Marka isminin evrensel olmasına dikkat edilmeli mi?

Bir markanın en önemli parçası ismidir. İyi bir marka adı basit, hatırlanması ve telaffuzu kolay olmalıdır. Evrensel bir marka adının en büyük faydası, çevrilebilir olması ve insanların ne iletildiğini anlayabilmesi nedeniyle tüm ülkelerde kullanılabilmesidir. Evrensel bir marka adı ile şirket, nerede yaşadıklarına bakılmaksızın tüm potansiyel müşterileri tarafından kolayca tanınabilecek bir isme sahip olmasından fayda sağlayacaktır. Bu, müşterilerinizin yalnızca ürün veya hizmetinizin adını kolayca okuyup anlayabilecekleri değil, aynı zamanda doğru telaffuz edebilecekleri anlamına da gelir.

Evrensel bir marka adı tüm dillerde aynı addır. Evrensel bir marka adının faydası, üstün rekabet avantajı sağlamasıdır. Marka adı İngilizce değilse, arkasındaki ürünün yerel olarak üretildiği veya yerel olarak temin edilebildiği izlenimini verecektir ve insanlar ithal markalara değil yerel markalara güven duyacaktır. Ancak her zaman Türkiye'deki insanların yerel markaları yabancı markalara tercih ettiğini düşünmemeliyiz çünkü yurtdışına gittiğinizde dilinizi anlayamadıklarından  yerel bir marka olduğunuzu düşünen alıcıların tercihi siz olmayacaksınızdır.

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.