Mukemmel profil fotografini bilimsel olarak nasil belirledim?

Mukemmel profil fotografini bilimsel olarak nasil belirledim?

Bu Photofeeler beni çok şaşırtıyor. Ağzım kulaklarıma varacak şekilde ve dişlerimi göstererek gülümsediğim, buna da oy atmazlar diye attığım fotoğrafı tavan yaptırdılar. Normal, bence bu iyi dediğim fotoğraflar da hep orta seviyede kalıyor. Baya göz yokmuş bende diyebilir miyim:)

Profil fotoğraf etkisi önemli diye, bir çok fotoğrafı koydum bu platforma. Gözlük takıp gülümsüyorsam, seviliyorum ve güven veriyorum, aşağıdaki sonuçlardan ben bunu anladım.

Çeşitli fotoğrafları koyup testini gerçekleştirdikten sonra sonuçları en yüksekten en düşüğe doğru sıralattırdım.

Daha cok Upwork bazlı düşündüğüm için, daha sonra daire içine aldığı ebatlara göre koyunca, Upwork'de fotoğraf çok daha küçülüyor. Mesela bu listede paylaştığım ikinci fotoğraf bu platformda da kullanmış olduğum bu fotoğrafı, Upwork'e yüklediğimde sonuç daire içinde sadece kafa olarak kalıyor ve ben de sanki sadece dişlerimi çekmişim izlenimi yaratıyor.

Birinci fotoğraftan sonra Upwork'de daire gelince nasıl olacak diye baktım, sonra öylesine boyadım, bir de böyle ekleyip test ettirdim. Her ikisi de düşük puan, ve ikinci attığıma da 'efekt olmasa daha iyi' deseler bile diğerinden 2 şer puan daha fazla aldı.

Upwork'un support sayfasinda onerdigi profil fotoğraflari:

137 vote olarak oylanmış ikinci fotoğrafı kullanmaya karar verdim. Bunun üzerine bu fotoğrafı Upwork üzerinde görüneceği şekilde crop ederek farklı şekillerde test ettim. Bir kaç günün ardından tahmin ettiğimiz gibi ikinci resim arka planda kaldırıldığında daha çok beğeni alacağını  doğruladılar.  En yuksek puani alana gore sıraladığımda, diğer fotoğrafı burun farkı ile geçiyor.

Burada Photofeeler'da arka planı kaldırıp efect koyduğumuzda, crop yapıp etrafını kestiğimizde, 1 -2 puan az veriyorlar, bunu oradaki yorumlarda görüyoruz. Genel olarak efekt olmadan koymanı tercih ederdik diyorlar. Fakat benim amacım Upwork üzerinde görüleceği şekli test etmek olduğundan bu yorumları kenara atıp, sonuclara da bir puan ekliyorum kendimce.

Şimdi de bu son fotoğraf üzerinden nasıl bir yol izlediğimin özetini sizlerle paylaşmak isterim.

Belirttiğim gibi ana paylaştığımız fotoğraf kesilmemiş tam olduğunda sonuç çok farklı. Asıl son hali yani upworkde profil haline gelmiş olduğunda ki notlanması cok farklı oluyor. Bunu anlamak için Aynı fotoğrafı farklı şekillerde test ettiriyorum.

Bunu yapmak için paylaştığım PSD dosyasını kullanın lütfen.

Bu dosyada daire içinde nasıl gözüküyor ise resim, Upworke yüklediğinizde de aynı şekilde gözükecek, ona göre ayarlandı.

Paylaşacağınız fotoğrafı daire olan layerın altına atıp , dairenin içine Upwork'de gözükeceği şekilde büyüterek veya küçülterek yerleştiriyoruz.

  • İlk olarak daireyi kaldırıp o halini test ediyoruz.
  • Mümkünse bu fotoğrafın arkaplanını kaldırıp, sabit bir renk seçiyoruz. Bu halini de yükleyip test ediyoruz. Arka plani kaldirmak icin https://remove.bg/ veya https://pfpmaker.com/ sitelerine goz atabilirsiniz.
  • Sonra bir de daire ile  nasıl sonuç alırım diye test ediyoruz. Sonuçlar bize genel anlamda bir bilgi veriyor

Aşağıda Bahsettiğim fotoğrafın örneklerini görebilirsiniz. Deneyimlediklerime göre ilk 10 oydan sonra ortalama bir aşağı bir yukarı inebiliyor fotoğraf sonuçları.

En keskin sonuçlar  yüksek oylamalarda elde ediliyor. Ne kadar çok başka fotoğraflara oy verirseniz o kadar çok geri dönüş alıyorsunuz. Bu açıdan bu testin biraz süreç alacağını da düşünerek başlamamız gerekiyor.  Tabi ödemeli tarifeleri seçerseniz işleminiz hızlanır.

Bu aşamadan sonra Upwork'e psd dosyasındaki halini JPG olarak kaydedip yüklüyoruz verim aldığımız fotoğrafı.

Buradaki tek kafamda kalan sorun, müşteri tarafından yukarıdaki şekilde gözüküyor fotoğrafımız. Yani Photofeeler da olduğundan epeyce küçük halini görüyorlar. Bu kadar küçük halini Photofeeler da test etmeye çalışırsanız da en düşük notu alıp, yorum kısmına herkesten 'fotograf çok küçük' notunu alırsınız. Bu anlamda buradan bir sonuç çıkaramıyoruz  

Bu kadar küçüldüğünde aynı etkiyi yaratır mı bunu anca zamanla deneyerek ve test ederek anlayabiliriz.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.