Freelancer İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

Freelancer İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

İçerik yazarlarının müşteriler için kapsamlı bir şekilde araştırılmış metinler yazmaları gerekmektedir. Müşteriler, broşürler, kılavuzlar, bloglar, web siteleri, gazete makaleleri ve diğer içerik biçimlerini üretmek için yazarlarla çalışır. İşin kapsamı teknik yazı, ürün açıklamaları, metin yazarlığı, ön yazı, yaratıcı yazı, deneme yazımı, hayalet yazımı, SOP yazımı, özgeçmiş yazımı ve daha fazlasını kapsar. Bunu daha detaylı inceleyebilmek için içerik yazarlarını sınıflandırmamız gerekir. Şimdi ise içerik yazarı türlerine bir göz atalım.

İçerik Yazarı Türleri

İçerik Yazarı Türleri

Web içerik yazarı

Adından da anlaşılacağı gibi, bu yazarlar internet için içerik üretirler. Bu içerik, ürün açıklamaları ve bloglar yazmaktan hizmetlere kadar her şey olabilir. Esasen iş, yazarın konuyu araştırmasını ve müşteri için bir makale veya blog yazısı yazmasını içerir. Yazarın ayrıca, trafiğin müşterinin web sayfasına yönlendirilebilmesi için anahtar kelimeler eklemesi gerekir.

Teknik Yazar

Teknik bir yazar, belirli teknik, tıbbi veya finansal konularda yazar ve okuyucu için kapsamlı bir şekilde anlatır. Müşteriler el kitaplarına, kılavuzlara, makalelere ve diğer içeriklere ihtiyaç duymaktadır. Bu durumlarda, yazarlar konuyla ilgili niteliklere sahip ve iyi derecede bilgili olmalıdır.

Kitle iletişim içeriği yazarları

Gazete yazarları veya muhabirleri, hem çevrimdışı hem de dijital medya için güncel olaylar hakkında yazarlar. Bu yazarların haberlerinde tarafsız ve etik olmaları beklenir. Ayrıca kitapları veya filmleri inceleyebilir ve belirli bir konu hakkında düşüncelerini kaleme alabilirler.

Ghostwriters

Ghostwriters, hayali bir ad altında veya onlar için yazmak için para ödeyen biri adına bloglar, web sitesi sayfaları, e-kitaplar ve diğer içerikleri yazan yazarlardır.

Yazar Olmak İçin Hangi Yeteneklere İhtiyaç Vardır?

Yazar Olmak İçin Hangi Yeteneklere İhtiyaç Vardır?

1. Uyarlanabilirlik

Bu bariz görünebilir, ancak ton ve stil parçanın amacına veya markanın kültürüne uymadığı için düz kalan birçok içerik vardır. Örneğin, bir açılış sayfası muhtemelen kısa ve okuyucuyu harekete geçmeye ikna etmek için tasarlanmış bir metin içermelidir. Buna karşılık, daha karmaşık bir konuyu açıklamak için daha fazla ayrıntı içeren bir teknik inceleme muhtemelen en iyi sonucu verecektir.

Tonla ilgili olarak, tıbbi araştırmacıları hedefleyen bir bilimsel ekipman şirketinin blog gönderileri, daha geniş bir sağlık bilincine sahip tüketicileri hedefleyen bir organik gıda mağazasının gönderilerinden çok farklı olacaktır. Ne kadar çok stil öğrenirseniz ve ne kadar çabuk adapte olursanız, içerik yazarı olarak o kadar değerli olursunuz.

2. Güçlü Araştırma Becerileri

İyi araştırma , iyi içerik yazmanın anahtarıdır, güvenilirlik ve en önemlisi değer katar. Bu nedenle, çevrimiçi olarak güvenilir kaynaklardan güvenilir ve ilginç bilgiler bulmak çok önemlidir.

3. Sağlam Bir SEO Anlayışı

İçerik yazarları, SEO trendlerinin zirvesinde kalmalıdır. Sonuçta, okuyucular onu bulamazsa en iyi içerik bile etkili olmayacaktır. SEO dostu başlık ve açıklamaların nasıl oluşturulacağını bilmek, anahtar kelimeleri etkili bir şekilde kullanmak ve Google'ın en son algoritma değişikliklerine ayak uydurmak önemlidir.

