Online mülakatta ne zaman liderlik becerilerinizi gösterdiğinizi nasıl anlatırsınız?

Liderlik becerileri, devam eden kariyer gelişiminiz için çok önemlidir.

Şirketler güçlü liderlik yetenekleri ve deneyimleri olan adayları işe almak isterler, bu nedenle pek çok aday özgeçmişlerine liderlik becerilerini eklemenin önemini göz ardı eder.

Bugün size "Liderlik becerilerini ne zaman gösterdiniz?" konusunda gerçek hayattan örnekler vereceğim.

Şimdi, liderliği mülakat cevaplarınıza nasıl dahil edebileceğinizi inceleyelim.

  • İyi liderliğin sizin için ne anlama geldiğini açıklayarak başlayın ve puanlarınızı örneklerle destekleyin.
  • Liderlik, bir dereceye kadar hemen hemen her rolde rol oynar, bu nedenle kariyerinizde hangi aşamada olursanız olun liderlik referanslarını gösterebilmelisiniz.
  • Üstesinden gelmeniz gereken belirli bir liderlik zorluğunun olduğu bir zamandan ve bunu yapmak için stratejik düşünme, empati, kararlılık ve net iletişim gibi becerileri nasıl kullandığınızdan bahsedin.

Yöneticimin benden iş yerinde yeni bir projeye liderlik etmemi istediği zamandı

Liderlik, her rol için geçerli olduğuna inandığım bir beceridir ve bir işte başarılı olmak için sahip olunması gereken en önemli becerilerden biridir.

Benim için bu, bir kuruluşun hedefleriyle uyumlu kararlar alabilmenin yanı sıra başkalarını da bu hedeflere yönlendirebilmek anlamına geliyor. İyi liderler başkalarıyla işbirliği yapabilir ve onların görüşlerini dinlerken kendi vizyonlarını da akıllarında tutabilirler.

Liderlik becerilerimi sergilediğim bir zaman, yöneticimin benden iş yerinde yeni bir projeye liderlik etmemi istediği zamandı. Şirket yakın zamanda yeniden yapılandırılmıştı ve herkes farklı projeler üzerinde çalışıyordu. Şirketimizin amacı, kaynaklarımızdan ve zamanımızdan en iyi şekilde yararlanabilmemiz için herkesi tek bir şemsiye altında toplamaktı.

İşimin bir kısmının farklı departmanlarla ne yaptıkları ve bunun neden önemli olduğu konusunda iletişim kurmak olacağını biliyordum; ancak bunun sadece benim etrafta dolaşıp insanlara konuşmamla etkili olmayacağını da biliyordum.

Bunun yerine daha işbirlikçi bir yaklaşım benimsemeye karar verdim: Farklı departmanlardan birkaç kişiyi bir odaya davet ettim ve onlara hedeflerine ulaşmalarına en iyi neyin yardımcı olacağını düşündüklerini sordum. Bu bize neyin etkili olabileceği konusunda bir fikir verdi.


Çok sıkı teslim tarihleri olan bir proje üzerinde çalışan 10 kişilik bir ekibe liderlik etmekten sorumluydum

Liderlik, başkalarına belirli bir şekilde hareket etmeleri için ilham verme ve onları motive etme becerisiyle ilgilidir. İnsanların içindeki en iyiyi ortaya çıkarmak ve ortak bir hedef doğrultusunda birlikte çalışmalarını sağlamakla ilgilidir.

Önceki işimde, çok sıkı teslim tarihleri olan bir proje üzerinde çalışan 10 kişilik bir ekibe liderlik etmekten sorumluydum.

Ekip zorlanıyordu çünkü görevlerini tamamlamak için yeterli kaynakları ya da zamanları yoktu. Ayrıca farklı yerlere dağıldıkları için birbirleriyle iletişim kurmakta da zorlanıyorlardı.

Teslim tarihlerine uymak istiyorsak ve paramızı almak istiyorsak birlikte çalışmamız gerektiğini biliyordum! Bu yüzden herkesin ne yapması gerektiğini ve bu teslim tarihlerine nasıl ulaşacağımızı açıkladığım bir toplantı düzenledim.

