1 min read

Müşteri iletişimi

Müşteri iletişimi
Photo by Christin Hume / Unsplash

İyi müşteri vs Kötü müşteri

Maalesef müşteriler karpuz değil. Çalışmadan iyi mi kötü mü bilemiyorsun. Bir kere çalışman gerekiyor. Müşterinin çıkardığı zorlukları göğüslemen gerekiyor. İşi 10 numara teslim etmen gerekiyor. 5 yıldızını aldıktan sonra o müşteriyle bir sonraki işte çalışıp çalışmayacağını belirleyebilirsin.

Senin zamanına değer veriyorsa, sana yeterli süre tanıyorsa, ekibe dahil olmanı istiyorsa ve senin yaklaşımını anlıyorsa bu müşteriyi hiç kaçırma.

Müşteri her zaman haklı mıdır?

Müşteri her zaman haklı mıdır sence? Bence her zaman haklı değildir. Ama haklı olmadığını düşündüğünde bunu düzgünce aktarmak gerekiyor. Freelance çalışıyorsan konu biraz daha karşı tarafı anlamak ve tatmin etmek. Bazı müşteriler kendi istediklerini yapsan bile tatmin olmuyorlar. Onların tarzlarına adapte olursan istedikleri şekilde işi sunabiliyorsun.

Müşteri İletişimi

Burada hoşuma giden yöntem iş bitinceye kadar hiç ses çıkarmamak değil. Adım-adım ilerlemek. İşi aldıktan sonra ben bunu cuma günü bitireceğim diyebilirsin. İş süresince update verebilirsin müşteriye. Eğer iş gecikecekse gecikeceğinin belirli olduğu an bunu belirtmek en iyisi. İletişim kısmında en büyük hatalardan birisi karşı tarafın anladığını varsaymak. En sık yaptığım şey sürekli update vermek. İlerleme hakkında müşteriye bilgi vermek. O yüzden işi aldıysan maksimum 2 günde bir update geç. İşi zamanında teslim et.

Sakız Etkisi

Görece büyük projelerde başıma gelen bir etkiden bahsetmek istiyorum. Sakız Etkisi.

Şöyle; ilk başta proje güzel bir şekilde başlıyor. Kötü iletişimin olduğu yerlerde 4-5 saatlik bir iş 15-20 saat sürebiliyor. Git-gel arttıkça müşteri daha çok detaya iniyor. O nedenle bu efekt’e girmeden işi çıkartmak gerekiyor. İşin birazcık uzama ihtimali varsa her şeyi bir kenara bırak. Müşteri ne istiyor onu anla ve ipleri çok serbest bırakma.