Upwork Skill Certification (Upwork Yetenek Sertifikası) Süreci Nasıl İlerler?

Soru

Upwork'ten Skill Certification hakkında fotoğraftaki gelen mail güvenilir midir?

Upwork Skill Certification

Cevap

İlk Upwork hesabımı açtığım zamanlarında bana da Upwork Skill Certification daveti gelmişti. Bu test sınavı yazılımcılar için kodlama, tasarımcılar için de portfolyo sunumu şeklinde gerçekleşiyor.

Bende yazılımcı olduğumdan yazılımcılar için Skill Certification deneyimimi anlatabiliririm.

  • Upwork, bu testleri yaptırmak için codesignal diye bağımsız bir platform ile anlaşılmış. Başka benzer platformlarda mevcut hackerrank vb. Bu platformlarda bir çok algoritma sorusu çözebiliyorsunuz bu yüzden sınav öncesi gidip test edebilirsiniz kendinizi.
  • Test sınavı 2 aşamalı oluyor ilkini deneme sınavı gibi düşünebilirsiniz. Bunun hiçbir etkisi yok diyebilirim. Bunu tamamladıktan sonra size asıl test sınavını (süresi 90 dakika) gönderiyorlar.
  • Davet alırken sizlere hangi programlama dilinde sınavı çözeceğinizi soruyorlar. Normalde sitede bir algoritmayı istediğiniz dilde çözebilirsiniz ama Upwork davetiyle gelen davetiyede sadece belirttiğiniz dilde sınava giriyorsunuz.
  • Sınav süresince kameranız açık kalıp ekranınızın kaydı alınıyor. Sınav sonrasında biri gerçekten sınavınızı tekrardan izliyormuş.
  • Testten kalırsanız 6 ay kadar sonra tekrardan bu sınava girebiliyorsunuz, fakat davet beklemenize gerek yok, direkt [email protected] mail adresine mail atarsanız süreniz dolduysa size yeni bir sınav hakkı daha veriyorlar. (Sadece sınava giriyorsunuz artık ilk deneme sınavı yok.) İlk gelen sınav davetiyesinde ben Python ile sınavı girmeyi seçmiştim. Sınav beklediğim gibi geçmedi muhtemelen sınavdan kaldım. Platformda tercübeniz olması lazım. (Ben platformda alıştırmaları hep kendi bilgisayarımda IDE (development ortamına) alarak yapıyordum ama bunu yapmamanız lazım.)
  • 2-3 hafta önce günde 1-2 soru çözmek adına codesignal de biraz alıştırma yaptım. Bu arada [email protected] mail adresine tekrardan sınava girmek için mail attım. Bana yeni davetiye geldi (Gelen davetiyenin 14 gün geçerliliği var.)
  • 48 saat içinde codesignal tarafından manuel kontrol bittikten sonra Upwork'e haber veriyorlar, size de mail geliyor. Ardından asıl sonucu Upwork size bildiriyor.
  • Asıl olay buradan sonra başlıyor. Codesignal'in mailinde sınav sonucum onaylandı, Upwork mailinde başarısız oldunuz diyordu. Ben bu sonuçla sınavdan kalmak olmamalı diye düşünerek support'ta yazdım sınavı geçme koşulu, minimum skor nedir diye klasik Upwork'ten gelen cevap bunu sizinle paylaşamayız dediler. Manuel bir süreçte işliyor dedi. Ben de codesignal manuel süreci tamamlandı onlar onay verdi, onlardan gelen mail ile aynı dakika da sizlerden de fail maili geldi. Aynı dakika içinde manuel kontrol etmiş olamazsınız dedim. Sonrasında bir R yaptılar, "tamam biz bunu bir back-office takımı ile konuşalım." Ardından mail geldi kendi taraflarından hata varmış herkese yanlış dönüyorlarmış. Bunu düzeltmek için ilgili ekip çalışacak dediler.

Bu sorun giderildikten sonra sizlere de sertifika etiketiniz verilecek dediler.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.