4. Organizasyonel Beceriler

Organize etmek sadece temiz bir çalışma alanına sahip olmakla ilgili değildir; Bu, üstlendiğiniz yazarlık işlerinin zirvesinde kalmakla ilgilidir.

Bir takvim tutun ve son teslim tarihlerinizi bilin. Çoğu akıllı telefon, zamanınızı düzenlemenize yardımcı olacak programlara bile sahiptir. Bir ödevi geç teslim etmek, müşterilerinizde kötü bir izlenim bırakır ve genellikle editörlere makalenizi doğrulamak için fazla zaman vermez. İşlerinize öncelik verin, böylece hepsini hemen bitirin.

5. Odaklanma Yeteneği

Yazmak, bazen bulması zor olabilen bir odaklanma gerektirir. Çalışma zamanı geldiğinde, dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulun ve her seferinde bir göreve odaklanın. Bazen işin üstesinden gelmek için , daha büyük projelerinize başlamadan önce birkaç küçük, tamamlanması kolay görevle başlayabilirsiniZ.

6. Son Teslim Tarihlerini Karşılama Yeteneği

Müşterilerinizin karşılamaları gereken son teslim tarihleri ​​vardır. Yüksek kaliteli içeriği hemen sunmak, yalnızca profesyonel değil, aynı zamanda güvenilir olduğunuzu da gösterecektir. Bu, kaç işi kabul edip reddedebileceğinizi ve zamanında teslim edebileceğinizi gerçekçi bir şekilde belirlemenize yardımcı olmak için iyi bir zaman yönetiminin gerekli olduğu anlamına gelir.

7. İletişim

Bir görevle ilgili bir sorunuz varsa, müşteriye bildirin. Yazmak bir iletişim alanıdır, bu nedenle bir sorun olduğunda müşterinizle iletişim kurmamanın hiçbir mazereti olamaz. Müşterinize yazdığınızda, bunu resmi bir iletişim olarak kabul edin: mesajınızı resmi hitap dili ile yazın. Müşterileriniz sizi her zaman nezaketinizle hatırlayacaktır.

8. Düzenleme, Düzenleme ve Daha Fazla Düzenleme

İlk taslaklar nadiren mükemmeldir. Düzenleme becerileri sabır, disiplin ve ayrıntılar için iyi bir göz gerektirir. Dilbilgisi, imla ve noktalama işaretlerinin yanı sıra gereksiz noktalara ve aşırı kullanılan kelimelere dikkat edin. Ve yazmaktan çok düzenlemeye zaman harcarsanız şaşırmayın.

9. Kaliteyi Sunun

Kaliteli benzersiz içerik oluşturmak için elinizden gelenin en iyisini yapın - makalelerinizi ilgi çekici ve dil bilgisi açısından doğru hale getirin. İdeal olarak, müşterilerin makalelere ihtiyacı olduğunda, onların sizi işi zamanında bitiren mükemmel bir yazar olduğunuzu düşünmelerini istersiniz. Daha fazla müşteri ve daha yüksek ücretli iş istiyorsanız, tutarlı bir şekilde iyi yazı yazmak sizi sonunda oraya götürecektir.

10. Talepte Kalmak

Mükemmel bir yazar olabilirsiniz, ancak en son trendleri takip etmezseniz, iş fırsatlarınız sınırlı olacaktır. Yazma ve Freelancer topluluklarına katılın, çevrimiçi profillerinizi geliştirin, resmi e-posta gönderme konusunda rahat olun, farklı sosyal platformlardan ve çalışmanızın pazar örneklerinden yararlanın.

Birkaç sosyal platformda aktif bir varlığı sürdürmek, yalnızca belirli yazı işleri alma olasılığınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda değerli bağlantılar da kurarsınız. Müşteriler her zaman erişimlerini artırmak isterler, bu nedenle ağınızla içerik paylaşmayı önerebilirseniz ; sizi işe almak için ek bir teşvikleri olacak.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Avantajlar ve Dezavantajlar

Avantajlar

Bilginizi Geliştirmek
Bir freelancer'ın çalışması, konuyla ilgili biraz bilgi sahibi olmayı gerektirir ve bunun için; biraz araştırma yapmaları gerekiyor. Araştırma yapmak kesinlikle bilginizi geliştirecektir. Ne zaman yeni bir konu yazsanız veya farklı türde bir yazma işine girişseniz, kendinize meydan okuduğunuz anlamına gelir. Teknolojideki en son gelişmeler hakkında yazmanız gerekebilir ve işinize en son haberleri ve küresel gelişmeleri dahil etmeniz gerekebilir. Bu, bir kişi olarak büyümenize yardımcı olacak en son bilgileri edinmenizi gerektirecektir.

