Upwork JSS (Başarı Puanı) Nedir? Nasıl yükseltirim?

Upwork JSS (Başarı Puanı) Nedir? Nasıl yükseltirim?

Upwork JSS Nedir? (ve nasıl artırılır)

Sözde “Başarı Puanı”nın neyle ilgili olduğunu ve bunu nasıl iyileştirebileceğinizi keşfedin.

Upwork’e ilk kez kaydolduğunuzda, inceleme sisteminin Fiverr veya Freelancer.com gibi diğer serbest çalışma platformlarıyla aynı şekilde çalıştığını düşünebilirsiniz.

Bir dereceye kadar doğru olsa da (Upwork’ün düzenli bir inceleme sistemi vardır), aynı zamanda ‘Başarı Puanı’ adı verilen bir ‘meta-metrik’ vardır. Bu metrik o kadar önemlidir ki, Upwork’ün algoritması tarafından ‘En Çok Oy Alan’ statüsüne uygun olup olmadığınıza karar vermek için kullanılır.

JSS nedir?

Upwork’ün kendi terimleriyle, Başarı Puanı müşteri memnuniyetinin bir ölçüsüdür. Herkese açık olarak görüntülenen bir yüzdedir. Görüntüde, %100’e ne kadar yakınsanız, geçmiş müşterileriniz genel olarak o kadar memnun olmuştur.

Bu ölçümü biraz gereksiz bulabilir ve hatta ilk etapta neden var olduğunu merak edebilirsiniz.

Mesele şu ki, düzenli incelemeler bir sözleşmenin sonunda müşterinin memnuniyetini değerlendirmek için faydalı olsa da Upwork, örtülü memnuniyet sinyallerini kavramanın yeterli olmadığını düşündü.

Örneğin, bir müşterinin bir grafik tasarım işi için size 5 yıldız bıraktığını düşünelim. Şimdi, bir daha grafik tasarım işi için birine ihtiyaç duyduğunda, sizi işe almıyor, başka birini bulmaya çalıştığını da düşünelim.

Bu onun geçmiş tatmini hakkında ne söylerdi? Tahmin edebilirsin.

Başarı Puanı nasıl hesaplanır?

Upwork, JSS’nin tipik inceleme sisteminizden daha rafine olmasını istediğinden, anlamlı faktörleri dikkate alacak daha rafine bir hesaplama yöntemi oluşturmaları gerekiyordu.

Başarı Puanının nasıl hesaplandığını kesin olarak bilmenin bir yolu yok. Ancak, bu faktörlerin önemli olduğunu biliyoruz:

Bu, Başarı Puanının yalnızca bir inceleme metriğinden daha fazlası olduğunu gerçekten gösterir. Platformda serbest çalışan olarak ne kadar başarılı olduğunuza dair gerçekten kapsamlı bir genel bakış.

Tecrübelerime göre, bu gösterge oldukça doğru. Gerçekten çalışkan ve vicdanlıysanız, asla %95’in altına inmez. Ancak, hoşgörülü ve pasif olmaya başlarsanız, %90’ın altına düşme riski vardır. Bu makalede Başarı Puanınızı %90’ın üzerinde tutmanın neden önemli olduğunu tartıştım.

Başarı Puanımı nasıl alabilirim?

Henüz kendi Başarı Puanınız yoksa panik yapmayın. Bu normal.

Upwork’e kaydolduğunuzda, başlangıçta bir Başarı Puanınız olmaz. Bu oldukça tarafsız bir şeydir çünkü JSS’nizin ne iyi ne de kötü olduğu anlamına gelir. Ancak, ilgilenen müşteriler size neden sahip olmadığınızı sorabilir.

Bunu elde etmek için 5 ila 8 proje tamamlamanız gerekiyor. Upwork, projelerin ne kadar önemli olduğuna (ve sizi ne kadar yaptıklarına) bağlı olarak değişebileceğini söylüyor.

Tüm sözleşmeleri aynı müşteriden almak da onu kesmez. Başarı Puanına hak kazanmak için *en az* 3 farklı müşteriyle çalışmış olmanız gerekir. Bu nedenle, bir müşteri size karşı özellikle cömert olsa bile, bu müşteriye tek başına bağlı kalmamalı ve daha fazla müşteri aramaya başlamamalısınız.

Kendi Başarı Puanınıza hak kazanmak için son koşul, tüm bu sözleşmelerin son 24 ay içinde tamamlanmış olmasıdır. Daha yeni başladığın için bu senin için sorun değil.

