2 min read

Upwork’te doğru müşteri nasıl seçilir?

Upwork’te doğru müşteri nasıl seçilir?
Photo by Rens D / Unsplash

Gelin sizinle hangi işe başvurmalı konusunda bir çalışma yapalım. Öncelikle arama sonuçlarını düzgün kullanmak gerekiyor. Direkt işlere bakmamak gerekiyor. Öncelikle filtre tarafına girmek gerekiyor. Bu filtre tarafında kullandığım en önemli filtre “payment verified” bu şu demek; bu arkadaşın kredi kartı sisteme tanımlı ve kartında limit var. Bu neden önemli çünkü sizinle çalışacağı projede bir sistem var upworkte. Örneğin 300 dolarlık bir iş aldınız bu işe başladığınızda upwork bu parayı kişiden çekip sisteme koyuyor ve siz işi tamamladığınızda upwork size ödemeyi yapıyor. Eğer payment verified değil ise parayı alıp alamayacağınızın garantisi yok ama payment verified ise işi yaptığınız sürece parayı her türlü alıyorsunuz. Seviyenize göre değişir ama saatlik ücreti artıracaksanız “expert” tarafı ile başlamanız gerekiyor.

Client history tarafına çok girmiyorum any client history diyorum ama eğer alanınızda çok çok fazla iş varsa 10+ diyebilirsiniz.

Number of proposals kısmı çok önemli. En fazla 10 başvuru olmasını istiyorum çünkü 10 taneden fazla başvuru varsa başvurunuz çok fazla öne çıkmıyor.

Budget kısmına ise dokunmuyorum.

Son olarak kategori ve lokasyon seçeneklerine geliyorum. Burada kategori çok önemli çünkü çok alakasız yerlerden ilanlar gelebiliyor. Lokasyon ise çok önemli değil,istersem ülke seçebiliyorum fakat genelde çok kötü ülkelerden gelmiyor.

Çalışılması gereken ve kaçılması gereken müşteriler var. İş ilanlarına başvurmadan önce ilanı veren firmanın önceki iş alımlarına bakıyorum çok düşük ücretli işler ise çok başvurmuyorum çünkü düşük ücretli çalışan bir nevi köle arıyor oluyorlar. Varsayalım ki ben işin detayına baktım ve ben bunu gerçekte olsa 300-400 dolara yaparım ama ilk işim olacağı için bir şekilde bu işi almak istiyorum. Sakın ücreti düşürmeyin 100 dolarlık bir işi 90 dolara yaparım demeyin çünkü bu kendinize güvenmediğiniz anlamına geliyor. Direkt submit a proposal deyin, freelancer olarak başvurun. Zaten çok büyük bir iş olmayacağı için 100 dolarlık bir işe 150 dolarlık bir iş diyorum ve ne kadar sürede teslim edeceğimi seçiyorum ve cover letter kısmına ise açıklamayı okuduğunuzu varsayarak burada “ben şu şekilde yaparım şu formülleri kullanırım.” şeklinde başvuru yapıyorsunuz. Onaylanma ihtimali müşteri görürse çok yüksek. Genelde puana bakiyorum yüzde kaçlık kısmı işe almış ona bakıyorum, ne kadar para harcamış pek önemli değil ama saatlik ücretlere bakıyorum ama ilk işe göre 30 dolarlık bir işi almayı çok beklememek gerekiyor, aldığı yorumlara bakıyorum eğer düşük yorum bir tane ise olabilir diyorum fakat birden fazla kötü yorum varsa evet müşteri kötü olabilir diyorum,hiçbir şekilde bütçeyi düşürmüyorum. İşinizin uzmanısınız, bu işi düzgün bir şekilde satıyorsunuz ve eğer kafanızda 80 değil 120 var ise diyorsunuz ki benim işim 120 dolar 150 dolar ama 500 dolar yazmayın kimse 120 dolarlık bir işe 500 dolar ödemez. İçerikleri okuyun ve sonrasında başvurun.