Online mülakatta yenilikçi olduğunuz bir zamanı nasıl anlatırsınız?

"İş yerinde ne zaman yenilikçi oldunuz?" sorusu en popüler davranışsal mülakat sorularından biridir. Problem çözme becerileri, ekip çalışması ve liderlik becerileri, stres veya baskı altında becerikliliğin iyi bir ölçüsüdür.

Yenilikçi, birçok önemli özelliği kapsayan bir kavramdır - farklı düşünme ve hareket etme güveni, yeni çözümler bulma yaratıcılığı ve işler değiştikçe başa çıkma esnekliği.

Yenilikçi olma ihtiyacını fark ettiğiniz bir zamanı düşünün. Ne yaptın? Yeni yaklaşımınızın ekibiniz ve kuruluşunuz için olumlu etkisi neydi?

İşte size mükemmel cevabınızı oluşturmanıza yardımcı olabilecek 5 gerçek hayattan "İş yerinde ne zaman yenilikçi oldunuz?" örneği.


Bir görevi yerine getirmek için tamamen yeni bir süreç oluşturduğumda

İş yerinde şimdiye kadar yaptığım en yaratıcı ve yenilikçi şeyin bir görevi yerine getirmek için tamamen yeni bir süreç oluşturmak olduğunu söyleyebilirim. İşe ilk başladığımda, faturaları işlemek için çok verimsiz bir sistemimiz vardı. Çok fazla manuel çalışma içeriyordu ve sonsuza kadar sürüyordu.

Ben de faturaları işlemek için hiç manuel çaba gerektirmeyen yepyeni bir yol buldum; tamamen otomatikti. Zaman tasarrufu inanılmazdı: bir faturayı işlemek üç gün kadar sürerken, bunu bir saatten kısa bir sürede yapabiliyorduk! Bu da çalışanların gün içinde oturup bir şeylerin olmasını beklemek yerine diğer görevlere odaklanabileceği anlamına geliyordu.

Bu yeni süreç aynı zamanda bir şirket olarak bizi daha verimli hale getirdi - aynı işi manuel olarak yapmak için ek insanlar işe almak zorunda kalmayarak tasarruf ettik ve artık her şey yüz yüze değil dijital olarak ele alındığından çok fazla odaya ihtiyacımız olmadığından ofis alanımızın işletilmesiyle ilgili bazı genel maliyetlerden kurtulabildik.

Bu başarımla gurur duyuyorum çünkü bana gösterdi ki, eğer kalıpların dışında düşünmeye ve kurumunuzdaki sorunlara yaratıcı çözümler bulmaya istekliyseniz, hem ekibinizin üretkenliğini hem de kar hanesini artırabilirsiniz


Yeni işe alınan kişiler için çevrimiçi eğitim programı oluşturma fikrini ortaya attığımda

Şirket adı]'nda çalışırken, ekibimizin yeni işe alınan kişileri hızlandırmakta zorlandığını fark ettim. İşlerinde harikaydılar, ancak onları eğitmek için çok fazla manuel çalışma gerekiyordu.

Bu nedenle, yeni çalışanların tüm eğitim materyallerine kendi zamanlarında ve kendi alanlarında erişmelerine olanak tanıyacak bir çevrimiçi eğitim programı oluşturma fikrini ortaya attım.

Bu bize sadece çok para kazandırmakla kalmadı, aynı zamanda diğer şirketlere karşı rekabet avantajı da sağladı çünkü daha hızlı işe alım yapabiliyor ve çalışanlarımızı herkesten daha hızlı eğitebiliyorduk.


Ekibime ve kuruluşuma yardımcı olmak için yeni bir yaklaşım bulduğumda

Ekibime ve kuruluşuma yardımcı olmak için yeni bir yaklaşım bulduğumda işte yenilikçi oldum.

Belirli süreçleri otomatikleştirmek için yeni bir araç oluşturmamızı gerektiren bir proje üzerinde çalışıyordum. Proje 2 hafta içinde tamamlanacaktı ancak 4 kişilik ekibimiz henüz tüm görevleri bitirmemişti. Teslim tarihimize sadece 2 gün kaldığı için hepimiz üzerimizde büyük bir baskı hissediyorduk.

Bu durumda, performansımızı artırmak ve son teslim tarihine yetişmek için yenilikçi bir fikre ihtiyacımız vardı. Her şeyi bitirmeye çok yakın olduğumuz için, bu zamanı bazı fikirleri test etmek ve en iyi neyin işe yaradığını bulmak için kullanmamızı önerdim. Daha sonra amacımız için en etkili olacak bir veya iki tanesini seçebilir ve bunları Çarşamba sabahına kadar bitirebilirdik, böylece tüm görevler Cuma öğleden önce tamamlanabilirdi.

Bu fikir, daha az zamanda daha çok iş yapmamıza yardımcı oldu ve bu da müşteri için daha kaliteli sonuçların yanı sıra son teslim tarihlerine uyma konusunda daha az stresli hisseden (ve bunu yapma konusunda daha emin olan) ekibimizdeki herkes için daha iyi bir moral ile sonuçlandı.


Bilgileri ekip üyeleri arasında paylaşmamızı sağlayacak çevrimiçi bir sistem oluşturmamızı önerdiğimde

Çok fazla araştırma yapmamı gerektiren bir proje üzerinde çalışıyordum. Ekip üyelerinin işlemek zorunda oldukları veri miktarına yetişemedikleri için hayal kırıklığına uğramaya başladıklarını fark ettim.

Bilgileri ekip üyeleri arasında paylaşmamızı sağlayacak çevrimiçi bir sistem oluşturmamızı önerdim, böylece yeni veriler geldikçe anında ve kolayca güncellenebilecekti. Ekip bunu kabul etti ve daha etkili bir şekilde iletişim kurarak kuruluşumuz için daha iyi sonuçlar üretebildik.


İş arkadaşımın iş akışını optimize etmesine yardımcı olduğumda

Bir iş arkadaşımın iş akışını optimize etmesine ve daha fazla iş yapmasına yardımcı olurken iş yerinde yenilikçi oldum.

İş yükünü nasıl yönettiğiyle ilgili sorunlar yaşıyordu, ben de ona hangi görevlerin vadesinin geldiğini, ne zaman geleceğini ve tamamlayıp tamamlamadığını görmesini kolaylaştıracak yeni bir görev yönetim sistemi denemesini önerdim.

Bunu denedi ve sonunda her zamankinden daha iyi bir iş çıkardı! Bu yeni aracı bir ekip oluşturma egzersizi olarak da kullanabildik - bizi iş yüklerimizi nasıl farklı yönettiğimiz hakkında konuşmaya zorladı, bu da birbirimizin güçlü yönlerinden ve zorluklarından öğrenmemize yardımcı oldu.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.