Yaratıcılığınızı Ve Becerinizi Geliştirmek
Freelancer çalışan bir yazarın farklı konular hakkında veya aynı konular hakkında farklı şekillerde yazması gerekir. Her çalışma birbirinden farklı olmalıdır ve bu, dil becerilerinizi geliştirecektir. Her makaleyi en çekici ve inandırıcı şekilde tasarlamanız gerekebilir ve bu, yaratıcılığınızı ve yazma becerinizi geliştirecektir . Yüksek kaliteli ve hızlı çalışma, serbest yazarlıkta size daha fazla para kazandıracaktır.

Programınıza Göre Çalışın
İnsanlar  programlarına göre çalışabilecekleri için Freelancer çalışmayı tercih ediyor. Birçok ev kadını, ev işlerini ve yarı zamanlı serbest çalışmayı dengeleyebilecekleri için bu işi tercih ediyor. Çalışma saatlerinizi kendinize göre planlayabilirsiniz. Ailenizle vakit geçirebilecek ve aynı zamanda para kazanabileceksiniz. Hatırlanması gereken tek şey verilen süre içerisinde işi tamamlamaktır.

Seyahat Ederken Bile Çalışmak
Serbest yazar olduğunuzda, işiniz nedeniyle seyahatinizi kısıtlamanıza gerek yoktur. İşinizi tamamlamak için istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden çalışabilirsiniz. İşinizi tamamlamak için ofisinize gitmenize veya sadece işi bitirmek için sevdiklerinizle seyahatinizi ertelemenize gerek yok. Dizüstü bilgisayarınızı yanınızda taşıyabilir, boş zamanlarınızda, hatta seyahatteyken bile çalışabilirsiniz.

İşe Göre Kazan
Çoğu geleneksel iş, ofiste fazladan çalışma gerektirir ve bu ekstra çalışma saatlerinden finansal olarak yararlanamayabilirsiniz. Çoğu serbest çalışan maaşı, çalıştığınız saatlere veya kelime sayısına göre belirlenir. Bu, yaptığınız iş için para kazanabileceğiniz anlamına gelir.

Birden Fazla Müşteri̇yle Çalışmak
Serbest yazar olarak, farklı serbest platformlar veya müşteriler için çalışabileceksiniz ve bu size farklı müşteriler ve farklı iş türleri ile etkileşim kurma şansı verecek. Birden fazla müşteriniz olduğunda benzer bir iş yapmanın sıkıntısını hissetmeyeceksiniz. Öğrencilerin ve işletmelerin ve makale yazma sitelerinin çoğu, yazma çalışmaları için serbest çalışanlar bulmaya çalışır ve bu nedenle, yeterli deneyime sahip olduğunuzda işi bulmakta zorluk çekmezsiniz.

Dezavantajları

Fazlaca Araştırma Yapmak
Eğer Freelancer yazar olarak çalışmak istiyorsanız, yazdığınız metin hakkında fazlaca araştırma yapmanız gerekmektedir. Metin hakkında yazmanız gereken detayları araştırırken harcadığınız süre bazen bir metini yazmaktan daha fazla zaman alabilir.

Göz Yorgunluğu
Metin yazmak oldukça kolay gibi görünse de fazlaca araştırma ve bolca yazmaktan oluşmaktadır. Bu da oldukça fazla göz yorgunluğu yaşamanıza sebep olmaktadır. Sürekli olarak bir şeyler okuduğunuz için gözünüz yorulur ve bu hatta baş ağrısına dahi sebep olabilir.

Müşteri Memnuniyeti
Bir metini mükemmel yazsanız bile bazen müşterileri memnun etmek zordur. Müşterinizin istediği kriterlerde metin yazsanız bile, müşteriniz sizden metin için revize isteyebilir. Ve revize etmek sizin için hem para hem de zaman kaybıdır. Bu nedenle metin yazarlığının getirdiği dezavantajlardan birisi de budur.

