Upwork JSS (Başarı Puanı) Nedir? Nasıl yükseltirim?

Upwork JSS (Başarı Puanı) Nedir? Nasıl yükseltirim?

Upwork’e ilk kez kaydolduğunuzda, inceleme sisteminin Fiverr veya Freelancer.com gibi diğer serbest çalışma platformlarıyla aynı şekilde çalıştığını düşünebilirsiniz.

Bir dereceye kadar doğru olsa da (Upwork’ün düzenli bir inceleme sistemi vardır), aynı zamanda ‘Başarı Puanı’ adı verilen bir ‘meta-metrik’ vardır. Bu metrik o kadar önemlidir ki, Upwork’ün algoritması tarafından ‘En Çok Oy Alan’ statüsüne uygun olup olmadığınıza karar vermek için kullanılır.

Toplulukta konuştuğumuz içeriklere bakmak istersen buraya tıklayabilirsin.

JSS nedir?

Upwork’ün kendi terimleriyle, Başarı Puanı müşteri memnuniyetinin bir ölçüsüdür. Herkese açık olarak görüntülenen bir yüzdedir. Görüntüde, %100’e ne kadar yakınsanız, geçmiş müşterileriniz genel olarak o kadar memnun olmuştur.

Bu ölçümü biraz gereksiz bulabilir ve hatta ilk etapta neden var olduğunu merak edebilirsiniz.

Mesele şu ki, düzenli incelemeler bir sözleşmenin sonunda müşterinin memnuniyetini değerlendirmek için faydalı olsa da Upwork, örtülü memnuniyet sinyallerini kavramanın yeterli olmadığını düşündü.

Örneğin, bir müşterinin bir grafik tasarım işi için size 5 yıldız bıraktığını düşünelim. Şimdi, bir daha grafik tasarım işi için birine ihtiyaç duyduğunda, sizi işe almıyor, başka birini bulmaya çalıştığını da düşünelim.

Bu onun geçmiş tatmini hakkında ne söylerdi? Tahmin edebilirsin.

Başarı Puanı nasıl hesaplanır?

Upwork, JSS’nin tipik inceleme sisteminizden daha rafine olmasını istediğinden, anlamlı faktörleri dikkate alacak daha rafine bir hesaplama yöntemi oluşturmaları gerekiyordu.

Başarı Puanının nasıl hesaplandığını kesin olarak bilmenin bir yolu yok. Ancak, bu faktörlerin önemli olduğunu biliyoruz:

Bu, Başarı Puanının yalnızca bir inceleme metriğinden daha fazlası olduğunu gerçekten gösterir. Platformda serbest çalışan olarak ne kadar başarılı olduğunuza dair gerçekten kapsamlı bir genel bakış.

Tecrübelerime göre, bu gösterge oldukça doğru. Gerçekten çalışkan ve vicdanlıysanız, asla %95’in altına inmez. Ancak, hoşgörülü ve pasif olmaya başlarsanız, %90’ın altına düşme riski vardır. Bu makalede Başarı Puanınızı %90’ın üzerinde tutmanın neden önemli olduğunu tartıştım.

Başarı Puanımı nasıl alabilirim?

Henüz kendi Başarı Puanınız yoksa panik yapmayın. Bu normal.

Upwork’e kaydolduğunuzda, başlangıçta bir Başarı Puanınız olmaz. Bu oldukça tarafsız bir şeydir çünkü JSS’nizin ne iyi ne de kötü olduğu anlamına gelir. Ancak, ilgilenen müşteriler size neden sahip olmadığınızı sorabilir.

Bunu elde etmek için 5 ila 8 proje tamamlamanız gerekiyor. Upwork, projelerin ne kadar önemli olduğuna (ve sizi ne kadar yaptıklarına) bağlı olarak değişebileceğini söylüyor.

Tüm sözleşmeleri aynı müşteriden almak da onu kesmez. Başarı Puanına hak kazanmak için *en az* 3 farklı müşteriyle çalışmış olmanız gerekir. Bu nedenle, bir müşteri size karşı özellikle cömert olsa bile, bu müşteriye tek başına bağlı kalmamalı ve daha fazla müşteri aramaya başlamamalısınız.

