5 min read

10 Adımda Etkileyici Upwork Profili Oluşturun

10 Adımda Etkileyici Upwork Profili Oluşturun
Photo by Toa Heftiba / Unsplash

Upwork’teki başarın için profesyonel bir profil gerekli olacaktır. Potansiyel müşterilerinle tanışman, dikkat çekmek ve kendini rekabetten ayırmak için önemli bir fırsattır – yalnızca tekliflerinin bir parçası olarak değil, aynı zamanda profilini keşfedebilecek potansiyel müşteriler için de. Birçok müşteri, ihtiyaç duydukları becerilere sahip freelancerları arar ve onları iş ilanlarına bakmaya davet eder; işletmelerin proje ihtiyaçlarını daha hızlı ve başarılı bir şekilde karşılamana yardımcı olabilecek proaktif bir yaklaşımdır.

Profilini tamamlamak, müşterilere ihtiyaç duydukları bilgileri vermekle sınırlı kalmaz. Ayrıca, Upwork’ün seni alakalı projelerle eşleştirmesine de yardımcı olur ve bu Rising Talent statüsüne veya Top Rated statüsüne ulaşmak istiyorsan gereklidir.

Bu yazıda şunları inceleyeceğiz:

 • Becerilerinizi sergilemek için profilinizin her bir bölümünü nasıl kullanabilirsin?
 • Profesyonel bir profil resmi seçmeyle ilgili ipuçları,
 • Uzmanlığını nasıl sergileyebilirsin?
 • Olağanüstü bir tanıtım videosu nasıl oluşturulur
 • En iyi çalışmanı vurgulamak için ipuçları
 • Sertifikalarını listelemeyle ilgili tavsiye
 • Geçmiş deneyimlerini de dahil etmenin önemi
 • Eğitim geçmişini ve diğer deneyimlerini nasıl birleştirebilirsin?
 • Profilini incelerken göz önünde bulundurman gereken ek ipuçları

1. Beceri grubunla alakalı iş kategorilerini seçerek profilini doldurmaya başla

Becerilerini ve deneyim seviyeni yansıtan saatlik bir oran belirle(saatlik ücret). Benzer serbest çalışanların ücret aralıklarına dair bir fikir edinmek için Upwork’te arama yapabilirsin. Ardından, profilini geliştirmene yardımcı olmak ve deneyimini ve uzmanlığını en iyi şekilde sergilemesini sağlamak için bu ipuçlarını göz önünde bulundur.

Becerilerini sergilemek için profilinin her bölümünü kullan. Upwork, güçlü yönlerini hızla belirlemene ve seni ilgili projelere bağlamana yardımcı olabilecek kapsamlı bir standartlaştırılmış beceriler listesine sahiptir. Bu beceriler ayrıca müşterilerin seni daha kolay bulmasına yardımcı olur, bu nedenle uzmanlıklarını yansıtmalıdır: Yalnızca iş veya istihdam geçmişin, portföyün, eğitimin gibi diğer profil bölümlerinden birinde yedekleyebileceğin becerileri listele.

2.Profesyonel bir profil resmi sec

Müşteriler, bir proje için onlarla meşgul olmadan önce bir serbest çalışmaya güvenebileceklerini hissetmek isterler ve profil fotoğrafın denklemin önemli bir parçasıdır.

3. Başlık ve genel bakış bölümünde uzmanlığınızı sergile

Bir başlık bulmak basit görünebilir, ancak bu, genellikle freelancerlar tarafından gözden kaçırılan potansiyel güçlü bir araçtır. Neden bu kadar önemli? Çünkü bir müşteri aramada profilini bulduğunda görecekleri ilk şey unvanın yani başlığındır.

Genel bakışınız, biri profiline göz atana kadar tamamen görünmez, ancak profilinin en üstünde olduğu için pazarlamanın da oldukça görünür bir parçasıdır. Kendini ve hizmetlerini tanıtmak için kullan.

4. Olağanüstü bir tanıtım videosu oluştur

Bir giriş videosu, özellikle birçok freelancerın bu, isteğe bağlı bölümü atladığı için parlamana ve öne çıkmana yardımcı olabilir. Video oluşturmak göz korkutucu görünebilir ama öyle olmak zorunda değil! Kim olduğunu, üzerinde çalışmak istediğin projelerin türünü ve uzmanlık alanlarını açıklayan harika bir senaryoyla başla.

5. Portföyünüzdeki en iyi çalışmanı vurgula

Portfolyon potansiyel bir müşterinin dikkatini çekmesi için pratik olarak garanti edilebilir: Bu, işinin kalitesini ve uzmanlığının değerini gösterme de bir şanstır.

Nişini yansıtan ve uzmanlığını kanıtlamaya yardımcı olan parçaları seç. Becerilerin özellikle görsel değillerse, her örneğin arkasındaki zorluğu ve çalışmanın nasıl bir etkisi olduğunu açıklamanın yaratıcı yollarını bulmaya çalış.

