Discord Kanal Rehberi

Discord Kanal Rehberi

Discord üzerinden etkileşime giriyoruz. Bu sayfada size güncel kanal listesi üzerinden neler konuştuğumuzu ve ne gibi faydalar elde edebileceğinden bahsedeceğim.

Topluluğu Discord aracılığıyla yönetiyoruz. İçeri geldiğinde hangi kanalları göreceğini merak ediyorsan aşağıdaki ekran görüntülerine göz atabilirsin.

Dilim döndüğünde bu topluluğun neden var olduğunu açıklamaya çalıştım. Ayrıca sevgili Nesrin kendi bakış açısıyla topluluğun faydasını güzel bir videoya döndürdü.

Kayıt ve Bilgilendirme Kanalları

👉Giriş

Discord'da giriş yaptığında ilk bu kanalı göreceksin. Bu kanalın amacı en çok sorulan soruların cevapları ile seni karşılayarak hızlı bir başlangıç yaptırmak.

🔔Kayıt

Burada seni ana hatlarıyla tanımaya çalışıyoruz. Buradaki roller profilinde yer alacak ve başkalarının senin freelancerlik yolculuğunda nerede olduğunu anlaması adına yol gösterici olacak.

🎯Sektör

Freelancerlik denilince genellikle yazılım ağırlıklı işler akılda canlanıyor. Ama çok farklı alanlarda ihracat yapmak mümkün.

Buradaki rolleri seçerek hem kendini topluluk içinde daha iyi ifade edeceksin hem de topluluk içindeki iş fırsatlarından haberdar olacaksın.

🤟Kendini Tanıt

Topluluğa giriş yaptığında kendini tanıtmanı ve mesaj URL'ini profiline eklemeni istiyoruz. Bu şekilde seni daha yakından tanıyabileceğiz.

Ayrıca buradaki mesajları okuyarak veya sağ üstteki arama fonksiyonunu kullanarak sana yakın meslek ve heveslerdeki kişilere de ulaşabilirsin.

Her Salı günü maksimum 5 kişiyle sınırlı olacak şekilde tanışma toplantıları yapıyorum. Burada hem karşılıklı sohbet edip birbirimizi daha iyi tanıyoruz hem de size etrafı ilk elden gösteriyorum.

📕Rehber

Bu kanalı kısayollar gibi düşünebilirsiniz. Hızlıca ulaşmak istediğimiz linkleri buraya ekliyoruz.

✨Teknik Destek

Freelancerlik haricinde Discord, topluluk, ödeme gibi konularda bir problem yaşarsanız buraya yazabilirsiniz.

📢Duyuru

Topluluğun genelini ilgilendiren duyuruları bu kanalda paylaşıyorum. Mümkün olduğunca az duyuru gönderip herkesi rahatsız etmemeye çalışıyoruz.

🎥 Yayın Duyuru

Duyuru kanalına sadece ben (Zekeriya) mesaj gönderebiliyor ama yayın duyuru kanalına herkes gönderebiliyor. Yayınlar esnasında gerekli iletişimi ve duyuruları bu kanal aracılığıyla sağlıyoruz.


Freelancer Hayatı

Birlikte İhracat topluluğun büyük çoğunluğu ihracat yapan freelancerlardan oluştuğu için sosyal kanallardan bir kısmı Discord'da en üstte yer almaktadır.

💬 İş Dışı Sohbet

Teknik konular dışında sohbet edebildiğimiz nadir kanallardan biridir. Bu rehberi hazırlarken paylaşılan en son mesaj aşağıdaki gibi.

🔮 Üretkenlik

Freelancerin zamanı para demek. Bu kanalda verimliliğimiz artıracak deneyimleri ve araçları paylaşıyoruz.

💻 Ekipman

Günümüzün neredeyse tamamı masanın üstünde bilgisayar karşısında koltukta oturarak dünyanın her yerinden müşterilerle webcam ve mikrofon aracılığıyla iletişim kurmakla geçtiği için doğru ekipman seçimi bizim için çok çok önemli.

🥑 Beslenme ve Sağlık

Sağlıklı olmak için doğru beslenme ve spor yapmak şart. Bu kanalda yararlı tarifleri paylaşırken Strava üzerinden birbirimizi spor konusunda gaza getiriyoruz.

🌐 İngilizce

Dünyada freelancer olarak çalışmanın gerekliliklerinden biri de İngilizce iletişim kurmak. Bu konuda hem yazılı hem de sesli kanalımız ile birbirimizle faydalı içerikleri paylaşırken; İngilizce konuşma seansları ile de korkumuzu yeniyoruz.


Freelancer Oluyorum

Bu kategori altında yer alan kanallarda freelancerlik sürecinin her bir adımını birlikte tartışıyor, problemlerimizi birlikte çözüyoruz.