Kendi Başarı Puanınıza hak kazanmak için son koşul, tüm bu sözleşmelerin son 24 ay içinde tamamlanmış olmasıdır. Daha yeni başladığın için bu senin için sorun değil.

Başarı Puanı ne sıklıkla güncellenir?

Başarı Puanınız 2 haftada bir güncellenecektir. Bu iyi bir şey çünkü biraz azalması durumunda size hızla iyileştirme yeteneği veriyor. 1 ay gibi bir şey olsaydı, tam bir ay boyunca boktan bir Başarı Puanına takılıp kalacağınız anlamına gelir – ve bu çok fazla sorun anlamına gelebilir.

Güncelleme, üç farklı dönemi dikkate alır:

  • Son 6 ay
  • Son 12 ay
  • Son 24 ay

Şimdi, ilginç olan şey, Upwork’ün Başarı Puanınız olarak üçünden *en iyi* puanı almasıdır.

Bu biraz mantık dışı gelebilir, ancak birkaç ay boyunca özellikle yüksek bir JSS’niz varsa, lehinize çalışabilir.

Başarı Puanımı nasıl yükseltebilirim?

Kendi Başarı Puanınızı elde ettiğinizde, göreviniz bunu mümkün olan en yüksek seviyede tutmak olacaktır.

JSS %100 oranımı ilk kez ‘kaybettiğimi’ ve dünyamın parçalanmakta olduğunu düşündüğümü hatırlıyorum. Ne yapmıştım? Upwork’te tekrar iş bulabilecek miyim?

Bunun için çok fazla endişelenme. %95’in altında olmadığı sürece, her zamanki gibi iş bulabileceksiniz. Ancak, gerçekten endişe verici olmaya başlarsa (yaklaşık %90-94), gerçekten onu artırmak için aktif olarak çalışmaya başlamalısınız.

İşte Başarı Puanınızı artırmanın tüm olası yolları:

  • Sözleşmelerinizi dikkatli seçin. Düzgün bir şekilde gerçekleştiremeyeceğiniz şeylere başvurmaktan daha kötü bir şey yoktur. Her zaman sıkıntılar (ve yol boyunca kötü eleştiriler) anlamına gelir.
  • Kötü müşterilerle çalışmayın. Bu kulağa bariz geliyor ama çoğu zaman açgözlülük ve paranın çekiciliği, belirli müşterilerle ilgili içsel duygularınızı görmezden gelmenize neden olur. Doğru müşterileri seçmezseniz, gerçek bir kabusa dönüşebilir.
  • Sözleşmelerinizi kapatın. Aktif sözleşmeleriniz tamamlandığında bunları kapatın ve bir inceleme isteyin. Sonsuza kadar durmasına izin vermeyin.
  • Özel yorumlar önemlidir. Müşterinizden bir inceleme talep ederken, ondan iki tür inceleme yapmasının isteneceğini ve Upwork’te serbest çalışan olarak başarılı olmak için *ikisine de* ihtiyacınız olduğunu söyleyin.
  • Satış hizmetleri. Geçmişteki müşterilerden daha fazla sözleşme ve daha fazla iş almayı başarırsanız, JSS’nizi önemli ölçüde artıracaktır. Upwork, uzun süreli çalışan serbest çalışanları sever.
  • Tutarlı kalın. Daha fazla çalışmaya aç olduğunuz için her şeye başvurmak cazip gelse bile, yapmayın. Profiliniz her yerde değil tutarlı kalmalı.

Çözüm

Upwork’ün Başarı Puanı, olağan inceleme sisteminizin ötesine geçen ilginç bir ölçümdür. Yaptığınız işte iyiyseniz, %100 civarında yörüngede dönersiniz ve %90 civarında yörüngede olacak çok da iyi olmayan diğer serbest çalışanları ezersiniz.

Bu metriğin yalnızca süslü bir metrik kullanmak için kullanılmadığını unutmayın. ‘İyi uygulamalar’ fikriyle sıkı bir şekilde ilişkilidir. Zaman geçtikçe Upwork’te serbest meslek sahibi olma konusunda daha iyi olacaksınız ve bu size doğal görünecek.

