Mülakatta insanlarla ne kadar iyi çalıştığınızı nasıl anlatırsınız?

Bir mülakatta, "Diğer insanlarla ne kadar iyi çalışıyorsunuz?" sorusu, yönlendirme alma, bir süreci takip etme ve iş arkadaşlarınız veya müşterilerinizle başarılı bir şekilde etkileşim kurma becerinizi test eden bir soru olacaktır.

Bu soruyu cevaplarken aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:‌

  • Sosyalliğinizi ve yalnız çalışma yeteneğinizi vurgulayın‌.
  • Başkalarıyla ne kadar iyi etkileşim kurabileceğinizi gösteren bir deneyim örneği verin‌.‌
  • Yanıtınızın başvurduğunuz pozisyonla ilgili olduğundan emin olun‌.

Aşağıdakilerden de kaçınmalısınız:‌

  • Başkalarıyla etkileşime geçmeniz gerekmediği izlenimini vermekten kaçının‌.
  • Diğer insanlar hakkında yargılayıcı olmaktan kaçının.

Aşağıdaki gerçek hayat örneklerini inceleyerek cevabınız için fikir edinebilirsiniz.


Gerektiğinde yalnız çalışmayı bilirim ama grup halinde çalışmaktan da keyif alırım

Her zaman çok sosyal bir insan oldum ve her zaman çok sayıda arkadaşım oldu. Özel hayatımda, birlikte zaman geçirdiğim çok sayıda yakın arkadaşım ve aile üyem var.

İşyerinde de tüm meslektaşlarımla iyi anlaşırım. Gerektiğinde yalnız çalışmayı bilirim ama grup halinde çalışmaktan da keyif alırım.

Birlikte projeler üzerinde çalışırken, ister elektronik tabloları güncellemek ister tasarım sürecine yardımcı olmak anlamına gelsin, yardım edebileceğim bir fırsat olduğunda her zaman devreye girmeye hazırım.


En iyi öğrenmenin etrafınızdakilerden öğrenmek olduğunu savunurum

Başkalarıyla son derece iyi çalışırım. Her zaman çok dışa dönük bir insan oldum ve her zaman kolayca arkadaş edinebildim. Her zaman öğrenmenin en iyi yolunun etrafınızdakilerden öğrenmek olduğunu düşünmüşümdür, bu nedenle hepimizin bilgi ve deneyimlerimizi paylaşabileceğimiz ekiplerde çalışmayı seviyorum.

En sevdiğim deneyimlerimden biri, daha önce hiç birlikte çalışmamış, ancak bir ekip olarak bir araya gelip harika bir şey yaratabilen bir grup insanla çalışmaktı. Herkesin sıkı çalışmasının bir araya gelerek harika bir şeye dönüştüğünü görmek çok ödüllendiriciydi!


Her zaman iyi bir takım oyuncusu oldum

Her zaman iyi bir takım oyuncusu oldum ve her zaman başkalarıyla iyi çalışabildim. Geçmişte, benim için çalışan bir grup insandan sorumlu olduğum işlerim oldu ve herkesin bir ekip olarak birlikte çalışırken kendini rahat hissetmesi çok önemliydi.

Herkese sorumluluklarının ve hedeflerinin ne olduğunu açıkça ifade etmenin önemli olduğunu gördüm. Bu, onların büyük resmin neresinde yer aldıklarını ve hedeflerimize ulaşmamıza nasıl katkıda bulunabileceklerini anlamalarına yardımcı oluyor.


Herkesle iyi geçinme eğilimindeyim ve her zaman grubun bir parçası olmak isterim

Her zaman çok sosyal bir insan olmuşumdur. Herkesle iyi geçinme eğilimindeyim ve her zaman grubun bir parçası olmak için çaba sarf ediyorum. İster bir ekip ortamında ister tek başına çalışıyor olsun, başkalarıyla iyi etkileşim kurabilmenin her iş için gerekli bir nitelik olduğuna inanıyorum.

Diğer insanlarla çalışma konusunda en unutulmaz deneyimimin bilgisayar bilimleri dersim için bir grup projesine katıldığım zaman olduğunu söyleyebilirim. Güvenli araç kullanmayı öğrenmek isteyen gençler tarafından kullanılabilecek bir uygulama oluşturmak için birlikte çalışmamız gerekiyordu. Hepimiz uygulama yaratma konusunda nispeten yeni olduğumuz için başlangıçta bizim için kolay olmadı. Ancak bir süre sonra, her bir becerimizin nihai ürüne nasıl katkıda bulunabileceğini bulmayı başardık ve bunu yaparken harika zaman geçirdik!


Ekip olmaktan hoşlanan bir insanım

Her zaman başkalarıyla çalışmaktan hoşlanan bir insan oldum, bu yüzden herkesle iyi çalışabiliyorum. Örneğin, geçen yaz stajım için dört kişilik bir ekipte çalıştım ve birlikte gerçekten iyi çalışabildik. Aramızda iyi bir iletişim ve güven vardı, bu da her takım ortamı için önemlidir.

Gerektiğinde kendi başıma çalışabilmekten de keyif alıyorum. Çok organize ve kendi kendini motive etme eğilimindeyim, bu yüzden bu benim için pek sorun teşkil etmiyor. Yapılması gerekenler için net talimatlarım ve hedeflerim olduğu sürece, bunu verimli bir şekilde tamamlayabileceğim.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.