Yılbaşı döneminde Upwork'te iş ilanları azaldığı için ne yapmalıyım?

Soru

Yılbaşı döneminde Upwork'te iş ilanları azaldığı için ne yapmalıyım?

Cevap

Türkiye'de birkaç günle kısıtlı olsa da yılbaşı tatili dünyada neredeyse 1 aya yayılıyor. Aralık ayının ortasından sonra neredeyse bütün iş verenler tatile çıkıyorlar veya artık iş konuşmuyorlar. Dönüş ise genelde Ocak ortası oluyor.

Kötü Haberlerim:

  • 1 aylık dönemde freelancer'lar iş almaya uğraşırken ortada düzgün iş verenin kalmaması nedeniyle güzel bütçeli iş almak neredeyse imkansız hale geliyor. Veya gelişmiş ülkelerin dışından iş almaya çalışıyorsunuz. Benim bu süreçte çok kötü deneyimlerim oldu.
  • Diğer kötü haberim ise Ocak ayının ortasından itibaren iş almaya başlayamıyorsunuz. Öncelikle profili dolu olan $100K+ kazananların günleri doluyor sonra yavaş yavaş aşağıya doğru iniyor. Yeni başlayanların tekrar iş almaya başlaması Şubat ayı ortasına kadar sarkabiliyor.

Yapılmaması Gerekenler İçin Tavsiyelerim:

  • Bu 1-2 aylık dönemde iş alamazsanız geçen sene bizim yaptığımız gibi moralinizi bozmayın. Gece-gündüz vakitleri gibi dünyanın is piyasasında da bu tarz zamanlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Sakın düşük bütçeli, kötü müşteriden is almaya çalışmayın.

Yapılması Gerekenler İçin Tavsiyelerim:

  • Önümüzdeki 3 hafta içinde yılbaşı döneminde çalışabileceğiniz şekilde  işler almaya çalışın.
  • Christmas donemi bos kalırsanız geliştirmek için kendinize, portfolyonuza ve profilinize odaklanın.
  • Video eğitim çıkarın, web sitesinizi kurun, aklınızdaki ürünü yayına alın.

Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.