🌴 Bugün ne yaptın?

Topluluğun güzide kanalı burası. İlerleme duygusunu sana yaşatırken; enerjin olmadığında topluluk üyelerine bakarak tekrar ayağa kalkıp freelancerliga devam etmeni sağlıyor.

Bu kanal arkasına kurduğumuz otomasyon ile topluluğun genel gidişatını da takip edebilmemi sağladığı için benim için de en değerli kanallardan bir tanesi.

Upwork Profilim

Portfolyodan profil incelemesine kadar Upwork profil ile alakalı konuların tamamını burada konuşuyoruz.

İşe Başvuruyorum

Müşteri seçimi, cover letter, RSS kullanımı ve filtreler gibi işi almak için ihtiyacımız olan her şey bu kanalda.

🎉 Kutlayalım

Herkes kendi yolunda ve hızında gidiyor. Bu nedenle ilk $50'da, $100K'a ulaşmak da bizim için kutlama nedeni. Sana mutluluk veren bize de verecek bu nedenle hiç çekinme mutluluğunu bizimle paylaş.

Müşteri İletişimi ve JSS

Sürekli yeni müşterilerle muhattap olduğumuz için çok yoğun kullanılan kanallardan biri. Eğer müşteri iletişimi konusunda zorda kaldıysanız buraya yazın, daha önce tecrübesi olan birisinden hızlıca tavsiye alın.

Upwork Diğer

Eskiden Upwork ile ilgili 15 civarı kanalımız vardı. Discord'u sadeleştirmek adına çoğunu arşivledik. Yukarıdaki kanallarda dışında kalanları da "diğer" kanalı altında topladık.

Fiverr

Fiverr için tek kanalımız var. Bunun nedeninin de grubun %80'inin ilk olarak Upwork üzerinden iş alması ve daha sonra Fiverr'a yönelmesi. Freelancerlikta tecrübeli olan bu kişileri için de tek kanal fazlasıyla yeterli oluyor.

Kanal sayısını artırdığımızda pasif kanal sayısını da dolaylı yoldan artırmış oluyoruz. O nedenle ideal etkileşimi her kanalda sağlamaya çalışıyoruz.


Düzenli Gelir

Freelancerliga başlamak kolay, devam ettirmek zordur. Bu kategori altında freelancerlıktan profesyonel işletmeye nasıl geçiş yapacağımızın araştırmasını yapıyoruz.

Gelir kaynaklarını dağıtmak ve sadece freelancer platformlarına bağlı kalmamak için bu kategoriye ekstra önem veriyorum ve zamanınım çoğunu burada geçiriyorum.

Bu kanallara yazma iznin freelancer olarak ilk ihracatını yaptıktan sonra açılacak.

🎯 Gelir Hedefim

Kimi rahat ilerlemek ister ama kimisine rahat batar :) Yıllık gelir hedefleri burada verip kendi kendimi gaza getirmeye ne dersin?

İş Pasla

$1000'lik ihracat yapan herkes bu kanala erişebiliyor. Böyle bir alt sınır koymamdaki neden ise uluslararası freelançerliği az da olsa deneyimleyen kişilere işleri paslamak.

Altında kalkamayacağın bir iş geldiyse veya kendi işlerinin bir kısmını outsource etmek istersen bu kanalda paylaşım yapabilirsin.

Video Kurs

Freelancerlik yaptığına göre bir uzmanlığın var. Bu uzmanlığını eğitime döndürerek yandan pasif gelir elde etmeye ne dersin? İşte bu kanalda eğitim nasıl çıkarılır konusunda birbirimizi yönlendiriyoruz.

Ürünleştirme

Bu kanalın 2 odağı var:

Branding

Kişisel markalaşma yolunda ihtiyacımız olan bütün detayları burada konuşuyoruz. Aşağıdaki mesajda branding altında yer alan websitesi altında yer alan kullanıcı sözleşmelerinden bahsediyorum.

Organik Büyüme

Freelancer platformları haricinde iş alacaksak ya sosyal medyada iyi olacağız ya da YouTube ve Google gibi arama motorlarından organik trafik alacağız.

Bu kanalda organik trafik getirme ve işimizi pazarlama ile alakalı her şeyi konuşuyoruz.

İçerik Üretimi

Genel olarak AI ile içerik üretmeyi konuşuyoruz ama ileride büyük ihtimal yazılı, video, görsel içerik üretimlerini de burada konuşmaya başlayacağız.

Outreach

Freelancer platformları dışında hizmetlerimizi satmak için firmalara direkt ulaşmamız gerekir. Bu konuda da cold calling veya cold emailing yöntemlerini deneyimlemeye çalışıyoruz.

