Upwork'te Saatlik Sözleşmeler (Hourly Contract)

Upwork'te Saatlik Sözleşmeler (Hourly Contract)

Saatlik Ücreti Artırma Felsefesi

Upwork’e uzun dönemli bakıyorum yani ilk başta gireyim 5 dolarlık işimi alayım şeklinde değil ben uzun dönemde Upwork’ten nasıl güzel ve rahat para kazanırım buna bakıyorum. O yüzden benim bir stratejim var bu strateji; upworkten alacağım ilk iş 5-10 dolarlık bir iş olmamalı. Bana göre sabit ücretli bir iş ile başlamak her zaman daha karlı. Örneğin minimum 50 dolarlık bir iş ile başlayabilirsin ama ben 200 dolarlık bir iş ile başlamıştım. Sabit işte fixed dediğim yani kapsamı,ücreti belli işte insanlar senin ne kadar çalıştığını bilmiyorlar.

Sen istersen 1 hafta çalış istersen 2 hafta çalış ama ücret sabit 200 dolar ya da 300 dolar. O işi teslim ettikten sonra 300-400 dolarlık sabit işlere bakman gerekiyor. Bu şekilde ikinci işini aldığında ve onu da düzgün bir şekilde teslim ettiğinde gözün biraz daha yükseklerde olsun 600 dolarlık 700 dolarlık işler. Bu işi de alabilirsen ki önüne 5 dolarlık 10 dolarlık çok fazla iş çıkabilir ama önemli olan uzun vadeli kazanmak kısa vadede çok para kazanmak değil bu yüzden bunları bir miktar es geçebilirsen ve yüksek meblağlı 3. veya 4. işini alabilirsen örneğin 600 dolarlık 700 dolarlık benim 3. işim 1000 dolarlıktı.

Düşünsene profilinde hiçbir iş yok ve sen 10 dolarlık bir işe başvuruyorsun saatlik. Adam seni çok seviyor ve haftanın 40 saati seninle çalışmaya başlıyor. Çok düşük yani 400 dolarlık bir gelirin olacak ve hiç yeni iş alamayacaksın çünkü zamanının tamamı doldu. Önce 200 dolar,400 dolar sonra 600 dolarlık iş aldığında bu kez saati 10 dolar değil 20 veya 25 dolar diyebileceksin çünkü zaten kazandığın 1000 dolardan fazla para var artı profilinde 3 tane çok güzel yorumun var ve bunlar sabit ücretli kim ne kadar çalıştığını bilemiyor.

O yüzden 20 veya 25 dolarlık bir iş ile başladığında bu sefer haftalık 400 dolar değil 800 veya 1000 dolarlık bir saatlik ücretle çalışıyorsun bu sefer de aylık 3000-4000 dolarlık bir gelirin oluyor. TL ile çarptığında çok büyük bir rakam olduğunu sende göreceksin. Belki internete baksak genel bir strateji olabilir ama benim kendimin de uyguladığı bir strateji bu.

O yüzden ilk başta lütfen 5-10 dolarlık işlerle başlama. Sabit ücretli işlerle ilerlemeye çalış. Belli bir meblağı kazandıktan sonra hak ettiğini düşündüğün saatlik ücreti profiline yaz ve o saatlik ücretlere bakmaya çalış. Eğer İstanbulda oturuyorsan ilk baştaki fixed ücretler minibüs ondan sonraki saatlik ücretler metrobüs. Saatlik ücretlerle zamanını doldurduğunda bu sefer saatlik ücretini daha fazla yükseltemeyeceğin için bu sefer yine sabit ücretli işler almaya çalışacaksın. Mesela aylık sabit gelen bir iş,burada da sen çalışma verimini artırıp 100 ya da 10 saat çalışmayacaksın da 5 saat çalışarak aynı parayı kazanmaya başlayacaksın. Buna da ben uçak diyorum genellikle. Başta minibüse bineceksin sonra metrobüse bineceksin ondan sonra uçağa bineceksin şeklinde. Biraz daha uzun dönemli bakıp Upwork tarafında eğer uzun dönemli ve güzel para kazanmak istiyorsan benim bulduğum en güzel ve mantıklı yol bu.

Saatlik Ücreti Arttırma Pratiği

Benim ilk işim 200 dolarlık bir işti ve yaptığım ek geliştirmelerle birlikte 400 dolara kadar çıktı. Daha sonra gittikçe saatlik ücreti arttırmaya başladım. En son aldığım sanit iş 1800$. Bu işlerden sonra saatini yükseltmeye gidiyorsun. Önemli olan sabitler değil, sabitlerden sonra kendini saatlik olarak nasıl konumladığın. Paraya ihtiyacınız olsa bile çok hızlı bir şekilde zamanı doldurmamak gerekiyor. Ben 75$ üzerine geçtiğimde çok da iş alamadım. Siz de böyle iş aldıkça yukarı çekebilir ve iş alımınız yavaşlarsa biraz daha aşağı çekebilirsiniz. Benim de yolculuğum bu şekilde oldu.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.