Mülakatta işin doğasını değiştirdiğinizi nasıl anlatırsınız?

Bir mülakatta "İşinizin doğasını değiştirdiniz mi? ?" sorusu sorulduğunda, gerçekten iyi bir örneğin hazır olması önemlidir.

Bazen mülakatçılar bu soruyu adayın kendi ayakları üzerinde düşünüp düşünemediğini görmek için sorar ve işle ilgili bir şekilde cevap vermelerini beklerler.

Diğer zamanlarda ise mülakatçılar bu soruyu sadece adayların zaman içinde edindikleri beceri ve deneyimleri detaylandırmalarını istedikleri için sorarlar.

Sebep ne olursa olsun, etkileyici ve ilgi çekici bir cevap vermeniz çok önemlidir.

İşte size yardımcı olacak birkaç örnek.


Görevleri yerine getirme biçimimin verimliliğini artırarak

Görevleri yerine getirme biçimimin verimliliğini artırarak işimin doğasını değiştirdim.

Eskiden her bir görev için çok fazla zaman harcıyordum ve belgeleri biçimlendirmek ve sunumlar oluşturmak gibi işleri yapmamın olması gerekenden daha uzun sürdüğünü fark ettim.

Bu yüzden bu süreçleri kolaylaştırmanın yollarını araştırmaya başladım ve şimdi belgeleri yarı zamanda biçimlendirebiliyorum, bu da diğer projeler için daha fazla zaman kazandırıyor.


Müşterilerle etkileşim şeklimi geliştirerek

Müşterilerle etkileşim şeklimi geliştirerek işimin doğasını değiştirdim.

Bu pozisyonda, müşteri çağrılarını karşılayan bir ekibi yönetmekten sorumluyum.

İşi devralmadan önce bu rolün üstesinden nasıl geleceğimden emin değildim ancak müdürümden aldığım eğitim ve mentorluk sayesinde nasıl daha empatik olabileceğimi ve müşterinin neye ihtiyacı olduğunu anlamama yardımcı olacak daha iyi soruları nasıl sorabileceğimi öğrendim.

Bunu birkaç aydır yaptığım için ekibim satışlarda artış gördü çünkü daha iyi hizmet sunabiliyor ve müşterilerimizin tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi aldıklarından emin olabiliyoruz.


Üretim sürecimize yeni yaklaşımlar ekleyerek

İşimin doğasını birkaç şekilde değiştirdim.

İlk olarak, üretim sürecimizi daha verimli hale getirmek için düzenledim. Bu, aynı kalite seviyesini korurken üretimimizi artırabildiğimiz anlamına geliyor.

İkinci olarak, daha geniş bir müşteri kitlesine hitap eden yeni ürünler yaratılmasına yardımcı oldum. Bu da gelir ve kârda artışa neden oldu.

Üçüncü olarak, ürünlerimizin üretiminde kullanılan malzemelerden daha iyi fiyatlar almak için satıcı ve tedarikçilerle görüşmeler yaptım. Bu da şirket için gelir ve kârın artmasıyla sonuçlandı.


Projeyi her adımda takip ederek

Evet, işimi geliştirerek doğasını değiştirdim.

Ben [şirket adı]'nda bir proje yöneticisiyim. Görevim, çalışanlarımızın kullanması için yeni bir yazılım oluşturmayı içeren bir projeyi denetlemekti. Bu, projenin kapsamını tanımlamayı, hedeflerimize nasıl ulaşacağımızı planlamayı ve herkesin yolunda gittiğinden emin olmayı içeriyordu.

Her şeyin zamanında ve bütçe dahilinde yapılmasını sağlayarak bunu geliştirdim. Ayrıca herkesin sorumluluklarının ne olduğunu ve bunların diğer ekip üyelerinin sorumluluklarıyla nasıl ilişkili olduğunu bildiğinden emin oldum.


Yeni sorumluluklar üstlenerek

Evet, değiştirdim.

İş akışımızın verimliliğini artırmak gibi yeni sorumluluklar üstlenerek işimin doğasını değiştirdim.

İşe alındığımda, işleri verimsiz bir şekilde yaptığımızı ve süreçlerimizi iyileştirmenin yolları olduğunu biliyordum. İş akışımızdaki her adıma bakarak ve daha sorunsuz çalışması için nerede değişiklik yapabileceğimizi görerek başladım.

Örneğin, bir proje üzerinde üç kişi birlikte çalışıyorduk, ancak tüm veri girişini yalnızca bir kişi yapıyordu. Bunun verimli olmadığını fark ettik çünkü projelerine dahil olan diğer iki kişiden bilgi beklerken başka bir iş yapamıyorlardı.

Bu rolleri birbirinden ayırarak her bir kişinin diğerlerinin girdilerine güvenmek yerine kendi görevlerini yapmasını sağladık ve böylece zamandan ve paradan tasarruf ettik.


Proje yönetim sürecimizin verimliliğini artırarak

Proje yönetim sürecimizin verimliliğini artırarak işimin doğasını geliştirdim.

Bunu, projelerin ilerleyişini gerçek zamanlı olarak takip etmemizi sağlayan yeni bir sistem oluşturarak yaptım.

Bu, hangi projelere öncelik vereceğimiz ve ne kadar zaman alacakları konusunda daha iyi kararlar alabileceğimiz ve hangi çalışanların ne üzerinde çalıştığını nasıl takip edeceğimiz anlamına geliyordu.

Ayrıca bize herkesin şirket için önemli olan bir şey üzerinde çalıştığından emin olma fırsatı verdi.


Teknik bilgi edinerek

Evet. İletişim müdürü olarak çalışıyordum ama işimin teknik yönleriyle daha fazla ilgilenmek istiyordum.

Bu yüzden mühendislerimiz ve tasarımcılarımızla haftalık toplantılara katılarak üzerinde çalıştıkları projeler ve sorunları nasıl çözdükleri hakkında bilgi edinmeye başladım.

Bu, şirketin teknolojisinin nasıl çalıştığını anlamama yardımcı oldu, böylece teknoloji hakkında soruları olan veya bir sorunu gidermek için yardıma ihtiyaç duyan müşterilerle çalışırken sorularını güvenle ve etkili bir şekilde yanıtlayabildim.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.