Mülakatta "Bu iş için bir kişiyi işe alıyor olsaydınız, o kişide ne arardınız?" sorusunu nasıl cevaplarsınız?

İş görüşmeleri stresli ve zor olabilir. Mülakatı yapanlar sizi tamamen hazırlıksız yakalayan sorular sorabilir veya size çok teknik bir şey sorabilirler.

"Bu iş için bir kişiyi işe alıyor olsaydınız, ne arardınız?" sorusu, mülakata giren pek çok kişiyi şaşkına çeviren bir sorudur.

Siz nasıl cevap verirdiniz? Doğru ya da yanlış bir cevap yoktur, soruyu düşünürken aklınıza ne gelirse onu söylersiniz.

İşte bu durumsal mülakat sorusuna verilen 5 yanıt örneği:


Ekip içinde çalışabilme becerisi

Bence bu iş için bir kişiyi işe alırken en önemli şey bir ekip içinde çalışabilme becerisidir. Daha önce ekiplerde çalıştım ve birlikte çalışmanın ve birbirimize yardımcı olmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorum.

Birisi ekipte yeni olduğunda, herkesin kişiliğine ve çalışma şekline alışması zor olabilir. Ancak hızlı bir şekilde uyum sağlayabilir ve herkesle arkadaş olabilirseniz, arkadaşça davranmadığınızdan daha fazla iş başarabilirsiniz.


Organize ve detaylara önem veren

Organize ve detaylara önem veren bir kişi ararım. Bu iş, aynı anda birden fazla görevi takip edebilecek ve son teslim tarihlerine uyabilecek birini gerektiriyor; bu nedenle görevlere öncelik verebilecek, ortaya çıkan sorunları giderebilecek ve gerektiğinde hızlı çalışabilecek birine ihtiyaç var.


Yaptığı işe tutkuyla bağlı olan ve bunu gösterebilen

Bu iş için bir kişiyi işe alıyor olsaydım, yaptığı işe tutkuyla bağlı olan ve bunu gösterebilen birini arardım. Ne yaptıklarını ve bunun kendileri için neden önemli olduğunu başkaları için anlamlı olacak şekilde net bir şekilde açıklayabilmeleri gerekir.

Ayrıca organize ve detay odaklı olduklarını da görmek isterdim, çünkü bunlar iş için gereken becerilerdir.


Çalışkan ve şirketin misyonuna bağlı

Bu iş için bir kişiyi işe alıyor olsaydım, çalışkan ve şirketin misyonuna bağlı birini arardım. Bağımsız çalışabilmenin yanı sıra başkalarıyla da iyi çalışabilen birinin olmasının önemli olduğuna inanıyorum.


Düzenli ve dakik

Bu iş için bir kişiyi işe alıyor olsaydım, düzenli ve dakik birini arardım.

Düzenli ve dakik olmanın her işte, özellikle de bu işte çok önemli olduğuna inanıyorum.

Organize olmanın önemli olduğunu düşünüyorum çünkü bu, yapılması gereken tüm işleri takip etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca görevleri öncelik sırasına koyabilmelisiniz ki mümkün olduğunca çabuk yapılabilsinler.

Dakik olmak da üretkenliğe yardımcı olur çünkü hemen çalışmaya başlamanızı sağlar.


İletişim ve işbirliği konusunda güçlü

Bu iş için bir kişiyi işe alıyor olsaydım, iletişim ve işbirliği konusunda güçlü birini arardım. En iyi adaylar projelerde liderlik rolü üstlenebilecek, ancak aynı zamanda işin etkili bir şekilde yapılmasına yardımcı olmak için başkalarıyla iyi çalışabileceklerdir.

Projelerde ekiplerle çalışma deneyimim var ve birlikte hedeflere ulaşan etkili bir grubun parçası olmaktan keyif alıyorum.


Sabırlı ve detaylara önem veren

Bu iş için birini işe alıyor olsaydım, sabırlı ve detaylara önem veren bir kişi arardım.

Bu iki özelliğin en önemli özellikler olduğunu düşünüyorum çünkü müşterilerimin siparişlerinden memnun kalmalarını ve ürünlerin doğru şekilde yapılmasını sağlamama yardımcı olacaklar.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.