3 min read

Upwork Üzerinden İş Alamıyor musun?

Upwork Üzerinden İş Alamıyor musun?
Photo by Christian Erfurt / Unsplash

Upwork, en büyük küresel serbest çalışma platformlarından biridir   ve 5 milyondan fazla kayıtlı müşteriye ve 12 milyondan fazla kayıtlı serbest çalışana sahiptir.

Büyük sayı Upwork'ü serbest çalışanlar için üzerinde çalışılacak en iyi çevrimiçi platformlardan biri haline getirirken, 12 milyondan fazla serbest çalışanın olması, yeni gelenlerin platformda hızlı bir şekilde iş bulmasını zorlaştırıyor.

İyi Bir Profil Resmi Alın

Bir işe gittiğinizde insanların size söylediği ilk şeylerden biri, iyi bir ilk izlenim bırakmaktır.

Aynı mantık, çevrimiçi platformlar için de geçerlidir ve siz profil resminiz aracılığıyla bu, müşterilerin profilinizde gördüğü ilk şeylerden biridir.

İyi bir ilk izlenim bırakmak için profil fotoğrafının yüzünüzü net bir şekilde gösterdiğinden emin olun, böylece müşteriler sizin tam olarak kim olduğunuzu bilir.Ayrıca, yüksek kaliteli ve gülümsediğiniz bir resim yükleyin ve kullanın.

Gülmeyen, grenli ve kalitesiz bir resim yalnızca profesyonel olmadığınızı ve hiçbir müşteri profesyonel olmayan kişilerle çalışmayı tercih etmeyeceğinden önemlidir.

Ayrıca profesyonelce giyindiğiniz yerde hoş bir gülümsemeyle yüksek çözünürlüklü bir vesikalık fotoğraf kullanın.

Dil Becerileriniz Önemlidir

Yukarıda da bahsettiğim gibi ilk izlenim önemlidir ve online dünyada profil resminiz, iletişim ve dil becerileriniz ile etki bırakıyorsunuz.

Bir müşteri Upwork'te size yaklaşabilirken, onlarla iletişim kuramıyorsanız, konuşmayı daha ileriye götürmezler. Ayrıca danışanlarınızla iletişime geçtiğinizde fiziksel olarak orada bulunmazsınız ve iyi bir izlenim bırakmak için kelimelerin gücüne ihtiyaç duyarsınız, bu nedenle dil becerilerinizi geliştirmeniz önemlidir.

Hiç deneyiminiz olmasa ve yıllardır çalışıyor olsanız bile,müşterinizi kazanmak ve bu süreçte sözleşmeyi de elde etmek için sürekli olarak dil becerilerinizi geliştirmelisiniz . Henüz kelimeleri bilen bir sihirbaz olmayabilirsiniz, ancak yazım yanlışları, mesajlaşma dili ve dilbilgisi gibi küçük şeyler bile çok önemlidir ve müşteriler için kırmızı bayrak görevi görür.

Bu nedenle, müşterinize göndermeden önce her zaman yazımınızı kontrol edin ve yazdıklarınızı okuyun.

Çalışmanızın Örneklerini Oluşturun

Bir platforma yeni başladığınızda, güvenilirliğinizi artıracağı için çalışma örneklerine sahip olmak iyi bir fikirdir.

Upwork üzerinde çalışmak da çok daha kolay olacaktır, çünkü özellikle bir yazar veya fotoğrafçıysanız, çalışma örnekleriniz yeteneğinizi sergileyecek ve eğer popülerlerse, yalnızca müşterinin önündeki güvenilirliğinizi güçlendirecektir.Böylece, yazma veya fotoğrafçılık becerilerinizi sergilemek için bir blog veya web sitesi oluşturun ve yazıyla ilgili olmayan hizmetlerde, kişisel web sitelerinizde olduğu gibi birkaç yayınlanmış öğeyi onlara göstererek logo tasarımı gibi çalışmalarınızı sergileyebilirsiniz.

Düşük Ücretli İşlere Sans Verin

Yeni bir işe başlarken asla düşük ücretli işlerin buna değmeyeceğini düşünmeyin. Bu, birçok kişinin yaptığı ve dolayısıyla birçok büyük fırsatı kaçırdığı en büyük hatalardan biridir.

Ancak, bu düşük ücretli işleri asla küçümsememeli ve bunun yerine oradan başlamalısınız , çünkü geçmiş deneyiminiz yoksa kimse size büyük miktarda ödül vermeyecek ve bu kadar ödemeye istekliyse kıdemli birine yaklaşmayı tercih edecektir. Bu düşük ücretli işler, müşterilerle bağlantı kurmak için en iyi seçeneğinizdir ve gelecekte daha büyük bütçeli müşterilere yaklaştığınızda daha yüksek ücretler alırsınız .

Ayrıca, aynı müşteriler büyük olasılıkla diğer müşterilere iş için adınızı önerecek ve böylece Upwork üzerinde çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Aktif Kalın

Unutmamalısınız, Upwork'te para kazanma konusunda ciddiyseniz, sürekli harekete geçmeniz ve aktif olmanız gerekir.

Tekliflerinizi  göndermek için ve bir kez güzel ve harika bir profil oluşturduktan sonra hiçbir şey yapmanıza gerek olmadığını düşünmeyin.Müşterileriniz, yalnızca aktifseniz ve onlarla sürekli etkileşim halindeyseniz size gelecektir. Sözleşmeleri kazanmak için adınızı oraya koymanız gerekiyor.

Upwork'te her zaman bir sayı oyunudur, ne kadar çok potansiyel müşteri ile iletişime geçerseniz, Upwork'te çalışma şansınız o kadar yüksek olur.Ayrıca ilerledikçe gelişmeyi ve ilerledikçe profilinizi güncellemeyi asla unutmayın. Daha iyi bir teklif oluşturmayı öğrenin ve bunu müşterinizin gereksinimlerine uyacak şekilde özelleştirin.

Portföyünüzü Oluşturun

Bir önceki noktada belirttiğim gibi, yapmanız gereken en önemli şeylerden biri profilinizi sürekli güncellemek ve bu süreçte daha da geliştirmek.

Serbest meslekte kendi portföyünüzü oluşturmanız gerekir ve ne kadar çok iş yaparsanız o kadar çok iş alırsınız. Bu nedenle, profilinizi  sürekli olarak oluşturun ve mümkün olan en iyi şekilde optimize edin.Güvenilirlik ve güçlü bir portföy her zaman önemlidir ve portföyünüz üzerinde sürekli çalıştığınızda daha önce herhangi bir deneyiminiz olmasa bile, müşterileriniz açısından mükemmel karışımınızı bulur ve böylece daha çok istediğiniz işi alırsınız.