6. Sertifikalarını listele

Kazandığın sertifikaları listelemek, özellikle müşterilerinin arayabileceği belirli sistemler veya yazılımlarla ilgiliyse, belirli bilgi veya becerilerini kanıtlamanda yardımcı olabilir.

İpucu: Anadilin olmayan dil becerilerini arayan müşterilerle bağlantı kurmana yardımcı olmak için, o dildeki yeterliliğini yansıtan sertifikalar eklemeyi düşün.

7. Deneyim ekle

İstihdam geçmişinle ilgili ayrıntıları eklemek, müşterilerin Upwork içinde ve dışında geçmişini anlamalarına yardımcı olabilir.

Önceki rollerindeki sorumluluklarının ve başarılarının kısa bir açıklamasını ekleyerek başlayabilirsin; Şu anda aradığın proje türleriyle ilgili projelere özellikle dikkat et.

Freelance işiniz büyüdükçe, güvenilirliğini yeniden teyit etmene yardımcı olması için en etkileyici projelerinden birkaçı için yeni girişler eklemeyi düşün.

Geleneksel bir istihdam geçmişin yoksa, freelance çalışmanın odak noktasını özetleyen kısa bir açıklama ile tek bir satır öğesi şeklinde eklemeyi düşün. Başarıları vurgulamak ve uzmanlığını göstermek için madde işaretleri kullanabilirsin.

8. Eğitim geçmişin ve diğer deneyimler

Bilgin yalnızca önceki iş deneyiminden kaynaklanmıyor! Eğitimin ve diğer etkinlikler – örneğin gönüllü işler, mentorluk programları, çevrimiçi kurslar ve diğer ders dışı etkinlikler – ne yaptığını ve kendinizi online olarak nasıl sunacağını şekillendirmende yardımcı olabilir.

En yenisinden başlayarak, kurumun adını ve programını kronolojik sırayla listeleyerek her bir ilgili eğitim öğesinin ayrıntılı bir açıklamasını dahil etmeyi düşün.

Ayrıca “Diğer Deneyimler” bölümüne gayri resmi eğitim ve etkinlikler de ekleyebilirsin. Bu, değerini göstermeye yardımcı olabilecek araştırma projeleri, yarışmalar veya diğer ilgi alanlarını içerebilir.

9. Profilini incele ve analiz et

Diğer freelancerların profillerinden ilham alabilirsin, ancak seninkini orijinal ve benzersiz yapmayı unutma.

Aşağıdaki ek ipuçlarını göz önünde bulundur:

 • Müşterilerin hakkında profil oluştur. Onlara nasıl yardım edebilirsin?
 • En güçlü becerilerinde tutarlı ol ve becerilerini (unvan, beceriler, genel bakış, iş geçmişi) yedeklemek için tüm profil bölümlerinden yararlan.
 • Tüm bölümleri tamamlayarak güven oluşturmada yardımcı ol.
 • Kendi dilinde kısa ve anlaşılır ol.
 • Her bölümü dikkatle oku ve profilini düzenli olarak güncelle
 • Etkin olmayan sözleşmelerle ilgili işlem yaparak JSS puanın üzerinde daha fazla kontrol uygulayarak itibarını takip et.
 • Etkinlik olmaması nedeniyle profiliniz “özel” olarak değiştirildiyse profil görünürlüğünüzü güncelle.
 • Upwork’ün seni işlerle daha iyi eşleştirmesine yardımcı olmak için profil ayarlarındaki diğer profesyonel hesapları bağla.
 • Davetlere ve mesajlara hızlı bir şekilde yanıt vererek mükemmel bir yanıt verme puanı elde et.
 • Profili müsaitliğini güncelle, böylece daha fazla davet alırsın. Yanıt veremeyecek yoğunlukta olduğunda, yanıt verme puanına zarar verme riskine girmemek için profilini “uygun değil” olarak ayarla.

Profilini yayınlamadan önce arkadaşlarından sana geri bildirimde bulunmalarını da isteyebilirsin. Bir başka iyi taktik de profilini yüksek sesle okumaktır: Profil yazılarının iyi akıp akmadığını, güzel bir ritmi olup olmadığını ve senin gibi gözüktüğünü görmenin harika bir yoludur.

10. Sabırlı ol

Freelancerlık bahsedildiği ya da dışarıdan gözüktüğü kadar ‘’rahat’’ bir meslek grubu değil. Yükselmiş bir freelancer, dışarıda çalışan herhangi bir kişiden çok daha iyi durumdadır, bu aşikar. Lakin o hedefe gidene kadar düştüğün belli başlı patikalardan geçeceksin. Hiç kimse yeni bir freelancera çok fazla sorumluluk ya da yüksek paralar teklif etmez. Kendini bu yolda geliştirip, basamakları adım adım çıkarsan sonucunda mutlu sona doğru ilerlemiş olacaksın. Sadece sabırlı ve azimli olma kozlarını asla hafife alma, daha çok çalış ve kendi işinin patronu ol.