Uzun zamandır çalıştığım müşterilerimle saatlik ücretimi arttırmak için ne yapmalıyım?

Soru

Top Rated Plus rozetini almadan önce çalıştığım iki şirket ile saatlik 25$ ve 32$'dan çalışıyorum. Şu an saatlik ücretimi i 45-50$ bandına çektim. Daha önceden düşük fiyattan çalıştığım şirketlerde saatlik ücretimi nasıl arttırabilirim?

Ancak saatlik ücretimi arttırmayı kabul etmezlerse işler elimden giderler mi diye endişeleniyorum. Yerlerine başka firmalar koymayı garantilemeden sormamalı mıyım yoksa sorup olumlu/olumsuz yanıtlarına göre mi hareket etmeliyim?

Cevap

  • Kenara 3+ aylık yaşam giderini koy. (bakman gereken birileri varsa 6+ aylık olsun. )
  • Biraz fazla çalışarak $40 seviyesinden 2-3 iş al. (kısa dönemli ufak işler de olur.)
  • Sonra mevcut firmaya gidip sizle çalışmayı çok seviyorum ama artık saatlik ücretim $40 bandında Bu yüzden $25'e çalışmak beni rahatsız ediyor. Eğer mümkünse $40'e çıkarabilme şansımız var mi diye sor. 3 seçenek var:
  1. Hayır kusura bakma. Artık seninle çalışmak istemiyoruz (%5 ihtimal) = Diğer müşterilerine ağırlık verirsin.
  2. Haklısın ama bütçemiz şimdilik bu kadar. X ay sonra bu seviyeye gelsek nasıl olur? (%30 ihtimal) =  Aynen devam edersin
  3. Bu şekilde devam edebiliriz (%15 ihtimal)
  4. Haklısın ama bütçemizi aşar. Seninle de çalışmak isteriz. Saatlik ücrein $35 nasıl olur? (%40 ihtimal)
  5. Tabi ki keşke daha önce söyleseydin. (%10 ihtimal)

*İhtimaller tamamen benim görüşüm.


Bu cevap Birlikte İhracat Discord kanalında cevaplandı. Cevap linkine ulaşmak için aşağıdaki butona tıklayarak giriş yapabilirsin. Linke tıkladığında Discord içindeki ilgili mesaja ulaşabilirsin. (Gizlilikten dolayı sadece üyeler görebilir.)

En iyi mesajlar

Bu güzel içerikler Birlikte İhracat topluluk üyesi freelancerlar tarafından Türkiye'deki freelancerlar için oluşturuldu ve derlendi. Mesajlara erişmek istersen aşağıdaki butondan kayıt olabilirsin.