3 min read

Upwork Üzerinden Sürdürülebilir Dolar Kazanma

Upwork Üzerinden Sürdürülebilir Dolar Kazanma
Photo by Good Faces / Unsplash

Harika bir profil oluşturmakla başla. Başarılı profiller eksiksiz ve doğrudur ve becerilerinin, hizmetlerinin ve başarılarının çekici bir resmini çizerler. Profilin, freelance işini potansiyel müşterilere tanıtmak için bir fırsattır ve yapacağımız şey de tam olarak bu!

Profesyonel Fotoğrafın

 • Dostça bir ifade
 • Düz arkaplan
 • Şık bir kıyafet

Becerilerin

 • En iyi becerilern en ustte olmali
 • 4 ila 6 arası beceri
 • Upwork beceri testlerini geçmelisin

Doğru Başlık

 • Kişisel deneyimi
 • Kısa ama etkili olmali

Profilini güncel tut. Yeni beceriler öğrendiğinde, bunları profiline işlemekten geri durma. Çünkü bir freelancer olduğunda, kendini geliştirebilecek zamanın olacak. Bu yüzden bir freelancer olarak kendi işinin patronu olmak istiyorsun, değil mi?

Seçilmeni sağlayacak bir teklif yazmak için ipuçları

Teklifinle güçlü bir ilk izlenim yaratabilirsin. Kendini tanıt, becerilerini ve deneyimlerini vurgula. Müşteriye, projeye neden seni seçmeleri gerektiğini göster. Çünkü bu, projeyi anladığını ve proje için nitelikli olduğunu gösterme fırsatın olacak. İşte birkaç iyi fikir.

 • Açık ol
 • Kısa ve öz tut
 • Deneyimini belirli örneklerle sergile
 • Proje hakkında detaylı sorular sor
 • Projeye katabileceğin değerlerden bahset

İstenen bilgileri sağla

Bazı müşteriler senden belirli bir soruyu yanıtlamanı isteyebilir. Bu genelde spam yaparak mı teklif gönderdi yoksa gerçekten iş açıklamasını okudu mu testidir. Bu detaylara dikkat ederek müşteriye istediği cevabı hazırla.

Düzeltme, düzenleme ve teslim etme

Tüm kriterleri ele aldın ve cevapladın mı? Alakalı bağlantılar ekledin mi (çalışma örneklerin vs)

Son bir gramer kontrolü yap.

Spam Gönderme

Genel bir ”kopyala ve yapıştır” teklifi göndermek işi alma şansını düşürür. Eskileri uyarlamada sorun yok lakin tekliflerinin kazanmaya çalıştığın projeyle alakalı olmasını sağla.

Projeyi aldın peki ya sonra?

Freelance kariyerin boyunca home office çalışacaksın ya da her nerede çalışmak istersen! Bu bazı freelancerlar için -en azından yeni olanları- zorlayıcı olabilir çünkü, çalışma ortamını ve disiplinini kendin düzenlemen gerekecek.

Kendi işinin patronu olmak istiyorsan, almış olduğun her bir iş için planlama yapmak iyi bir fikir olabilir.

Upwork’de fixed price ve hourly contract olmak üzere iki seçenekle müşterilere yeteneğini satıp döviz kazanacaksın. Bu da bir son teslim tarihi (deadline) konusuna bizi çıkarıyor. Freelance olmanın en iyi yanı kendi hızında, son teslim tarihine projeyi teslim edebilmek. Ama çoğu zaman altında pijama varken bunu yapmaya çalışmak, miskinlik gibi sonuçlar doğurabilir

Sürdürülebilir bir ivme istiyorsan, gerçekten alabileceğin kadar iş ve zamanını verimli şekilde değerlendirebileceğin bir plana ihtiyacın olacak.

Faturalar yolda olabilir, ama sırf para kazanmak için boyunu aşan işlere ve yoğunluklara girmemek, kötü bir geri bildirim ve değerlendirme almaktan çok daha iyidir. Unutma her bir iyi geri bildirim, sana potansiyel müşteri ve döviz getirecek.

Umutsuzluğa kapılma, bazen bazı işleri kaçıracaksın. Ama Upwork bir okyanus, sen ise sadece denizdeki küçük bir taşsın. Her zaman daha fazla iş olacak!

Kendine güven. Sabah 9 akşam 5 işinden ayrılmanın sebeplerini hatırla. Freelancerlık başta gerçekten de bulanık bir deniz gibi gözükebilir, ama sonrasında cam gibi bir kariyere doğru yüzmeye başlarsın. Hakettiğin ücreti, ailene ve kendine yani yaşamına zaman ayırarak kazanmaya başlayacaksın.

Network oluştur, müşterilerle iyi iletişim kurmak gerçekten de hayatidir. Her bir müşterin, gelecekte sana başka bir projesini getirmeye aday bir başka gelir noktasıdır. Her zaman elinden gelenin en iyisini yaparak iyi hizmetler sunmaya çalış. Upwork’de uzun dönemli müşteriler edinmek oldukça sık oluşan bir durumdur. Çoğu freelancerın her 3 işinden 2’si, eski müşterisinin yeni projesi ya da başka bir müşteriye önerilmesi sonucu aldığı başka projelerdir.