5 min read

Upwork profilim nasıl olmalı?

Upwork profilim nasıl olmalı?

Mesleğim Upwork’e uygun mu?

Upwork’de kimler iş yapabilir sorusu bana çok geliyor. Ben data-analistim. Kullandığım çok basit bir formül var. Sen işini evden çıkmadan bilgisayar başında yapabiliyor musun ve yaptığın iş tek başına bir anlam ifade edebiliyor mu? Bu iki soruya da cevabın evet ise sen iş yapabilirsin. Örneğin çeviri yapıyorsan, uygulama geliştiriyorsan, dijital pazarlama yapıyorsan. Öğretmen isen online eğitim verebiliyorsun. Mimar isen 3D Tasarım yapabiliyorsun. Bu insanlar da masa başı çalıştıkları için çok rahat çalışıyorlar. Örneğin fotoğrafçıysan, özel çekimlere gitmen gerekiyorsa sana uygun olmayabilir.

Upwork Profil Felsefesi

İyi profil nasıl oluşturulur göstermeden önce biraz daha işin felsefesine girmek istiyorum. Profil seni ilk defa tanıyan birisinin seni anlama noktası. Ona belirli birkaç şey veriyorsun, ona bakarak seni anlamaya çalışıyor. Hedef kitleyi anlamak gerekiyor. Upwork’te seni hiç tanımayan birisi hesap geçmişin yoksa sana çok çok kapsamlı bir iş vermez. O yüzden ilk dönemde görece düşük işlerin ön plana çıkması gerekiyor. Upwork Linked-in değil. Yani bütün geçmişini yazmamalısın. Bir işveren core işini yaptırmaz. Hatalı olsa da kabul edebileceği bir işi yaptırır. İlk başta biraz kırabilir fakat bu işin doğası bu. Mümkün olduğunca ücreti düşük ve halihazırda deneyiminin yüksek olduğu işi ön-plana çıkart. İlk defa seni tanıyacak birisinin görmesini istediği şeyleri yaz. Zaten o kişiye bir iş yaptıysan ve bir güven oluştuysa o kişiyle uzun süre çalışabiliyorsun.

Kendime uygun profili nasıl bulurum?

En iyi profilleri görebileceğin bir link var. Browse Top Freelancers by Category – Upwork

Bütün alanlara hakim değilim ama burada kendine uygun bir alan bulursan o alandaki top 20-30 profili görebiliyorsun. Profillere bakarken bazı noktaları gözünden kaçırmamanı rica edeceğim. Herkesin yolu ayrı. Freelancerlar çok fazla ve birkaç kişiden şey duydum. “Bu kadar iyi freelancer var, beni neden seçsinler?”

Freelancer’dan çok işçi-arayanlar var. Bu profillerden bir kopyala-yapıştır yapma. İncele, detaylarına gir. Sadece esinlen. Kendi deneyimin ne ise, hayat seni nereye sürüklediyse ona uygun bir profil oluştur. İnan burada seninle rekabet eden 100 kişi varsa 1000 farklı iş var. Ayrıca en yüksek freelancer genelde meşguller ve iş alamıyorlar.. Bu senin için bir avantaj.

Profilim nasıl olmalı?

Profil nasıl olmalı kısmında zaten Upwork bizi yönlendiriyor. Bir açıklama kısmı var. İlk defa profil hazırlıyorsanız ve geçmişiniz yoksa “Work History” kısmı kapalı oluyor.

Başlıca kısımlar ise:

  • Pre-packaged projects: Önceden paketlediğiniz projeler.
  • Testimonials: Referans yazıları.
  • Certifications: Sertifikalarınız.
  • Employment history: İş geçmişiniz.

Bunların dışında portfolyo var ama ben Agency olarak açtığım için farklı hesaba ekledim. Portfolyo kısmına birazdan geleceğiz.

Önce biraz kendini bilmek gerekiyor. Alt-profiller var. Ben bu kısımda hangi alt-profilde ne kadar para kazandığımı ekleyebiliyorum. Bu kısmı çok verimli kullanmadım. Toplamda 3 tane alt-profil oluşturabiliyoruz. Ama kendime baktığımda ben veri görselleştirebiliyorum. Entegre ve Analiz edebiliyorum. Bunlara özel 3 adet alt-profil oluştursam çok daha güzel olurdu. Alt-profilleri keşfedinceye kadar gelir etmeye başladığım için artık buraya çok da önem vermedim. Alt-profil oluştururken kendi yaptığınız hizmetlere bakın ve birbiriyle ilgili olabilecek maksimum 3 tane alt-profil oluşturun. Alakasız alanları alt-profil olarak eklemeyin.

