1 min read

Upwork yeni mezunlara uygun mu?

Upwork yeni mezunlara uygun mu?
Photo by Jeremiah Lawrence / Unsplash

Upwork’e girmeden önce 3-4 tane freelancer iş yapmış olman ve onlardan bazılarını batırmış olman tecrübe açısından önemli. Teknik bilginin yanında Upwork’te en önemli unsur iletişim. Upwork çalışmaya başlar başlamaz düşük yıldız alırsan yeni müşteriler seninle çalışmak istemeyebilir.

Yeni mezun ve sektöre yeni giren insanlardan en çok gelen soru; “Ben yeni mezun oldum upworkte iş alabilir miyim ?” İş alabilirsin upworkte iş almak çok da zor değil profili düzgün bir şekilde planladıysak ve belli başlı işleri portfolyoya koyduysak. Esas önemli olan işi teslim etmek. Teorik olarak bilgin var ama gerçek hayatta bir pratik sağlamadıysan tavsiyem Türkiye içerisinde 3-4 tane minimum freelance iş yapman ve mümkünse bunların bir kaç tanesini batırman çünkü neredeyse demeyeyim ama çoğu işte düzgün bir brief gelmiyor, işin kapsamı çok net olmuyor, karşıdaki müşterinin ters bir zamanına geliyor veya isteğini çok net bir şekilde anlatamıyor.

Upwork daha çok senin teknik bilginin saatle satılmasını yansıtsa da upworkte başarılı olmak için müşterinin dilini anlamak ve ona göre yaklaşmak gerekiyor. Yani neredeyse %50’si belki daha fazlası müşteri iletişimi. O yüzden upworke girmeden önce ilk tavsiyem ülke içerisinde bire bir hata yapıp geri bildirim alabileceğin kişilerle kendini freelance çalıştırmaya alıştırman olur. Çünkü eğer upworkte özellikle ilk bir kaç işinden düşük yıldız alırsan profili kapat git yani toparlaman çok zor olur.

Düşünsene 2 ya da 3 tane iş yaptın bir tanesi 1 yıldız. Bir daha başvurduğun işlerde adam ilk başta profiline bakacak ve kötü yıldızı görecek. O yüzden ilk başta yeni mezun isen müşteriyle direkt çalışmaya çalış en azından 3-4 farklı müşteriyle.