2 min read

Freelancer neden ihracat yapmalı?

Freelancer neden ihracat yapmalı?
Photo by Juliana Kozoski / Unsplash

İhracat Nedir?  Neden İhracat Yapmalıyız? İhracat yaparak sadece kendin kazanamazsın, ülkedeki herkes adına para kazanmış olursun. Alım gücümüz artar, refah seviyemiz yükselir ve en önemli daha kolay para kazanırız.

“Neden ihracat?” sorusunu cevaplamak çok kolay. Eğer ailen ile yaşıyorsan ve öğrenciysen büyük ihtimalle ailen çalışıp eve para getiriyor. En temel haliyle ailen ihracat yapıyor. Dışarıya faydalı olup içeriye para getiriyor. Eğer bir şirkette çalışıyorsan zaten şirketin birincil amacı ihracat yapmak. Şirketin sınırlarının dışına ihracat yapmak. Eğer bunu yapamıyorsa ya sana maaş veremiyor, ya zam yapamıyor ya da çalışma arkadaşlarınla yollarını ayırmak zorunda kalıyor.

Aynı kavramı ülke için düşündüğünde 83 milyon ihracat yapabiliyorsa hepsi kazanıyor. Ülke içindeki insanların toplam geliri ülkenin refahı anlamına geliyor. Senin çevren ülke dışına ihracat yaptıkça para geliyor ve bu parayla daha refah dolu, alım gücünün yüksek olduğu bir dünyaya doğru gidiyoruz. Etrafındakilerin refahının yükselmesi direkt seninle alakalı.

Neden dolar kazanmalı?

Neden Dolar Kazanmalıyız? Hak ettiğin parayı kazanmadığını mı düşünüyorsun? Peki Nasıl Dolar Kazanabilirim? Kendimize nasıl yatırım yapabiliriz?

Dolar kazanma kavramını ben biraz “iyi para kazanma” olarak çeviriyorum. Hayatında güzel şeyler yaparak iyi para kazanan biri ise ileride daha güzel şeyler yapmak için kendine zaman ayırabilir. Ve bu ayırdığı zamanda kendisini daha geliştirerek ileride daha fazla kazanabilir. Eğer günde 15 saat kazanıyorsan ve hakettiğini düşündüğün parayı alamıyorsan akşamları eve yorgun ve moralsiz gidiyorsun. Hafta Sonunu iple çekiyorsun, dinlenmek istiyorsun. Pazartesi’den nefret ediyorsun.

Bu döngü seni sürekli çok çalışıp az kazanmaya itiyor ve kısır bir döngü olarak Dolar karşısında eriyen bir TL ile daha az kazanmaya başlıyorsun. Fakat hayatın bir kenarında dolar kazanırsan bu sefer ileride en azından kendin için birikim yapmaya başlıyorsun ve belirli bir aşamadan sonra gelirinin bir kısmı dolardan geliyorsa bu sefer günde 15 değil de 6-7 saat çalışarak aynı parayı kazanıyorsun.

Geri kalan zamanında dinlenmek doğru ama dinlenmenin yanında kendini geliştiriyorsan bu sefer ileride daha yüksek paralar kazanmak için kendine yatırım yapıyorsun. Bu yatırımlar sonucunda 3-5 ay sonra daha az çalışıp daha fazla kazanacağın bir dünyaya geçiş yapıyorsun.

Bu bir kısır döngü. Hem iyi hem kötü tarafa dönen bir kısır döngü. Hangi döngüyü seçeceğin biraz daha senin anlayışınla alakalı. Dolar kazanmaya bir de bu yönden bak derim.

Farklı zaman dilimlerinde çalışmak

Dünya’nın farklı yerlerine uzaktan freelancer olarak çalışarak dolar kazanmak ister misin?  Dünya’nın farklı zaman dilimlerine iş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Eğer ihracat yapıyorsanız ve birden fazla müşteriyle çalışıyorsanız onların zaman dilimine ayak uydurmanız gerekiyor. Bulunduğunuz konum onlar için pek bir anlam ifade etmiyor. O yüzden öncelikle müşterilerinizi doğru seçmeniz gerek. Benim gibi yapmamanız gerekiyor.

Örneğin mümkünse hepsini Amerikadan seçerseniz mesai saatleriniz akşam başlayıp gece yarısına kadar devam ediyor. Ama benim gibi çok farklı saat dilimlerine çalışıyorsanız daha karmaşık bir mesai saatine sahip oluyorsanız. Bu da ihracat yapıyorsanız ve birden fazla müşteriyle çalışıyorsanız düşünmeniz gereken bir şey. Bunu da göstermek istedim.