Mülakatta ne hakkında tutkulu olduğunuzu nasıl anlatırsınız

Bu soru, işe alım uzmanları tarafından sorulan en popüler mülakat sorularından biridir. Özellikle aday daha önce hiç kişilik veya davranış mülakatına girmemişse, zor bir sorudur.

Bu soruyu başarılı bir şekilde yanıtlamak için başarılarınıza ve yapmayı sevdiğiniz şeylere odaklanmanız gerekir.

Aşağıdaki gerçek hayat örneklerini inceleyerek cevabınızı şekillendirebilirsiniz.


İnsanların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olma

İnsanların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olma konusunda tutkuluyum. Her zaman çalışkan biri oldum ve bu, kariyerimdeki başarımın büyük bir parçası oldu.

Ayrıca başkalarına yaptıkları işte nasıl başarılı olacaklarını öğretme konusunda da tutkuluyum. Birine bir şeyi nasıl yapacağını öğretebilmenin, onu nasıl yapacağını öğrenmenin en iyi yollarından biri olduğuna inanıyorum.

Bu tutkularımı bir şekilde birleştirebileceğim bir iş arıyorum - başkalarına yardım edebilmek ve bilgilerimi onlarla paylaşabilmek istiyorum.


İnsanlara yardım etme

İnsanlara yardım etme konusunda tutkuluyum. Psikoloji alanına her zaman ilgi duydum ve insanların farklı düşünme ve davranma biçimlerini öğrenmeyi seviyorum.

Bu işin en sevdiğim yanı, becerilerimi insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için kullanmama olanak sağlaması. Sadece ilaç ya da terapi dağıtmıyor olmamız hoşuma gidiyor; aynı zamanda iyileşmek için neye ihtiyaçları olduğunu bulmalarına da yardımcı oluyoruz.


Çevre ve onu nasıl iyileştirebileceğimiz

Çevre ve onu nasıl iyileştirebileceğimiz konusunda tutkuluyum. Hayatımızı daha kolay, daha temiz ve daha iyi hale getirmek için teknoloji ve bilimi nasıl kullanabileceğimizle her zaman ilgilendim, bu yüzden bunun benim için harika bir seçim olduğunu hissediyorum.

Bu tutkumu kariyerim boyunca çevre dostu uygulamaları işime dahil etmenin yollarını bularak sürdürdüm. Örneğin, mimarların standart binalara göre daha az enerji ve su kullanan binalar tasarlamasına olanak tanıyan bir uygulama geliştirdiğimiz bir mimarlık firmasında çalıştım. Uygulama aynı zamanda mimarların projeleri için hangi malzemelerin en sürdürülebilir olduğunu belirlemelerine de yardımcı oldu.

Bu fırsat beni gerçekten heyecanlandırıyor çünkü hem tutkularımın peşinden gitmeye devam etmeme hem de başkalarının da aynı şeyi yapmasına yardımcı olmama olanak tanıyacak!


Zamanımı en iyi şekilde nasıl değerlendireceğim

İş günümü düzenlemek ve basitleştirmek konusunda tutkuluyum. İster süreçleri otomatikleştirmek için teknolojiyi kullanarak ister programımı düzenleyerek olsun, zamanımı en iyi şekilde nasıl değerlendireceğimi bulmayı seviyorum, böylece önemli olmayan şeylerle zaman kaybetmiyorum.

Bu tutkumu, müşterilerin mali durumlarını yönetmek için sistemler kurmalarına yardımcı olduğum ve bunları nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını anladıklarından emin olduğum bir muhasebeci olarak çalışarak sürdürdüm. Aynı zamanda aile üyelerimin zamanlarını onlara mutluluk getirecek şekilde kullanmalarını sağlamaya çalıştığım evdeki görevim de bu oldu.

Bu becerilerin bu pozisyonda faydalı olacağını düşünüyorum çünkü [şirket adı]'nda her zaman yeni bir şeyler oluyor gibi görünüyor. Bu da işlerin başında kalabilecek ve her şeyin sorunsuz ilerlediğinden emin olabilecek birine ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor.


İnsanların daha sağlıklı olmalarına yardımcı olma

İnsanların daha sağlıklı olmalarına yardımcı olma konusunda tutkuluyum. Egzersizi her zaman sevmişimdir, ancak [şirket adı]'nda kişisel antrenör olarak çalışmaya başladığımda sağlık ve zindeliğe olan ilgim gerçekten arttı. Orada, sağlık ve fitness tutkumu insanların hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için kullanabildim ve bunun için para aldım!

Sağlıklı olmanın bu işte çalışan insanlar için önemli olduğunu biliyorum. İşin fiziksel gerekliliklerine ayak uydurabilmeleri önemli ve aynı zamanda en iyi işlerini yapabilmeleri için ruh sağlıklarının yerinde olması da önemli. Ben de insanların sağlık hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olma konusunda her zaman tutkulu oldum.

[Şirket adı]'nda kişisel antrenör olarak çalışmanın yanı sıra yerel bir spor salonunda egzersiz  eğitmeni olarak da çalıştım. Bu bana yogadan pilatese, ağırlık antrenmanından kardiyo egzersizlerine kadar her konuda dersler vermemi sağladı ve insanlara kendi fitness yolculuklarına nasıl başlayacaklarını öğretme konusunda bana tonlarca deneyim kazandırdı!

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.