Başarı Puanı ne sıklıkla güncellenir?

Başarı Puanınız 2 haftada bir güncellenecektir. Bu iyi bir şey çünkü biraz azalması durumunda size hızla iyileştirme yeteneği veriyor. 1 ay gibi bir şey olsaydı, tam bir ay boyunca boktan bir Başarı Puanına takılıp kalacağınız anlamına gelir – ve bu çok fazla sorun anlamına gelebilir.

Güncelleme, üç farklı dönemi dikkate alır:

  • Son 6 ay
  • Son 12 ay
  • Son 24 ay

Şimdi, ilginç olan şey, Upwork’ün Başarı Puanınız olarak üçünden *en iyi* puanı almasıdır.

Bu biraz mantık dışı gelebilir, ancak birkaç ay boyunca özellikle yüksek bir JSS’niz varsa, lehinize çalışabilir.

Başarı Puanımı nasıl yükseltebilirim?

Kendi Başarı Puanınızı elde ettiğinizde, göreviniz bunu mümkün olan en yüksek seviyede tutmak olacaktır.

JSS %100 oranımı ilk kez ‘kaybettiğimi’ ve dünyamın parçalanmakta olduğunu düşündüğümü hatırlıyorum. Ne yapmıştım? Upwork’te tekrar iş bulabilecek miyim?

Bunun için çok fazla endişelenme. %95’in altında olmadığı sürece, her zamanki gibi iş bulabileceksiniz. Ancak, gerçekten endişe verici olmaya başlarsa (yaklaşık %90-94), gerçekten onu artırmak için aktif olarak çalışmaya başlamalısınız.

İşte Başarı Puanınızı artırmanın tüm olası yolları:

  • Sözleşmelerinizi dikkatli seçin. Düzgün bir şekilde gerçekleştiremeyeceğiniz şeylere başvurmaktan daha kötü bir şey yoktur. Her zaman sıkıntılar (ve yol boyunca kötü eleştiriler) anlamına gelir.
  • Kötü müşterilerle çalışmayın. Bu kulağa bariz geliyor ama çoğu zaman açgözlülük ve paranın çekiciliği, belirli müşterilerle ilgili içsel duygularınızı görmezden gelmenize neden olur. Doğru müşterileri seçmezseniz, gerçek bir kabusa dönüşebilir.
  • Sözleşmelerinizi kapatın. Aktif sözleşmeleriniz tamamlandığında bunları kapatın ve bir inceleme isteyin. Sonsuza kadar durmasına izin vermeyin.
  • Özel yorumlar önemlidir. Müşterinizden bir inceleme talep ederken, ondan iki tür inceleme yapmasının isteneceğini ve Upwork’te serbest çalışan olarak başarılı olmak için *ikisine de* ihtiyacınız olduğunu söyleyin.
  • Satış hizmetleri. Geçmişteki müşterilerden daha fazla sözleşme ve daha fazla iş almayı başarırsanız, JSS’nizi önemli ölçüde artıracaktır. Upwork, uzun süreli çalışan serbest çalışanları sever.
  • Tutarlı kalın. Daha fazla çalışmaya aç olduğunuz için her şeye başvurmak cazip gelse bile, yapmayın. Profiliniz her yerde değil tutarlı kalmalı.

Çözüm

Upwork’ün Başarı Puanı, olağan inceleme sisteminizin ötesine geçen ilginç bir ölçümdür. Yaptığınız işte iyiyseniz, %100 civarında yörüngede dönersiniz ve %90 civarında yörüngede olacak çok da iyi olmayan diğer serbest çalışanları ezersiniz.

Bu metriğin yalnızca süslü bir metrik kullanmak için kullanılmadığını unutmayın. ‘İyi uygulamalar’ fikriyle sıkı bir şekilde ilişkilidir. Zaman geçtikçe Upwork’te serbest meslek sahibi olma konusunda daha iyi olacaksınız ve bu size doğal görünecek.

Hangi işlere başvurmamanız ve hangi müşterilerle çalışmamanız gerektiğini anında bileceksiniz.

Hey freelancer! Aramıza katılmaya hazır mısın?

Upwork ve Fiverr ile $3M+ kazanan 600+ freelancer ile birlikte düzenli gelir kazanmanın yollarını, seninle aynı işi yapanlardan taktiklerini öğren. Şirketleşme, iletişim, markalaşma ve ürünleştirme gibi konulardaki canlı yayınlara dahil ol.