En Çok Talep Gören Freelancer Meslekleri Nedir?

En Çok Talep Gören Freelancer Meslekleri Nedir?

ABD'de 53 milyon Freelancer çalışan var ve sayı artmaya devam ediyor. Birleşik Krallık'ta 1,4 milyon İngiliz, tüm sektörlerde serbest olarak çalışıyor. Ve Avrupa'daki toplam yetişkin işgücünün yaklaşık %7'si yani 11 milyon kişi şu anda Freelancer olarak çalışıyor.

Freelancer platformlarının ekonomisinde geçimini sağlayan pek çok Freelancer çalışan profesyonelle birlikte, serbest meslek becerileri için çok yüksek bir talep var. Peki en çok rehavet gören Freelancer meslekleri hangisi ve hangi meslek ortalama olarak ne kadar kazandırıyor?

İşte bu gibi sorularınızın tüm cevaplarını Birlikte İhracat ile bugün öğrenebileceksiniz. İşte sizin için hazırladığımız “En Çok Talep Gören 29 Freelancer Mesleği” içeriğimiz sizlerle!


İş Danışmanı (Business Consultant)

Ortalama saatlik maaş:  100 $ (73.08 £)

İş danışmanları, bir kuruluşun genel performansını ve üretkenliğini geliştirmek için yöntemler ve teknikler önermek için müşterilerle birlikte çalışır. Bunu, şirketin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak sorunları belirleme ve çözümler sunma sürecini analiz ederek yaparlar. Serbest çalışma, yıllar içinde giderek daha popüler hale geldi. Gerçekten de 2019'da  yalnızca ABD'de 57 milyon kişi  serbest iş yapıyordu. Şirketler her zaman, iş hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilecek yetenekleri dış kaynaklardan sağlamaya çalışırlar. Tek yapmanız gereken kendinizi ortaya koymak,  güçlü bir kişisel marka oluşturmak ve kazanmaya başlamak için doğru fırsatları bulmak.

Hukuk Hizmetleri Uzmanı

Ortalama saatlik maaş:  95 $ (69,43 £)

Kapsamlı bir yasal deneyiminiz varsa ancak artık uzun saatler geçiremiyorsanız, neden kendi başınıza harekete geçmiyorsunuz? İnsanlar her zaman şirketler, ceza hukuku, mülkiyet ve aile hukuku gibi alanlarda uzman hukuk hizmetleri aramaktadır. Bu gibi hizmetleri sağlamak için Freelancer olarak Hukuk Hizmetleri sağlayabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Kameraman

Ortalama saatlik maaş:  75 $ (54,81 £)

Serbest çalışan bir kameraman, canlı video içeriği yakalar ve belirli projeler için görüntüleri düzenler. Bu rolde kısa kliplere, belgesellere, canlı etkinliklere veya eğitim videolarına odaklanabilirsiniz.

Web geliştiricisi

Ortalama saatlik maaş: 60 $ (43,85 £)

Web siteleri oluşturma ve  kodlama konusunda kalifiyeyseniz, iş başında olabilirsiniz! Herkes bir web sayfası ister, ancak bunu çözecek becerilere veya zamana sahip değiller. İşte burada uzmanlığınızla devreye girebilirsiniz. Bunu yaparken de iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

İnternet Güvenliği Uzmanı (Cyber Security)

Ortalama saatlik maaş: 55 $ (40,20 £)

Hem büyük şirketler hem de küçük işletmeler internet güvenliğine büyük önem vermeye başlıyor. Yetenekli bir  internet güvenliği uzmanıysanız, hizmetlerinizi serbest bırakarak bu kazançlı pazardan yararlanabilirsiniz.

SEO Uzmanı

Ortalama saatlik maaş:  50 $ (36,54 £)

Herkes Google ve diğer arama motorlarında yüksek bir sıralama elde etmek için rekabet ettiğinden, SEO uzmanları  genellikle serbest dünyada aranır  . Sürekli bir müşteri akışı elde etmek için önceki çalışmalarınızın kanıtlanmış bir siciline sahip olmanız gerekir.

Seslendirme Sanatçısı

Ortalama saatlik maaş:  49 $ (35,81 £)

Kendine özgü bir sesiniz varsa, ses sanatçısı olarak çalışabilirsiniz. Bu, reklamları, TV şovlarını, radyo prodüksiyonlarını, teknoloji şirketlerini  veya perakende mağazalarını içerebilir  . İş dünyası video reklamcılığa doğru ilerlerken, seslendirme sanatçılarına daha da fazla talep geliyor.

Metin Yazarı

Ortalama saatlik maaş:  47 $ (34,35 £)

Metin yazarları içerik pazarlamacılarından farklıdır. Bu serbest çalışanlar, web siteleri için yazılı içerik ve ürün ve hizmetler için açıklamalar üretme konusunda uzmanlaşmıştır. Oranlarınız, deneyim ve beceri seviyenize bağlı olacaktır.