Ajans

Ajans olarak çalışmanın artılarını eksilerini konuşuyoruz. Topluluk üyelerini bilinçli olarak ekipleşmeye yönlendirmiyorum. Muhabbet kurmayı başaran kişiler zaten organik olarak arka planda birlikte çalışmaya başlıyorlar.

Etsy

Dijital ürün ürettiğimizde satabileceğimiz kanalların başında Etsy ve Fiverr geliyor.

Remote

Yavaş yavaş freelancerliğin yanına uzaktan çalışma kanallarını da koymaya çalışıyoruz. Grup içerisinde full-remote çalışan kişi sayısı 10'dan az olsa da ilerde genişleme potansiyeline sahip kanallardan biri.

Ürünlerin

Urun gelistirdiysen bu kanalda topluluk uyeleriyle paylasabilirsin.


Finansal

İlk ihracatını yaptıysan şimdi şirketleşme zamanı. Kafada ne kadar az soru, o kadar az stres, o kadar çok kazanç.

Bu kategori altında freelancerin finansal alanında aklına gelebilecek her türlü konuyu tartışıyoruz. Ben İngiltere'de yaşadığım için çoğu konuya biraz uzak kalsam da Türkiye'de yaşayan tecrübeli freelancerlar boşluğu ziyadesiyle kapatıyorlar.

Şirketleşme (TR/USA/Estonya)

Şirket kurmakla alakalı bütün ince konuları burada konuşup elimizden geldiğince birbirimizi yönlendirmeye çalışıyoruz. Tabi ki son karar için herkesin kendi müşavirine danışmasını da tavsiye ediyoruz.

Yatırım

Emeğimizle kazandığımız paranın en azından enflasyon karşısında erimesini engellemek adına yapabileceğimiz yatırımları ve alabileceğimiz temettüleri burada konuşuyoruz.

Müşavire Sor

Ege finansal ve şirketleşme kanallarında çözemediğimiz bir konu olursa bu kanaldan müşavirlere soruyu yönlendiriyoruz. Müsait olan müşavir genel hatlarıyla bize yardımcı oluyor.

Kişi özelinde bir soru olursa müşavirlerden danışmanlık almaya teşvik ediyoruz. (herhangi bir affıliate anlaşmamız yok)


Sektörler

Bu grubun birincil odağı dünyaya kaliteli hizmet satabilmek. Bu nedenle teknik kanalların sayısını çok sınırlı tuttuk ve kanal listesinde en aşağılara attık.

Kendi alanınla alakalı teknik bir sorun olursa bu kanallardan uygun olanını kullanabilirsin.

  • 📐 mimarlık
  • 📈 veri
  • 🎨 tasarım-video
  • 🌱 pazarlama
  • 🤖 yazılım
  • 💻 muhendislik
  • ✍🏻 içerik

Sosyal Hayat

Freelancerliğin getirdiği zorlukların başında tek başına çalışmak geliyor. Bu zorluğu aşmak için birbirimize bu kanallar aracılığıyla destek oluyoruz.

🇹🇷TR-buluşmaları

Topluluk üyeleri tarafından düzensiz aralıklarla fiziki buluşmalar bu kanal içinde organize ediliyor.

🇬🇧UK-konuşmaları

Benim ve 10 civarında kişinin yaşadığı bu coğrafyadaki problemlerimizi ve sorularımızı bu kanalda konuşuyoruz.

🌎yurtdışında-yaşamak

Yurt dışında yaşama düşüncesi olan kişilerin sorularını gerçekten yurt dışında yaşayan kişiler cevaplıyor.

💪 Çalışma Masan

Saatlerce baktığımız ortamın fotoğraflarını dilediğimizde bu kanalda paylaşıyoruz.

🛒 Alışveriş ikinci el

Topluluk içinde alım-satım konuşmaları ve duyuruları bu kanal içinde yer alıyor.

👶🐱 Ebeveyn Olmak

Sen de Pomodoro ile çalışın diyenlere ters ters bakanlardansan bizdensin :) Haylazlardan arta kalan zamanlarda nasıl çalışıyoruzun sırrı bu kanalda.

📚 Genel Kültür

Dünyaya bakış açımızı geliştirecek her şey bu kanalın ilgi alanına giriyor.


Bu yazıyı Nisan 2022'ın sonunda yazdım. Kanallar zamanla değişiyor ama ana yapı artık oturdu. Bu yazı ile umarım topluluk içinde neler bulabileceğin konusunda kafanda bir ışık yakabilmişimdir.

Topluluğa katıl

Freelancer olarak gelişmiş ülkelerde bizimle aynı işi yapanlarla aynı gelire sahip olmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Bu yolda bize katılmak istersen aşağıdaki butonu kullanabilirsin.