Mülakatta deneyiminizin sizi bu role hazırladığını nasıl anlatırsınız?

"Deneyiminiz sizi bu role nasıl hazırlıyor?" sorusu, her iş görüşmesinde yanıtlamaya hazır olmanız gereken sorulardan biridir.

Bu soruyu cevaplarken şunlara dikkat etmelisiniz:

  • Önceki işinizdeki deneyiminizi ve bunun başvurduğunuz işle nasıl ilişkili olduğunu açıklayın.
  • Ayrıca, başvurduğunuz pozisyonda işinize yarayacak olan önceki işlerinizde elde ettiğiniz başarılardan da bahsedebilirsiniz.
  • İş deneyiminiz konusunda dürüst olmanız sizin için önemlidir.

Aşağıdakilerden de kaçınmalısınız:

  • Önceki işiniz hakkında sevmediğiniz şeyler hakkında konuşmaktan kaçının.
  • Başvurduğunuz pozisyonla ilgili olmayan deneyimlerden bahsetmekten kaçının.

Bu sorunun birkaç gerçek hayat örneğine bakalım.


Geçmişteki tecrübelerimin beni bu göreve hazırladığına inanıyorum

Geçmişteki tecrübelerimin beni bu göreve hazırladığına inanıyorum. Önceki işlerimde ekibi yönetmek, teslim tarihlerine ve bütçelere uymak ve projelerin zamanında tamamlanmasını sağlamaktan sorumluydum. Buna ek olarak, müşterilerle iletişim kurma ve nihai ürünlerinden memnun olduklarından emin olma konusunda da çok iyiyim.

Proje yöneticisi olarak şu anki işimde, bir projenin başından sonuna kadar tüm yönlerini yönetmekten sorumluyum. Bu, ekip üyelerimle birlikte tüm görevleri planlamayı, güçlü ve zayıf yönlerine göre görevler atamayı, ilerlemeyi haftalık olarak izlemeyi ve her hafta kaydedilen ilerleme hakkında müşterilerimize rapor vermeyi içeriyor.

Ayrıca, zaman içinde şirketimizin gelirini artırmaya yardımcı olan ürünlerimiz için yeni fikirler bulmamıza yardımcı olan pazarlama departmanı gibi şirketimiz içindeki çeşitli paydaşlarla yakın bir şekilde çalışıyorum.

Bu niteliklerin bu pozisyonda başarılı olmama yardımcı olacağına inanıyorum çünkü bunlar [şirket adı]'nda yapılması gereken benzer türden işler.


Bir ekibi yönetme deneyimim beni bu pozisyona hazırladı

Önceki isimde beş kişilik bir ekibi yönetmem gerekiyordu. İşlerini doğru yaptıklarından emin olmak için her gün onları kontrol ederdim. Eğer yapmıyorlarsa, onlara ne yapmaları gerektiği konusunda talimatlar vermem gerekiyordu. Ayrıca onlara örnekler göstererek ve geri bildirimde bulunarak işlerini nasıl daha iyi yapabileceklerini anlatmaya çalıştım.

Bir ekibi yönetme deneyimim beni bu pozisyona hazırladı çünkü bana farklı geçmişlerden ve yaşlardan insanlarla nasıl etkili bir şekilde iletişim kuracağımı öğretti, bu da iş arkadaşlarınızla düzenli olarak iletişim kurmanız gereken bir ortamda çalışırken önemlidir. Ayrıca bana insanları nasıl motive edeceğimi de öğretti, bu da önemli çünkü yöneticim iyi performans göstermeyen ekip üyelerimi motive etmemi bekleyecek.


Aradığınıza benzer projeler üzerinde çalışmam beni bu pozisyona hazırladı

Hedeflerimize ulaşmak için insanlardan oluşan bir ekibe liderlik edebildim ve zaman zaman kendi başıma da çalışmak zorunda kaldım. Zamanımı etkili bir şekilde nasıl yöneteceğimi öğrendim ki bu, bu pozisyon için de çok önemli olacak bir şey.

O zamandan beri çok geliştim ve öğrenmeye devam edebileceğim ve yaptığım işte daha iyi olabileceğim bir fırsatı çok isterim.


Üç yıldır yazılım sektöründe çalışıyorum

Üç yıldır yazılım sektöründe çalışıyorum. Önceki işimde, yeni bir ürünün oluşturulması ve sürdürülmesinden sorumlu bir ekipte çalıştım. Bu alandaki deneyimimi artırmanın yanı sıra şirketin işlerini büyütmeye de yardımcı olabildim.

Teknolojiye her zaman ilgi duydum, bu nedenle en yeni ürünlerle çalışabilmek benim için harika bir fırsat oldu. Bu deneyim bana bu görevde başarılı olmak için gerekli becerileri kazandırdı.


Geçmişte yaptığım tüm işlerin şimdiki bana çok katkısı var

Geçmişte çeşitli görevlerde çalıştım ve her biri becerilerimi ve deneyimlerimi geliştirmeme yardımcı oldu.

Örneğin, [şirket 1]'de toplantı ve etkinliklerin planlanmasından sorumluydum, bu da bana müşteri hizmetleri konusunda çok fazla deneyim kazandırdı. [Şirket 2]'de, şirketin ürünleri için yeni pazarlama stratejileri oluşturmaya yardımcı oldum, bu da heyecan verici bir meydan okumaydı.

Bu rolde, bu becerilerimi şirketinizin iş ihtiyaçları için kullanabilirim.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.