E-ticaret Yöneticisi

Ortalama saatlik maaş:  46 $ (33,62 £)

Bir e-ticaret yöneticisi olarak, bir çevrimiçi sitenin tüm operasyonlarını denetlemeniz gerekecek. Buna sayfanın tasarımı, geliştirilmesi, içeriği ve pazarlaması dahildir. Birçok şirket uzak bir işgücüne geçtiğinden, bu, freelance olarak kolayca yapabileceğiniz bir iştir.

HR Uzmanı

Ortalama saatlik maaş: 46 $ (33,62 £)

Deneyimli bir işe alım uzmanıysanız ve tek kişilik bir gruba yayılmak istiyorsanız, kesinlikle yapabilirsiniz!  Ancak, başlamadan önce profesyonel kişilerden oluşan bir ağ oluşturmanız gerekmektedir. Bu nedenle bu alanda bağlantılarınız olduğundan emin olun.

İK danışmanı

Ortalama saatlik maaş: 45 $ (32,89 £)

İK danışmanları, eğitim konusunda işverenlere yardımcı olmak ve şirketin karşılaşabileceği yaygın işyeri sorunlarına rehberlik ve çözümler sağlamak için kurum içi İK ekipleriyle işbirliği yapar. Bir İK danışmanı olarak, birkaç farklı kuruluşla uzaktan veya yüz yüze çalışabilirsiniz.

Öğretmen

Ortalama saatlik maaş:  41 $ (29,97 £)

Öğretmeyi seviyor  ama okul işiyle gelen erken başlangıçlardan nefret ediyor musunuz? Bu durumda, öğrencilere okuldan sonra ek dersler veren veya çevrimiçi olarak öğrencilere koçluk yapan özel bir öğretmen olabilirsiniz. Elbette, seçtiğiniz konu alanında belirli niteliklere ve diplomalara sahip olmanız gerekecektir.

Çevirmen

Ortalama saatlik maaş:  31 $ (22.66 £)

Serbest pozisyonlar söz konusu olduğunda çevirmenlik popüler bir seçimdir. İki veya daha fazla dilde akıcı olduğunuz sürece  çevirmen olmak oldukça kolaydır. Bazı durumlarda, dil yeterlilik seviyenizi doğrulayan sertifikalar göstermeniz de gerekebilir.

Oyun geliştiricisi

Ortalama saatlik maaş: 31 $ (22.66 £)

Video oyunlarını seviyorsanız ve farklı kodlama dilleri hakkında sağlam bir bilgiye sahipseniz, oyun geliştiricisi olarak serbest kariyer yapabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu durumda, çok sayıda deneyime ve yeteneklerinizi gösteren bir çalışma portföyüne sahip olmanız gerekecektir.

Veri Analisti

Ortalama saatlik maaş: 29 $ (21,20 £)

Birçok işletme, kuruluş kararları vermek ve etkili stratejiler oluşturmak için verilere güvenir. Bu, veri analistlerine yöneldikleri zamandır. Esasen işiniz veri toplamak ve farklı veritabanlarına girmek ve aynı zamanda bu veri sistemlerini sürdürmek olacaktır.

Sosyal Medya Koordinatörü

Ortalama saatlik maaş:  25 $ (18.27 £)

Birçok işletme, Instagram'larını ve diğer sosyal medya kuruluşlarını devralmak için fazladan bir çift kalifiye ele ihtiyaç duyar. Bir sosyal medya gurusuysanız, bundan iyi bir gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Makale ve blog yazarı

Ortalama saatlik maaş:  25 $ (18.27 £)

Yetenekli bir yazarsanız   ve kendi işinizin patronu olmaktan hoşlanıyorsanız, neden  başkaları için yazmıyorsunuz  veya  bir blog açmıyorsunuz ?  Yazma fırsatları bulabileceğiniz birkaç  serbest web sitesi var.

CV yazarı

Ortalama saatlik maaş: 23 $ (16.82 £)

CV yazma, son on yılda giderek daha popüler bir iş haline geldi. Günümüzün rekabetçi iş piyasasında, iş arayanlar genellikle kendileri için özgeçmişlerini yazacak ve en iyi becerilerini öne çıkaracak deneyimli bir profesyonel ararlar. Serbest çalışan bir özgeçmiş yazarı olarak, kendiniz veya bir avuç başka  özgeçmiş yazma hizmeti için çalışabilirsiniz .

Grafik tasarımcı

Ortalama saatlik maaş:  23 $ (16.82 £)

Bir grafik tasarımcı olarak, baskı için web sayfaları, infografikler veya tasarımlar tasarlarsınız. Bir portföye sahip olmak, yeteneklerinizi potansiyel müşterilere etkili bir şekilde göstermenin anahtarıdır.

