Freelance Projeleri Nasıl Ücretlendirilmeli?

Freelance Projeleri Nasıl Ücretlendirilmeli?

Mülakat

Mülakat kısmını biraz konuşalım. Aldığım işlerden bir tanesinden bahsedeyim. Bu kişi ilk başta yazılı gitmek istedi. Ben her soru için belirli başlı cevapları verdim. Yetmedi görsel sordu. Görsel olarak bu şekilde dataları bağlayabiliriz dedim. Bazı opsiyonlardan sonra bütçeyi konuştuk. 1500 olan bütçesini 1800e çıkarttım. Bu kadar konuşmadan sonra ertesi gün görüşme yaptık. Projeyi bana açtı ve erişimleri istedim. Eğer yüksek ücreti olan işler ise sadece yazışarak ilerlemek pek olmuyor.

Başka bir işte detayı paylaştıktan 3 dakika sonra bir konuşma yapmak istedi. Erişim için e-mail paylaştım. NDA imzaladıktan sonra benden yapıp yapamayacağımı sordu. Bir örnek paylaştıktan sonra işi açtı. Bu mülakatta böyle sürdü.

Genelde mülakatlarda sana ekstradan bir şey sormuyorlar. Zaten işi yapmayı biliyorsan süreç, teslim gibi biraz daha kan uyuşması görüşmeleri oluyor bunlar. Eğer bir ilana başvuruyorsan hemen offline olma. Online olarak kal ve bir cevap gelirse hemen iletişime geçmeye çalış. Video konferans çok büyük oranda gerekiyor.

Kapsam belirlemek

İşin kapsamını belirlemek projenin başında yapılması gereken en önemli şey. Ben seninle bu yola çıkarım fakat bunu yapar şunu yapmam diyebiliyor olmak gerek. Bunun için bir miktar ön çalışma gerekse de yapılması gerekiyor bence. Eğer bir kapsam çalışması yapılmazsa ve fixed-price iş ise müşteri senden ummadığın şeyler istiyor olabilir. Öncelikle yazılı bir şekilde, Upwork mesajlarda geçecek şekilde işin kapsamının belirlenmesi gerekiyor. Müşterinin en başta aklına gelmiyor ve işi yaparken şunu da yapsana deniyor. Çok fazla ek bir şey isterse bu sefer anlaştığımız kapsam bu değildi denmeli.

Eğer kapsam dahilinde işini bitirdiğinde ve o iş buglu çıktıysa sınırsız bir şekilde bug-fix olayını vermen gerekiyor.

Proje fiyatlaması nasıl olmalı?

Fiyat belirleme en sık aldığım sorulardan bir tanesi. Bunun için işin kapsamını doğru belirlemek gerekiyor. Gerekirse 5-10 dakika değil 30-60 dakika harcayabilirsin doğru fiyat vermek için. Doğru fiyat aslında kişi bazında değişiyor. Senin doğru fiyatınla benim doğru fiyatım doğal olarak farklı. Birkaç farklı yöntem var ama benim en sık kullandığım tahmini kaç saatte o işi bitireceğim.  Üzerine %30 revizeleri ekliyorum. Bir miktar indirim yapıyorum. Eğer işin bütçesi belirli ise bu sefer benzer şeyi yapıp kafamda karşılaştırıyorum. Bu adam bu işe 200$ teklif vermiş ama ederi 700$ ise başvurmuyorum. Adam 200$ teklif vermiş, kafamda 400$ varsa ben 300$ teklif edip orta yolu bulmaya çalışıyorum. Genelde yüksek teklif verdiğimde geri dönüşler ciddi şekilde artıyor. Hiçbir zaman düşük teklif verdiğim işlerden cevap alamadım. Eşit teklif verebilirsin. Daha yüksek teklif verebilirsiniz.

Sözleşme başlamadım işe başlamalı mı?

Sözleşme başlamadan önce işe kesinlikle başlama. Fakat işin doğası gereği küçük bir ön çalışma gerekebilir. Bunun yanında bazı sabit ücretli ve yüksek fiyatlı işlerde bir miktar önden çalışma gerekebiliyor. Çok basit şeyler ise önden yapıp verebiliyorum.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.