Hangi işlere başvurmamanız ve hangi müşterilerle çalışmamanız gerektiğini anında bileceksiniz.

Bu Konuda Toplulukta Sık Sorulan Sorular

Cevap vermeyen müşteriyle sözleme nasıl kapatılmalı?

JSS puanim 98>92'a dustu. Ama bu bana ders oldu. Unresponsive client'a "contractı kapatalım mı" demeyecekmişiz. Bu da burada ibreti alem olarak dursun. Ya anladığım kadarıyla gereken uyarıları, "sizden haber bekliyorum"ları yapmak gerek ama "contractı kapatalım" dememek gerek. Çünkü zaten o işi 14 günün sonunda Upwork otomatik yapıyor. Yani aslında unresponsive durumuna düşen müşteri nedeniyle freelancer mağdur edilmemiş oluyor. Ama sözleşme iptal etmek, Upwork nezdinde "bu işte bir sorun var" anlamına geliyor ve JSS'ni düşürüyor.

Yorumlar JSS etkiliyor mu?

Feedback verilmemiş işler olumsuz etkileniyordu önceden şimdi onun etkisi olmuyor, yorumun etkisi yok jss de yıldız ve private feedback etkili sadece. (İlayda)

JSS hesaplamasindaki hareketli ortalama nedir?

Her hesaplamada önceki 6 ayın "ağırlıklı" ortalaması alınıyor. Yani bir ay yüksek ücretli ve düşük JSS bir iş kapatıldıysa 6 ay boyunce etkiliyor. Bu iş 6 ay sonunda hesaplamadan çıktığında puan birden yukarı zıplayabiliyor. (Zekeriya)

JSS ne zaman açılır?

Bu şu demek oluyor ki; 2 işten sonra JSS hesaplanması olmuyor. 4 farklı projenin 2 farklı müşteri tarafından olması gerekiyor. Ayrıca düşük puanları ilk JSS de hesaplamadıkları için eğer o ilk 2 müşteriden biri düşük puan verirse yine JSS hesaplanmıyor. (Cenk)

Düşük puan veren müşteri feedback'ini değiştirse JSS nasıl etkilenir?

Enteresan bir olay jss 94 ten 100 e çıktı tekrar. Şu bana düşük puan veren adama tekrar iş yapıp çok kısa sürede teslim etmiştim eski feedbackini de değiştirmişti direkt eski kötü private feedbackini hesaptan çıkartmışlar gibi. My statsta hala 94 görünüyor bu arada.

Aynı müşteri ile farklı kontratlar yapılınca JSS etkileniyor mu?

Evet yükseliyor. Tabi privatede ne vermişse o etkiler. (Muhammed)

JSS %94 olarak açıldı. İyi mi?

90'in altına düşme. Hızını biraz azalt. Müşterielrde daha seçici ol. Çok problemli durum yok. 90'in altı problemli. (Zekeriya)

Saatlik iş yaptığımız müşteri hiçbir şey demeden odadan ayrıldı ve JSS düştü. Önerisi olan var mıdır?

Kesinlikle tek işte bu kadar düşebiliyor bizzat ben yaşadım. bunda işin büyüklüğü çok etkili. bu aynı olay aralık sonu başıma geldi. 94'ten 84'e geriledim. iş 15 dolarlıktı. müşteri iptal etti çekti gitti. supporta yazdım bişey yapamıyorlar. ben öylece kalakaldım. çok adaletsiz bi durum. isterseniz supporta yazın. ben iş kapandıktan bikaç hafta sonra yazdım. belki sizde etkisi olur. yeni işlere başvurup iyi 5 yıldız almaya bakın derim. upworkün bu huyunu hiç sevmiyorum. (Muhammed)

Profildeki işlerin hepsi 5 yıldızken JSS kötü açılabilir mi?

Keşke düşündüğümüz gibi olsa bazı şeyler. O kadar saçma örneklere denk geldik ki artık gına geldi.  Örneğin bir arkadaşın profli full 5 yıldızdı senin gibi hepsi çok memnun kaldı demişti. Fakat 63 jss ile açılmıştı.