Saatlik ücret için genelde 5-10 dolarlık saatlik ücretler çok doğru değil. Yaptığın işe göre değişir fakat Türkiye için minimum 15-20 dolardan başlatmayı öneriyorum. Bunun nedeni ise eğer 5 dolarlık bir işle başlarsanız 2-3 dolarlık artış yaparak ilerlersiniz. Ama 15-20 dolarlık bir iş alırsanız bu sefer bir sonraki işiniz 25-30 dolar olabilir. Unutmayın amacımız kısa dönemde para kazanmak değil, uzun dönemde sağlıklı ve iyi para kazanmak. O yüzden tavsiyem özellikle Hindistanlılara bakıp düşük ücretler vermeyin.

Profil sizi ilk defa insanların sizin hakkınızda bilgi alacağı yer. İş açıklamasına isminizi yazmayın. Nerede yaşadığınızı, sizi tanıtan bilgileri yazmayın. Direkt sizden ne alacağını görmesi yeterli. Yani burada tamamen en çok sorulan problemleri buraya yazdım. Eğer yapabiliyorsam sonuna yapabildiğimi belirttim. Profil seni işe almak isteyenin baktığı ve baktıktan sonra kendi kafasındaki soruyla eşleştirebildiği ölçüde başarılı. İstanbul’da veya Londra’da yaşaman pek önemli değil onun için. Onun kafasında bir ürün mü geliştirmek mi var; sen ona benzer bir ürün geliştirip profiline yazdıysan mükemmel bir adaysın.

50 farklı dil biliyor olman o müşteriyi pek ilgilendirmiyor. Tamamen o kişinin kafasında ne var, sen onu çözebiliyor musun bunu düşünmen gerekiyor. Anahtar kelimeler çok önemli. Burada hangi tool’ları kullanıyorsam anahtar kelime olarak ekledim. Çünkü işverenler işe alım için kompleks aramalar yapıyorlar. Onlara da çıkmak gerekiyor. Hangi problemleri çözebiliyorsanız soruları kendinize sorun ve çözebildiğinizi söyleyin. Sizin profilinize bakan kişiler yeni sekmede minimum 4-5 profil açıyor. Her birine hızlıca göz gezdirip elediğini düşünürsek giriş kısmında verebildiğiniz kadar işinizle alakalı bilgi vermeye çalışın.

İçerik yazarken “I-i” kelimesini minimumda kullanın. Çünkü kendinizi beyan ederek bu alanı israf etmeyin. Sizin profili okuyan kişiye nasıl yardımcı olacağınızı anlatmanız gerek. Bu dönüşüm oranlarınızı arttıracak önemli tricklerden birisi.

Eğer hiç work-history yoksa “Pre-packaged projects” kısmında bazı paketler oluşturabilirsiniz. Kaç tane oluşturuluyor hatırlamıyorum. Örneğin yaptığınız standart işler varsa bunları proje olarak oluşturun ve yaklaşık fiyat verin. Bu fiyatlar dahilinde sizinle çalışmak isteyenin kafasında da “Ben bu kişiyle çalışırsam tahmini bütçem bu olur” şeklinde bir yaklaşım olacak. Burayı çok yüksek vermeyin pazarlık yaparız diye. Aşırı da düşük vermeyin, sizi ucuz görmelerini istemem.

Testimonials kısmı var. Ben burada daha önceden çalıştığım ve Testimonials alabileceğim arkadaşlarıma davet gönderdim ve onlardan testimonials aldım. Bu kısıma biraz daha önem veriyorum. Sertifikalar ve çalışma geçmişimi de tamamen ingilizce olarak ekledim.

En önemli kısım portfolyo. Benim hesabımda portfolyo yok çünkü ben Agency üzerinden çalışıyorum. Agency tarafında da çok ciddi bir portfolyo hazırladım. Örneğin verdiğim bütün hizmetler var. Growth plan oluşturabiliyorum mesela. A/B Testing için process var. Test önerileri var. Nasıl sunum yapıyoruz, süreci ilerletiyoruz hepsi var.

Profile bakarken en başta bakılan Work History. İkinci Testimonials. Üçüncü Portfolyo. Dört kendini açıklaman. Bu önem sırasına göre gidiyor diyebilirim. Tamamen karşıdakine odaklan. “Ben” deme, portfolyona önem ver. Minimum 5 farklı portfolyo item’i olsun. Sanırım bunlar profil için yeterli olur.

Bireysel mi yoksa Ajans hesabı mı?

Ajans hesabı veya Freelancer hesabı açmak size kalmış. Bu arada Ajans hesabı ayrı bir hesap değil. Önce bir Freelancer hesabı açıyorsun. Birkaç arkadaş beraber iş yapmak istersen bu sefer Agency açıyorsun ve hep beraber dahil oluyorsunuz. Upwork genelde freelancerlarla çalışmak isteyenlerin mekanı. Ama bazı işler Ajans ile çalışmaya uygun. Örneğin Full-stack bir app geliştiriliyorsa İOS ve Android Full-stack çalışan kişilerin olduğu Ajans öne çıkabiliyor. İşin burada doğası çok önemli.