Freelancer nasıl sektör seçmeli?

Freelancer nasıl sektör seçmeli?

Upwork'te seçebileceğin tam 514 sektör var. En büyük 8 sektör ise sırasıyla:

 • İçerik yazarları (eğiten, eğlendiren)
 • Photoshop uzmanları
 • Veri girişi
 • Grafik tasarımı
 • Wordpress geliştirme
 • İllustratör
 • JavaScript geliştirici

Listenin tamamına ulaşmak için upwork.com/hire sayfasına bakabilirsin. Tamamı olmasa bile 450'den fazla sektörün ortalama saatlik ücreti, ortalama değerlendirmesi ve pazar büyüklüğü yer alıyor.

Peki en çok talep edilen sektörde iş yapmak mantıklı mı? Değil. Peki çok az talep olan sektörde iş yapmak mantıklı mı? Değil. E ne yapacağız peki? Açıklaması çok zor olan pazar araştırmasını 'becerebildiğim kadarıyla' açıklamaya çalışçağım. Burası sürekli güncelleneceği için zamanla daha net içerikler gelecektir.

Arz/talep

Sektör seçerken ilk bakman gereken konu arz/talep. Ne kadar freelancer arzı var, ne kadar talep. Upwork serbest bir piyasa olduğu için bunu gösteren en önemli tekil parametre saatlik ücret. Örneğin; Adobe Photoshop ve İllustratör sektöründe saatlik ücret $30 iken içerik üretiminde $60, Google Analytics uzmanı $95, Audiobook Narratör $111 seviyesinde. Yani iş verenler doğru insana ulaşmak için daha yüksek ücret ödemeye hazırlar çünkü, kaliteli yetişmiş iş gücü yok.

Freelancer kıtlığını/bolluğunu etkileyen bazı unsurlar neler olabilir?

 • İşin öğrenilmesi için gereken efor
 • İşin yapılması için belli oranda doğal yetenek gerektirmesi
 • Müşteri iletişimi ve işi anlamanın işin doğasında olması

Peki musteri tarafindan talebi etkileyen unsurlar neler?

 • Yeni bir güncelleme gelmiş olabilir. (Teknik, SEO, içerik)
 • Pazara yeni ürün girmiş olabilir. (Pazarlama)
 • Sosyal medya platformu görsel boyutlarını değiştirmiş veya yeni bir alan açmış olabilir (Pazarlama, Tasarım)
 • Blockchain gibi yeni teknolojiler girmiş olabilir (Teknik)

Bu değişimleri görebilmek için sektöründe hakim olmak gerekiyor. O da zamanla olacak bir konu. Sana trajikomik bir husus anlatayım. En çok kazanan bireyler yeni trendleri takip edenler kadar dinozor teknolojileri de kullananlar. Büyük yapılar teknolojik alt yapılarını kolaylıkla değiştiremedikleri için 10 sene öncesinin teknolojisini bilen kişilere ihtiyaç duyuyorlar. Çok az deneyimli kişi buldukları için de yüksek saatlik ücret ödemeye razı oluyorlar. İngilizcesi olmayan bir freelancer için firma başka bir freelancer'ı sırf çevirmenlik yapmak için tutmuştu.

Niş

Hala aklımın almadığı konu bir freelançer platformunda 1 milyona yakın AKTİF freelancer nasıl olur? Milyar $'ı kafamda canlandıramadığım gibi bu kadar çalışanı da hayal edemiyorum. Upwork'te kilit nokta nişe oynamak. Aşağıdaki tablo ile açıklamaya çalışayım. Sayılar fiktiftir.

Sektör büyüklüğü rekabet ettiğin kişi sayısını, saatlik ücret arz/talep dengesini, kendi sahanda oynama şutunu ise çalışmanın ne kadarında müşteriden bağımsız ve dominant olduğunu gösterir. Eğer nişte çalışıyorsan büyük ihtimal benzer çözümler geliştiriyorsun ve işe hakimsin. Müşteriyi yönlendirebilir ve sürecin en az bir kısmını otomatize edebilirsin.

Mümkün olduğunca nişe git. Pişman olmayacaksın.

Diğer Freelancer'ları İncele

Hayal etmekten zarar gelmez. Hayal ettiğin bir sektör ve nis varsa Upwork'te arama yap ve o sektörde çalışan profilleri incele. İstediğin tarzda işler alıyorlar mı? İstediğin ücreti alabilmişler mi? Ne zamandır iş alıyorlar? Eskiden almışlar artık almıyorlar mı? Onları incelediğinde kesinlikle önüne yeni kapılar açılacak ve kim bilir belki şu anda düşündüğün değil çok farklı bir nişte ilerlemeye başlayacaksın.

Seni ileriye atması için hangi dalgalar geliyor sezinlemeye çalış. (hiç birimiz uzman değiliz)

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.