Online mülakatta başarıyı nasıl tanımlarsınız?

Bir mülakata çağrıldığınızda, genellikle size sorulacak ilk sorulardan biri "sizin için başarı nedir?" olacaktır.

Ben size bu soruya nasıl cevap vermeniz gerektiğine dair 6 örnek vermek için buradayım. Mümkün olan en dürüst ve samimi şekilde.

Kendinizi başarılı hissedebilmeniz

Ben başarıyı çok çalışıp hedeflerinize en iyi şekilde ulaşabilmek olarak tanımlıyorum. En önemli şeylerden biri de kendinizi başarılı hissedebilmenizdir, sadece parayla değil.

Benim için başarı, hayatım üzerinde kontrol sahibi olmak, kendim ve ailem için en iyi olanı yaptığımı bilmek ve dünyada bir fark yaratma yeteneğine sahip olduğumu bilmektir.

Başarının aşamalar halinde gerçekleştiğine inanıyorum; her birini teker teker ele alabilmek için onu daha küçük parçalara ayırmanız gerekiyor. Sahip olduğunuz tüm hedefleri tek seferde düşünürseniz, bu gerçekten bunaltıcı olur. Bu yüzden her şeyi bir kerede düşünmek yerine, daha küçük parçalara ayırın ve hepsi bitene kadar her seferinde bir şeye odaklanın!


Hayatımdan ve yaptığım seçimlerden mutlu olmak

Benim için başarı, hayatımdan ve yaptığım seçimlerden mutlu olmaktır. Bu aynı zamanda, ister şirketim aracılığıyla ister kişisel hayatımda olsun, çevremdeki insanlara geri verebildiğim anlamına da geliyor.

Başarının sadece ne kadar para kazandığınızla ya da kaç tane oyuncağınız olduğuyla ilgili olmadığına inanıyorum. Bu, hayatınıza dönüp baktığınızda başardıklarınızdan ve bir insan olarak kim olduğunuzdan memnun olabilmekle ilgili.

Benim için başarı bir gecede gerçekleşen bir şey değil, zaman içinde başarı bloklarını inşa etme sürecidir. Örneğin, kilo vermeye ve daha sağlıklı olmaya çalışıyorsam, ilk hedefim bir ay boyunca her gün 30 dakika yürüyüş yapmak olabilir. Bu rutin hale geldikten sonra, bir ay boyunca her gün 30 dakika koşmaya geçebilirim. Belki bir yıl kadar daha güç topladıktan sonra maraton koşmaya başlayabilirim!

Yani başarı sadece büyük hedeflere sahip olmakla ilgili değildir; aynı zamanda bu hedefleri ilk bakışta göründüklerinden daha yönetilebilir ve ulaşılabilir olan küçük hedeflere bölmekle de ilgilidir."


Kişisel hedeflerime ulaşma becerisi

Ben başarıyı, şirketimin başarısına katkıda bulunacak şekilde kişisel hedeflerime ulaşma becerisi olarak tanımlıyorum.

Başarıyı aşamalara ayırmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Örneğin, iki yıl içinde terfi etmek istiyorum ve ayrıca üç yıl içinde yeni ürün serimizin başarılı bir lansmanını yapmak istiyorum.

Bunların her ikisi de sıkı çalışma ve özveri ile ulaşılabileceğine inandığım çok gerçekçi hedefler.


Hedeflerinize ulaşmış olmak

Başarı, farklı insanlar için farklı anlamlar ifade eden çok yönlü bir terimdir.

Kişisel düzeyde ben başarıyı, ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, hedeflerinize ulaşmış olmak olarak tanımlıyorum. Bir şey yapmak için yola çıkar ve onu yaparsanız, bu başarıdır. İsterseniz bunu daha küçük hedeflere bölebilirsiniz, ancak bence hayatınıza dönüp baktığınızda yapmak için yola çıktığınız her şeyi yaptığınızı bilmelisiniz.

Şirket düzeyinde başarıya gelince, bence buna neyi başarmaya çalıştığımız açısından bakmalıyız. Büyüme mi? Kârlılık mı? Müşteri tabanımızda bir artış mı? Eğer bir şirket tüm bunlara sahipse, o zaman kendini başarılı sayabilir.


Her gün sevdiğiniz işi yapabilmek

Başarı, her gün sevdiğiniz işi yapabilmenizdir.

Ben başarıyı günlük olarak kendi kişisel hedeflerimin peşinden gitme özgürlüğüne sahip olmak olarak tanımlıyorum. Bu benim için önemli çünkü bir insan olarak kim olduğuma özgün bir şekilde yaşamamı sağlıyor ve aynı zamanda bir birey olarak büyümeme yardımcı oluyor.

Şirket adı]'nda, yaptıkları işe tutkuyla bağlı olan ve azimleri bana ilham veren insanlarla birlikte çalışabiliyorum. Hepimiz tek bir hedef için birlikte çalışıyoruz: ürünlerimiz, hizmetlerimiz ve yeniliklerimizle dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek. Bence bu oldukça inanılmaz!


Yaşamak istediğiniz hayatı yaşayabilmek ve bunu yapabilme özgürlüğüne ve fırsatına sahip olmak

Başarıyı düşündüğümde, bunu iki şekilde ele alıyorum.

Birincisi kişisel bir tanım: başarı, yaşamak istediğiniz hayatı yaşayabilmek ve bunu yapabilme özgürlüğüne ve fırsatına sahip olmaktır. Başarı aynı zamanda sevdiğiniz işi yaparken kendinizi finansal olarak destekleyebilmek anlamına da geliyor.

Başarıyı tanımladığım ikinci yol ise daha çok şirket odaklı. Benim için başarı, şirketimin benim sürekli ilgim olmadan kendi kendini idare edebilecek kadar büyüdüğü zamandır - görevlerimi devralabilecek insanları işe alabildiğim ve işin bensiz de gelişmeye devam ettiği zamandır. Bu noktaya ulaştığımızda, başka pazarlara açılmaya veya mevcut pazarımızda daha da büyümeye hazır olacağız.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.