Online mülakatta son işinizle ilgili öğrendiğiniz en önemli şeyin ne olduğunu nasıl anlatırsınız?

"Son işinizde öğrendiğiniz en önemli şey nedir?" şeklindeki klasik mülakat sorusuna hepimiz aşinayız. Bu gerçekten zor bir sorudur çünkü geniş ve açık uçludur.

Bu soruyu cevaplamak istediğinizde şunları yapmalısınız:‌

  • Durumun olumlu tarafına odaklanın‌
  • Spesifik bir örnek verin‌
  • Önceki işinizde bununla ilgili öğrendiğiniz şeyleri düşünün‌
  • Her zaman pozitif kalmayı unutmayın‌ ‌

Aşağıdakilerden de kaçınmalısınız:‌

  • Önceki işiniz hakkında küçümsemeyin‌
  • Hiçbir şey öğrenmediğinizi kabul etmeyin‌
  • Soru sorulduğunda sessiz kalmaktan kaçının

Aşağıdaki gerçek hayat örnekleri size daha iyi fikir vermesi açısından hazırlanmıştır.


Zamanımı nasıl daha iyi yönetebileceğimi

Son işimde öğrendiğim en önemli şey zamanımı nasıl daha iyi yönetebileceğim oldu. Önceki işimde çok sayıda insanla ve çok sayıda farklı projeyle çalışmak zorundaydım. Yapmam gereken her şeyi ve ne zamana kadar yapmam gerektiğini takip etmek benim için zordu. Kendimi daha iyi organize etmezsem, tüm projeleri zamanında tamamlamamın mümkün olmadığını fark ettim.

Bu deneyimden, organize olmamın ve tüm görevlerimi zamanında tamamlayabilmem için planlamamın önemli olduğunu öğrendim. Bu bana sadece mevcut işimde değil, gelecekte sahip olabileceğim işlerde de yardımcı olacak!


Daha fazla detay odaklı olmayı

Son işimde öğrendiğim en önemli şey daha fazla detay odaklı olmaktı. Detaylara dikkat etme ve doğru olduklarından emin olma konusunda çok iyi olan bir iş arkadaşım vardı ve bu bana küçük şeylere dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunu fark ettirdi. Bir proje üzerinde çalışırken bir şey yanlış göründüğünde, bu her şeyi alt üst edebiliyor.

Aynı anda birden fazla proje üzerinde çalışırken zamanınızı iyi yönetmenin önemli olduğunu da öğrendim. Bu, özellikle yoğun bir iş yükünüz varsa veya ilk kez yeni bir şey üzerinde çalışıyorsanız geçerlidir.


Takım oyuncusu olmayı

Son işimde öğrendiğim en önemli şey nasıl takım oyuncusu olunacağıydı. Daha önce hep bağımsız çalışıyordum ama artık başkalarıyla nasıl çalışacağımı ve projeler üzerinde nasıl işbirliği yapacağımı biliyorum.

Önceki işimde küçük bir ekiptik ve şirketin başarılı olabilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyordu. Hepimiz projenin farklı bölümlerinden sorumluyduk, bu nedenle birlikte çalışmak bizim için önemliydi. Birlikte çalışamadığımız zaman süreç yavaşlıyor ve işleri zamanında yapmamız zorlaşıyordu.

Ayrıca iş arkadaşlarınızla ve müşterilerinizle iyi iletişim kurmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendim. İyi iletişim kurabilmek işleri kolaylaştırır çünkü birisinin bir sonraki adımda ne yapmasını istediğinizi tahmin etmesi yerine ne yapılması gerektiğini açıklayabilirsiniz. Bu, herkesin neler olup bittiğini anladığından emin olmaya yardımcı olacak, böylece yol boyunca hiçbir şey kaybolmayacaktır.


Her zaman pozitif kalmanın önemli olduğu

Son işimde öğrendiğim en önemli şey, her zaman pozitif kalmanın önemli olduğuydu.

Birçok insanın negatif olduğu bir ortamda çalışıyordum ve bunun ekip dinamiğine gerçekten zarar verdiğini gördüm. Sürekli her şeyin ne kadar kötü olduğundan bahsettiğimizde işleri halletmemiz zorlaşıyordu.

Neyse ki ekibimizde işler iyi gitmediğinde bile her zaman olumlu ve iyimser kalan bir kişi vardı. O şöyle şeyler söylerdi: "Bir yolunu bulacağız" ya da "Bunu birlikte yapalım" gibi şeyler söylerdi. Bunu duymak, zor zamanlarda bile umudunuzu kaybetmez ve sıkı çalışmaya devam ederseniz işlerin daha iyiye gidebileceğini hatırlamama yardımcı oldu ve bu o zamandan beri yanımda taşıdığım bir şey!


Nasıl daha iyi bir lider olabileceğim

Son işimde öğrendiğim en önemli şey nasıl daha iyi bir lider olabileceğim oldu. Önceden daha çok elimdeki göreve odaklanırdım ve etrafımdaki insanlara çok fazla odaklanmazdım. Ancak son işimden sonra, iyi bir lider olmanın, kendi başına çok çalışmanın yanı sıra başkalarıyla nasıl çalışılacağını bilmek anlamına geldiğini anladım.

Ayrıca birlikte çalıştığınız herkesle ilişki kurmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Bu sayede size daha fazla güvenecekler ve şirketinizin yardımına ihtiyaç duyduklarında işlerini daha kolay halledebilecekler.


Kendim ve güçlü yönlerimin yanı sıra geliştirebileceğim alanlar hakkında da çok şey öğrendim

Kendim ve güçlü yönlerimin yanı sıra geliştirebileceğim alanlar hakkında da çok şey öğrendim. Örneğin, çok iyi bir sorun çözücü olduğumu fark ettim, ancak çözümlerimi başkalarının anlayabileceği şekilde nasıl iletebileceğim üzerinde çalışmam gerekiyor.

Ayrıca diğer insanların fikirlerini ve bakış açılarını dinlemenin önemli olduğunu öğrendim. Bu, öneri veya tavsiyelerde bulunduklarında nereden geldiklerini anlamama yardımcı oluyor. Bu, ilgili herkes için işe yarayan çözümler bulmama yardımcı olabilir.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.