Bu durumun nedeni gizli geri bildirim. Müşteri yapılan iş hakkında sadece Upwork'un algoritmasını göreceği şekilde geri bildirim veriyor ve JSS'i en çok bu etkiliyor.

Supportla görüşmeniz hiçbirşeyi değiştirmez. JSS 2 haftada bir güncellenir ve skorlar değişir. Açık kalan kontratlar etkilemez çünkü sonuçlanmamış bir işin iyi veya kötü olması belli değildir. Kapanmış 4 işiniz olduğu için herhangi gizli feedback çok keskin şekilde kendini belli ediyor. Sanırım son kapanan işinizdeki müşteriniz size private feedback'te düşük puan vermiş ondan JSS'niz düştü. Size tavsiyem açık kalan kontratlarınızı müşterinizle konuşup kapatmasını rica edebilirsiniz. bi sonraki güncellemede yenilenir. Muhammed

JSS telafi edilebilir mi?

Kapattığın kontratın büyüklüğü JSS'yi ciddi etkiliyor. 100 dolarlık bir işte düşük puan almak telafi edilebilir ancak büyük ödemeli bir kontratı geçmek zor olacaktır. (SirGawain)

JSS gelince Rising Talent gitti nedeni nedir?

JSS varsa rising talent gidiyor. (Ömer)

Yorum yapmayı/puan vermeyi unutan müşteriler JSS'yi etkiler mi?

Ne iyi ne kötü etkiler nötr. (Onurkan)

Refund JSS etkiler mi?

Full refund verilse bile, müşterinin yorumu pozitif değilse JSS hesabına katılacaktır.

Top rated olduktan sonra JSS %90 altına düştü ne yapmalıyım?

Kötü haberi ben vereyim. Malesef düşecek. Top rated etiketi için JSS'nin %90 ve üzeri olması gerekiyor. 2 hafta sonra JSS'ni %90 üzerine çekemezsen tekrar top rated olman en az 3 ay. Tüm kriterleri sağlaman gerekiyor. Oğuz

Kolay Almak için JSS kaç olmalı?

90 üzeri tutmakta fayda var diyebiliriz ama illaki olmak zorunda değil. Ufak bi empati yaparsak; sen işveren olsan, işi iş başarı oranı yüksek olana mı işi vermeyi düşünürsün yoksa düşük olana mı ? Sorunun cevabı burada bence. Bir de jss 90 üzeri olduğunda işverenin freelancer arama filtreleme sistemindeki iş başarı yüzdesine göre arama seçeneklerinin hepsinde görünür oluyorsun. %80 üzeri %90 üzeri ve tamamı diye üç seçenek sunuluyor işverene Fatih

%56 JSS ile iş alabilmem için ne gibi adımlar atmam gerek?

Yüksek bütçeli işler JSS'i daha çok besliyor, 2 haftada hesaplanıyor derken eski JSS etkisi tamamen geçmiyor. Sadece JSS 2 haftada bir biraz daha değişkenlik gösteriyor, yani kapsamı sadece son iki hafta değil. Son 6 ay 12 ay ve 24 ay olarak hesaplanıyor. Long-term cliente gelince, JSS üzerinde daha çok etkili dediğim gibi. JSS oran ve dilimlerinin tam olarak nasıl hesaplandığı Upwork tarafından açıklanmıyor. Burada tahmini ve genel geçer özelliklerden bahsediyoruz. Genel kalıp olarak bu şekilde. Nedenden çok nasıl çözebileceğini açıklamak için bahsediyorum, bu yüzden ücret ne olursa olsun direkt ne kadar fazla iş yaparsan (başarılı bir şekilde) o kadar yapmalısın JSS nin tekrar hesaplanması için (İlayda)

"In progress"te olan bir iş JSS'ye olumlu etki yapar mı?

JSS e etki etmesi için contractin kapatılması lazım, feedbaçki orada veriyor çünkü. No feedback given biraz muamma... olumsuz gibi etkiliyor da deniliyor etki etmiyor da deniliyor.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.