Mülakatta bir kriz anında ne kadar iyi olduğunuzu nasıl anlatırsınız?

Bu soru, rolünüz veya sektörünüzdeki bir krizin ne olduğunu tanımlamanıza ve ortaya çıkması durumunda üstesinden gelmek için geliştirdiğiniz becerilerin ana hatlarını çizmenize olanak tanır.

  • Açık fikirlilik, inisiyatif, problem çözme ve sağduyu gibi temel güçlü yönleri göstermek için dikkatle seçilmiş birkaç örnek kullanın.
  • Bu aynı zamanda başkalarına zor zamanlarda liderlik etmek için gereken güvene ve kişilerarası becerilere sahip olduğunuzu gösterme şansıdır.

Aşağıda "Krizde ne kadar iyisiniz?" sorusuna verilen 5 gerçek hayat örneği yer almaktadır.


Bunun görevimde sahip olmam gereken önemli bir beceri olduğunu biliyorum

Kriz durumlarında başarılı olurum. Bunun görevimde sahip olmam gereken önemli bir beceri olduğunu biliyorum ve bir şeyler ters giderse bununla başa çıkmaya hazır olduğumdan emin olmak için adımlar attım.

Örneğin, yakın zamanda şirketimizin ürünlerinin bir üretim hatası nedeniyle geri çağrıldığı bir durum yaşadım. Geri çağırma, yanlış kullanıldığında yaralanma veya ölüm potansiyeli nedeniyle yapılmıştı, bu nedenle hızlı hareket etmemiz gerekiyordu.

Müşterilerimiz ve tedarikçilerimizle neler olduğu ve bunu nasıl düzeltmeyi planladığımız hakkında iletişim kurarak durumun sorumluluğunu üstlenebildim. Bu sayede müşterilerimizi bilgilendirebildik ve bu da olası davalardan veya iş kaybından kaçınmamıza yardımcı oldu.

Ayrıca onlara, güvenliklerinin her şeyden önce geldiğinden emin olmaya kararlı olduğumuzu da gösterdik.


Stresli durumlarda başkalarıyla nasıl iyi çalışabileceğimi biliyorum

Baskı altında sakin kalabilme ve odaklanabilme yeteneğimin en değerli becerilerimden biri olduğunu düşünüyorum.

Bir kriz olduğunda, durumu hemen değerlendirebilir ve ardından uygun önlemleri alabilirim. Bunun nedeni, rolümün ve sektörümün ayrıntılarını güçlü bir şekilde kavramış olmam; yani neler olduğunu, kimlerin etkilendiğini ve onlara nasıl yardım edilmesi gerektiğini hızlı bir şekilde anlayabiliyorum.

Stresli durumlarda başkalarıyla nasıl iyi çalışabileceğimi de öğrendim. Bu özellikle işler ters gittiğinde önemli - çünkü bazen işler ters gider!


Güçlü bir sorumluluk duygusuna sahibim ve baskı altında nasıl sakin kalacağımı biliyorum

Krizlerle başa çıkmada iyiyim çünkü güçlü bir sorumluluk duygusuna sahibim ve baskı altında nasıl sakin kalacağımı biliyorum.

Bir şeyler ters giderse paniğe kapılmam; derin bir nefes alır, mantıklı bir şekilde düşünür ve bir plan yaparım.

Ürünümüzde veya sürecimizde acil bir değişiklik yapmamız gereken durumlarda bulundum ve sorumluluğu üstlenip herkesin yeni plana katılmasını sağlayabildim.


Deneyimlerim beni sorun çözme ve liderlik konusunda daha iyi hale getirdi

Sanırım hepimiz krizleri kendi yöntemlerimizle ele almakta iyiyiz, ancak bir adım geri çekilip durumu değerlendirebilmenin önemli olduğunu öğrendim.

Örneğin, sıfırdan yeni bir ürün oluşturmaya çalışan bir şirkette çalışıyordum. Çok sayıda hareketli parça ve tonlarca insan vardı, bu yüzden yolda büyük bir tümsekle karşılaştığımızda, herkesi acil bir toplantıya çağırmak ve neyin yanlış gittiğini bulmak zorunda kaldım.

Deneyimlerimin ve sorumluluklarimin beni sorun çözme ve liderlik konusunda daha iyi hale getirdiğini düşünüyorum - bir şeyler ters gittiğinde bu becerilere sahip olmanın ne kadar kritik olduğunu biliyorum.


Sakin kalabilme ve elimdeki göreve odaklanabilme becerisine sahibim

Kriz anlarında iyiyim çünkü sakin kalabilme ve elimdeki göreve odaklanabilme becerisine sahibim.

Sakin kalma becerim, mühendis olarak aldığım eğitimin ve liderlik pozisyonlarındaki deneyimimin bir sonucudur.

Herhangi bir sorunu hızlı bir şekilde çözebilmemizi sağlamak için açık fikirlilik, inisiyatif, problem çözme becerileri ve sağduyu kullanarak ekipleri zor zamanlarda yönlendirdim.


Farklı türde durumlarla başa çıkma deneyimim var

Görevim gereği bir krizle başa çıkma konusunda çok iyiyim. Farklı türde durumlarla başa çıkma deneyimim var ve durumu nasıl değerlendireceğimi ve en iyi hareket tarzını nasıl belirleyeceğimi biliyorum.

İnsanların hayatlarında olan bir şey nedeniyle stres altında olduğu veya üzgün olduğu bir dizi durumla başa çıkmak zorunda kaldım. Bu gibi durumlarda empatik ve şefkatli ama aynı zamanda doğrudan olmak önemlidir.

Örneğin, bir keresinde işini zamanında yetiştirmekte zorlanan biriyle bir proje üzerinde çalışıyordum. Son teslim tarihinden önce zamanımız tükeniyordu, bu yüzden her şeyi zamanında yapmak istiyorsak işleri nasıl hızlandırmaları gerektiği konusunda onlarla dürüst bir konuşma yaparak nasıl hızlandırılabileceği konusunda değerlendirmeler yapmak durumunda kaldım.

Bu konuşmadan sonra, hızla yolumuza devam ettik ve işimizi başarıyla bitirdik.


Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.