İllüstratör

Ortalama saatlik maaş: 21 $ (15,35 £)

Logolar, eskizler ve grafikler oluşturma becerileriniz varsa, serbest çalışan bir illüstratör olmak sizin için doğru yol olabilir. Kariyerinizde ilerledikçe, illüstrasyon başına 250 $'a (200 £) kadar ücret alabilirsiniz.

Transcriber

Ortalama saatlik maaş: 20 $ (14,62 £)

Bir yan koşuşturma arıyorsanız, bu sizin için mükemmel bir rol. Çalışmanız, herhangi bir alanda ses dosyalarının yazıya dökülmesini içerecek ve başarılı olmak için mükemmel dinleme ve yazma becerilerine sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

3D Modeller

Ortalama saatlik maaş:  19 $ (13,89 £)

3D modelleme konusunda eğitimli ve yetenekliyseniz, neden kendi işinizin patronu olmaya odaklanmıyorsunuz? Bu isteğe bağlı beceri, sanal gerçeklik, video oyunları, 3D baskı, pazarlama, TV ve sinema filmleri, bilimsel ve tıbbi görüntüleme, bilgisayar destekli tasarım ve üretim dahil olmak üzere birçok farklı endüstride gereklidir.

Pazarlama Danışmanı

Ortalama saatlik maaş:  19 $ (13,89 £)

Serbest pazarlama danışmanı olarak, e-posta kampanyalarından  sosyal medya promosyonlarına kadar birçok projede yer alabilirsiniz  . Kendiniz için sağlam bir isim oluşturduğunuzda, bir dizi projenin geldiğini göreceksiniz. Halkla ilişkilerde olduğu gibi, işinizi sergileyen etkileyici bir portföy oluşturmanız gerekecek.

Müşteri Hizmetleri Destek Görevlisi

Ortalama saatlik maaş: 18 $ (13,16 £)

Müşteri hizmetlerindeki serbest işleri   bulmak listedeki diğerleri kadar kolay değil, ancak fırsatlar hala çok fazla. Örneğin, uzak bir Apple teknik destek temsilcisi olarak işe alınabilirsin. Bu pozisyonda başarılı olmak için  iyi bir iletişimci olmanız  ve mükemmel kişilerarası becerilere sahip olmanız gerekir.

PR Danışmanı

Ortalama saatlik maaş:  17.50$ (12.79 £)

Birçok PR uzmanı serbest meslek sahibidir ve çeşitli kampanyalar ve projeler üstlenir. Bu rolü üstlenecek beceri ve deneyime sahip olduğunuzu göstermek için önceki deneyimler gerekli olacaktır. Freelancer çalışmaya başlamadan önce, önceki çalışmalarınızı gösteren güçlü bir çevrimiçi portföy oluşturmak iyi bir fikirdir.

Yönetim destek görevlisi

Ortalama saatlik maaş: 16 $ (11,69 £)

Bazı şirketler, işi yaptıkları sürece yönetici desteğinin nerede olduğunu umursamazlar. Başarılı olmak için, görevlerinizi evinizden iyi bir şekilde yönetebileceğinizi göstermek için bir ofis pozisyonunda önceki deneyime ihtiyacınız olacak.


Birlikte İhracatın sizler için hazırladığı “En Çok Talep Gören Freelancer Meslekleri” içeriğinden şimdilik bu kadar! Eğer buna benzer daha fazla bilgilendirici makaleler arıyorsanız, Birlikte İhracatın blog sayfasını ziyaret edebilir ve takipte kalabilirsiniz.


SSS

En Çok Hangi Freelancer Meslekler Rağbet Görüyor?

 • İş Danışmanı
 • Hukuk Hizmetleri Uzmanı
 • Kameraman
 • Web geliştiricisi
 • İnternet Güvenliği Uzmanı
 • SEO Uzmanı
 • Seslendirme Sanatçısı
 • E-ticaret Yöneticisi

Freelance Çalışmak İçin En İyi Alan Hangisidir?

 1. Web tasarımcısı veya web geliştiricisi
 2. Grafik tasarımcı.
 3. Öğretmen.
 4. Sanal asistan.
 5. Bağımsız yazar.
 6. Editör.
 7. Muhasebeci/finansal danışman.
 8. Sosyal Medya Uzmanı.

En Yüksek Ücretli Freelance İş Nedir? (H3)

En İyi/En Yüksek Ücretli Serbest İşler ve Kariyerler:

 1. Metin yazarı.
 2. Yazılım mühendisi/web geliştiricisi.
 3. Dijital pazarlama danışmanı.
 4. Sosyal medya Yöneticisi.
 5. SEO uzmanı.
 6. Medya alıcısı.
 7. Fotoğrafçı / kameraman.
 8. Web tasarımcısı.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.