reklamların üstüne koyar.

Stack Overflow

Dice

Dice, muazzam miktarda trafiğe sahip bir teknoloji iş panosudur (yaklaşık iki milyon aday). İş ilanı başına ödeme yaparsınız ve her ek iş ilanıyla paradan tasarruf edersiniz.

Yetenekli teknoloji adayları getirmek istiyorsanız, bu kesinlikle en iyi iş kurullarından biridir. Bu siteyi şanslı zarınız olarak düşünün ve hepsine bahse girmeye istekli olun.

dice.com

Crunchboard

TechCrunch'ın resmi iş kurulu olan Crunchboard, nitelikli BT adaylarını bulmak için kullanılan şık bir arayüzdür. Fiyatlandırma, iş ilanlarının sayısı ve ilanların aktif olacağı süre de dahil olmak üzere şeffaftır.

Crunchboard

GitHub

GitHub, geliştiricilerin diğer geliştiricilerle işbirliği yapması için bir platformdur. Ayrıca, geliştiricilerin tam olarak arayacakları yerde iş ilanları için bir yer sunar. Özellikle teknik işler zamana duyarlıdır, bu nedenle daha kısa listeleme burada avantajınıza olabilir.

GitHub, geliştiricilerin zamanlarının çoğunu çevrimiçi olarak harcadıkları yerdir. Bu tek başına onu geliştiricileri bulmak için en iyi iş panolarından biri yapar.

Authentic Jobs

Apple ve The New York Times tarafından kullanılan Authentic Jobs, en iyi görünen siteye sahip. "Tasarımcılar, bilgisayar korsanları ve yaratıcı profesyoneller için önde gelen iş panosu" - açık iş ilanınızı göndermek için birinci sınıf bir yerdir.

Authentic Jobs'un bir başka avantajı da, iş listeleme türüne bağlı olarak fiyatlandırmadır. Bu şekilde, staj veya kısa vadeli bir pozisyon ilan etmek için gereğinden fazla ödemezsiniz.

Ne Kadar Para Kazanabilirsin?

4 Şubat 2022 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir Freelancer Yazılımcı  için yıllık ortalama ücret 113.499 ABD Dolarıdır.

Her ihtimale karşı, basit bir maaş hesaplayıcıya ihtiyacınız varsa, bu saatte yaklaşık 54,57 dolar olur. Bu, haftada 2,183 ABD Doları veya ayda 9,458 ABD Doları eşdeğeridir.

ZipRecruiter'daki son iş ilanı etkinliğine göre, hem İstanbul hem de tüm eyaletteki Freelancer Yazılımcı iş piyasası şu anda az sayıda şirket işe aldığı için çok aktif değil. Bölgenizdeki bir Serbest Yazılım Geliştiricisi yılda ortalama 113.499 dolar veya ulusal ortalama yıllık maaş olan 113.499 dolar ile aynı kazanıyor.

Freelancer Yazılımcılar Hakkında SSS

Freelancer Yazılımcılar Hakkında SSS

Bir Yazılım Geliştiricisi Olarak Serbest Çalışmaya Nasıl Başlayabilirim?

Başarılı bir serbest yazılım programcısı olma adımları:

 1. Tüm Hayati Programlama Dillerinde Eğitim Alın.
 2. İletişim Becerilerinizi Geliştirmek.
 3. İş Etiği Geliştirin.
 4. Çevrimiçi Portföyünüz üzerinde çalışın.
 5. Hedef Potansiyel Müşterilerinizi bilin.
 6. En Son Programlama Dilleri ve Teknolojilerinde Beceri Kazanın.

Başarılı Bir Freelancer Yazılımcı Nasıl Olunur?

 1. Gerekli Programlama Dillerini öğrenin.
 2. İletişim Becerilerinizi Genişletin.
 3. Temel Çalışma Kurallarını belirleyin.
 4. Çevrimiçi portföyünüzü oluşturun.
 5. İçerik Pazarlamasını Öğrenin.
 6. Hedef Kitlenizi Tanıyın.
 7. Açık Kaynak Projelerine Katkıda Bulunun.
 8. Güncel Teknolojileri ve Dilleri Takip Edin.

Bir Yazılım Geliştiricisi Olarak Serbest Çalışabilir Misiniz?

Evet elbette! Serbest yazılım geliştiricileri, bir veya daha fazla şirket için kısa veya orta vadeli olarak çalışır. Bu, şirketin resmi çalışanları olmadıkları, ancak serbest çalışan ve şirketin üzerinde anlaştığı belirli projeler veya görevler üzerinde çalıştıkları anlamına gelir. Serbest yazılım geliştiricileri , web sitelerinin ve bilgisayar programlarının çalışmasına yardımcı olmak için çalışır.

Freelance Yazılımcı Olarak Çalışmak Zor Mu?

Freelancer çalışma, kimine göre kolay kimine göre değildir. Avantajlarla birlikte gelir, ancak aynı zamanda tuzakları da vardır. Bazı insanlar bunlarla iyi başa çıkabilirken bazıları yapamaz. Freelancer çalışmanın sizin için ne kadar zor olduğu kişiliğinize, çalışma tarzınıza ve belirsizliğe ne kadar tahammül ettiğinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.


Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.