Fazla Mesai
Bazen metin araştırması yaparken ve metini yazarken tahmin ettiğinizden daha fazla vakit kaybedebilirsiniz. Özellikle bilmediğiniz konular hakkında metin yazdığınızda bu durumu sıkça yaşabilirsiniz. Çünkü hem araştırma yapmalı hem de metin yazmalısınız. İkisini belirli bir denge içerisinde yürütmek oldukça zor olabilmektedir.

Hangi Freelancer Sitelerinde Çalışabilirsin?(H2)

Hangi Freelancer Sitelerinde Çalışabilirsin?

Ek işlerin ve uzaktan çalışmanın artan popülaritesi ile, serbest yazarlık, kelimelerle arası iyi olan yetenekli bir iletişimciyseniz, sahip olmanız gereken harika işlerden biridir. Bununla birlikte yeteneğinizi paraya dönüştürecek bazı siteler şu şekildedir:

 1. Upwork
 2. ProBlogger
 3. Fiverr
 4. LinkedIn
 5. Toptal
 6. Freelancer.com
Ne Kadar Kazanabilirsin?

Ne Kadar Kazanabilirsin?

Eğer bir Freelancer olarak yurtdışı pazarına çalışmak istiyorsanız, ortalama İçerik Yazarı maaşı, Amerika Birleşik Devletleri'nde yıllık 60,383 ABD Doları veya saatte 29,03 ABD Dolarıdır. Bu yelpazenin alt ucundaki insanlar, tam olarak en alttaki %10, yılda kabaca 43.000 dolar, en tepedeki %10 ise 83.000 dolar kazanıyor. Çoğu şey giderken, konum kritik olabilir. Nevada, Utah, California, Alaska ve Washington, en yüksek İçerik Yazarı maaşlarını sağlıyor.

Yeni Başlayan Freelancer Metin Yazarları İçin İpuçları

Yeni Başlayan Freelancer Metin Yazarları İçin İpuçları

 • Birden Fazla İş İlanına Başvurun
 • Mülakatlara Önceden Hazırlanın
 • Bir Fikri Veya Konu Dosyasını Saklayın
 • Yüksek Kaliteli Notlar Alın
 • Müşterilerinizin Ne İstediğini Sorun
 • Projelerinizi Yönetin
 • Zamanınızı Yönetin
 • Freelancer İçerik Yazmaya Bir İş Gibi Bakın
 • Çoklu Gelir Akışları Geliştirin
 • Bir İşletme Web Sitesi Kurun
 • Yazma Örnekleri Toplayın
 • Müşteri Görüşlerini Toplayın
 • Yazma Becerilerinizi Geliştirin
Freelancer İçerik Yazarları Hakkında SSS

Freelancer İçerik Yazarları Hakkında SSS

Nasıl iyi bir freelancer içerik yazarı olabilirim?

Freelancer yazarlık denizinde gezinmeye başlamadan önce yardımcı olabilecek bazı beceriler SEO, Blog Yazma, Düzeltme ve Metin Yazarlığı'nı anlamak olacaktır. Teknik veya Tıbbi bir yazarsanız, temel kavramları ve anlamları tazelemek de iyi bir fikirdir.

İçerik yazarı olarak freelance çalışmaya nasıl başlayabilirim?

Yeni başladığınızda, çeşitli projeler üstlenmek önemlidir. Yaşam tarzı yazmaktan sosyal medya yazmaya ve temelde elinize ne geçiyorsa. Sizin için en iyi olanı bulmak ve nişinizi bulmak için bu deneyimi kullanın. Ayrıca, güçlü yönlerinize göre kendinizi geliştirin.

Nasıl deneyimsiz bir Freelancer İçerik Yazarı olabilirim?

 • Freelance yazarlık kursuna katılın.
 • Çalışmanızı Contently'de ücretsiz olarak yayınlayın.
 • Çalışmanızı Medium'da ücretsiz olarak yayınlayın.
 • Bir yazarlar web sitesi oluşturun ve örneklerinizi görüntüleyin.
 • Google Dokümanlar'da yazma örnekleri oluşturun.
 • Çalışmanızı Linkedin'de ücretsiz yayınlayın.

Freelancer İçerik Yazarları Nasıl Fark Edilir?

 • Twitter ve LinkedIn'e girin.
 • Yazmak istediğiniz bloglara yorum yapın.
 • İşletmelerle sosyal medya üzerinden bağlantı kurun.
 • Bir yazar web siteniz olsun.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.