Daha sonra toplantıyı daha küçük gruplara ayırdım, böylece insanlar üzerinde çalıştıkları şey hakkında bilgi paylaşarak veya projenin gecikmelere neden olabilecek diğer alanları hakkında sorular sorarak birbirlerine yardımcı olabilirlerdi.

Bu, proje boyunca organize ve motive olmamıza yardımcı oldu çünkü ekibimizin her üyesi işlerin nasıl ilerleyeceğine karar vermede eşit söz hakkına sahip olduğunu hissetti.


Proje üzerinde çalışırken bir kişinin yeterince kararlı görünmediği zaman

İyi liderler büyük resmi görebilir ve kurumlarında ya da ekiplerinde olup biten her şeyin sorumluluğunu üstlenebilirler.

İyi bir liderin temel sorunları tespit edebilmesi ve ardından bunları çözmenin bir yolunu bulması gerektiğine inanıyorum.

Örneğin, ofiste bir sorun varsa, bunun en iyi nasıl çözülebileceğini anlamaya çalışırım. Tüm olası çözümlere bakar ve ardından şirket üzerinde en olumlu etkiyi yaratacak olanı seçerdim.

Bir başka örnek de birlikte bir proje üzerinde çalışırken bir kişinin yeterince kararlı görünmemesiydi. Onlarla daha fazla yardımcı olmak için neler yapabilecekleri hakkında konuştum ve grubumuzdaki rollerinin önemini anladıklarından emin oldum.


Ekip üyelerine birlikte nasıl çalışmaları ve birbirleriyle nasıl iletişim kurmaları gerektiğini göstererek

Liderlik hemen hemen her rolde bir dereceye kadar rol oynar, bu nedenle kariyerinizin hangi aşamasında olursanız olun liderlik kimliklerini gösterebilmelisiniz.

Liderlik becerilerini birçok farklı şekilde sergiledim:

Örneğin, benim için yeni olan ve onlarla etkili bir şekilde nasıl çalışılacağını öğrenmem gereken ekiplere liderlik ettim. Ayrıca ekip üyelerine birlikte nasıl çalışmaları ve birbirleriyle nasıl iletişim kurmaları gerektiğini göstererek örnek oldum.

Ayrıca, uygulamaya başlamadan önce stratejik düşünmemizi ve çözümler üretmemizi gerektiren bir proje üzerinde çalışırken de liderlik becerilerimi sergiledim. Bu durumda, liderlik becerilerim, bireyler yerine bir ekip olarak birlikte çalışmasaydık imkansız olabilecek yenilikçi fikirler bulmamıza yardımcı oldu.

Liderlik becerilerimi özellikle kullanabildiğim bir zaman, birlikte çözüm üretmeye çalışırken çok duyarlı olmayan birinden yardıma ihtiyaç duyduğum zamandı. Bu kişi yeterince dikkatli dinlemiyor ya da diğerlerinin ne dediğini anlamıyordu çünkü her şeyi zaten bildiğini düşünüyordu.


Genç bir yazılım mühendisi olarak çalışırken

Genç bir yazılım mühendisi olarak çalışırken, diğer beş geliştiriciden oluşan bir ekibi yönetmeyi içeren bir proje ile görevlendirildim. Buradaki zorluk, ekipteki herkesin birlikte çalışabilmesini ve görevlerini verimli bir şekilde tamamlayabilmesini sağlamaktı.

Her bir kişinin güçlü ve zayıf yönlerini öğrendim ve ardından onlara güçlü yönlerine göre görevler verdim.

Örneğin, bir geliştirici mükemmel iletişim becerilerine sahipti ancak kodlama konusunda çok iyi değildi; bu yüzden ondan ekip lideri olarak hareket etmesini ve tüm çabalarımızı koordine etmesini istedim. Başka bir geliştiricinin kullanıcılara karşı büyük bir empati yeteneği vardı; bu yüzden ona kullanıcı personaları oluşturma görevini verdim.

Ayrıca her bireyin projeye ne kadar değer kattıklarını bilmelerini sağlayarak ve hata yaptıklarında ya da yeni zorluklarla mücadele ettiklerinde onları cesaretlendirerek özgüvenlerini artırmanın yollarını aradım.

Sonuçta bu, projenin bütçe dahilinde ve planlanandan önce başarıyla tamamlanmasıyla sonuçlandı!

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.